Symbole w biżuterii – poznaj ich znaczenie!

Symbole w biżuterii - poznaj ich znaczenie!Dla wielu z nas biżuteria oprócz dekoracji, czy dodatku do stylizacji, ma też głębsze znaczenie. Niesie ze sobą wspomnienie, symbolikę, lub przekaz, który chcemy obwieścić światu. Ochrona środowiska, wspieranie jakiejś mniejszości, ochrona zagrożonych gatunków, ale także pamiątka po bliskiej osobie, prezent na znak dozgonnej miłości, czy ważne wydarzenie z życia. Za wieloma tymi symbolami kryje się głębsza historia i wielu nie będziemy w stanie rozszyfrować bez rozmowy z właścicielem, ale zdarzają się też takie, które mogą nas lekko naprowadzić kształtami czy kolorami. Przyjrzyjmy się bliżej tym symbolom.

Dlaczego przypisujemy biżuterii wyjątkowe znaczenia?

Symbole w biżuterii są zaklęte niemal tak długo, jak ludzkość ją wyrabia. Kiedyś były to kawałki kości, kła, zęba, lub kamienie w niezwykłych kształtach. Symbolizowały doskonałych łowców, szamanów, stałego partnera, albo przywództwo. Po oswojeniu metalurgii i jubilerstwa, ozdoby i biżuteria stały się bardziej skomplikowane i czasochłonne, mimo to przekaz z nich płynący był jasny, często była to przynależność do jakiejś grupy, specjalna rola w społeczeństwie czy wiedza duchowa. Po naszyjnikach, pierścieniach czy bransoletach z daleka można było domyśleć się z kim ma się do czynienia. Wraz z upowszechnieniem się jubilerstwa i rękodzieła, a także obniżeniem ceny wyrobów, kolczyki, pierścionki, naszyjniki czy bransoletki trafiły do ludzi i to wśród nich stanowiły symbol. Symbol przyjaźni jak w przypadku bransoletek które noszą przyjaciółki, miłości w ramach pierścionków, czy obietnicy lub szczęścia jako amulet lub wisior.

W związku z tym, że biżuteria zawsze była noszona blisko ciała i dawała elastyczność względem kształtu i symboliki, szybko zaczęto jej przypisywać specjalne właściwości. Amulety ochronne, symbole na szczęście, czy biżuterię z właściwościami uzdrawiającymi, lub regeneracyjnymi. Pomagało to myśleć, że mimo że nas przy kimś nie ma, chronimy go, albo sprawiamy, że o nas pamiętam.

Najpopularniejsze symbole w biżuterii

Rynek jubilerski podobnie jak cała popkultura wypełniony jest popularnymi motywami i symbolami. Podąża za modą, trendami i mediami. Są jednak motywy główne, które mimo upływającego czasu się nie zmieniają:

  • motywy roślinne i kwiatowe – natura zawsze nas otacza i często pojawia się w biżuterii,
  • motywy miłosne: znak nieskończoności i serce – biżuteria z tymi motywami towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i zostanie z nami tak długo, jak uczucia, które symbolizuje,
  • motywy zwierzęce – kły, skrzydła, pióra, ale i całe zwierzęta. Wolność, waleczność, niezależność, odwaga jest najczęstszym znaczeniem symboli z motywem zwierzęcym,
  • motywy nieba: księżyc i gwiazdy – marzyciele od zawsze podążali za gwiazdami, czy bujali w obłokach. Nocne niebo ma w sobie to coś, co skłania każdego z nas do refleksji.

Znaczenie symboli umieszczanych na biżuterii

Niektóre symbole mają wielorakie znacznie i to od intencji wręczającego zależy, co będą ze sobą niosły. Niektórzy w każdym wzorze szukają czegoś więcej, ukrytego znaczenia, dwojakiej intencji, a czasem wręczony symbol jest po prostu tym co symbolizuje.

Symbol serca

Nieśmiertelny symbol nierozerwalnie związany z miłością i namiętnością. Często gości na wszelkich rodzajach biżuterii, a motyw jest znany i z daleka rozpoznawalny, nieważne w jakich kulturach wręczany.

Znak nieskończoności

Symbol nieskończoności ma wartość estetyczną samą w sobie, jest symetryczny jasny i klarowny. W różnych kulturach jednak, miewa różne znaczenia, nieskończoną pomyślność i szczęście, długie życie, pamięć. Często pełni rolę zawieszki lub bransoletki.

Drzewo

Z tym symbolem sprawa jest nad wyraz prosta. Drzewo od zawsze niezależnie od kultury jest symbolem mądrości i oświecenia. Często wprawiane jest w okrąg i wieszane jako przywieszka na naszyjnik.

Słońce i księżyc

Ying i yang, dobro i zło, dwie połówki jednej całości. Motyw zmienia się w zależności od kultury i rejonu świata, przekaz jednak, podobnie jak ze znakiem nieskończoności, jest zrozumiały. Dopełnianie się wzajemne i perfekcyjne dopasowanie. Harmonia. Ten motyw często jest dzielony między dwie osoby, aby obie pamiętały, że druga połówka na nich czeka.

Jaką biżuterie wybrać na szczęście?

Są też symbole w biżuterii, które nawiązują jasno do tradycyjnych symboli szczęścia. Wierzy się, że mimo iż mają tylko znaczenie symboliczne, to nosząc je sami przyciągamy do siebie więcej szczęścia i możemy liczyć na poprawę naszego losu. Najpopularniejszymi z nich, popularnymi także w popkulturze są czterolistna koniczynka, drzewko szczęścia, końska podkowa, liczba „7” czy królicza łapka.

Taki klasyczny symbol szczęścia doskonale sprawdza się jako zawieszka czy wisiorek. Ozdoba w kształcie drzewka szczęścia, jako bransoletka z koniczynkami, czy nawet kolczyki gdzie czterolistna koniczynka jest głównym motywem. Wszystkie wykonane z dbałością i starannością w pracowni jubilerskiej A&A, przyniosą szczęście nowemu właścicielowi.

Nieoczywiste znaczenia symboli w biżuterii – podsumowanie

Nie wszystkie przedmioty, w tym także biżuteria, ma oczywiste i pojedyncze znaczenie. Czasem taka biżuteria jest amuletem na szczęście, czasem symbolem przebytej drogi, pamiątką po ukochanej osobie, lub przedmiotem, w którym zaklęta jest przeszłość. Nie warto więc oceniać takiego motywu z góry, a nawet więcej, czasem warto samemu poszukać czegoś, co będzie miało dla innych jasny przekaz, albo będzie dla nich niemal ukryte, a pomoże nam wyrazić siebie.