Premiera kolekcji AW 2023/24 NEW ROMANTIC by QПШ Robert Kupisz

Mocny makijaż, ekstrawaganckie stylizacje i ewolucja kultury punk. Nocne życie londyńskich klubów w latach 80. dało początek stylowi new romantic. Ta szalona dekada to również lata młodości Roberta Kupisza. Projektant wrócił do swoich wspomnień i stworzył kolekcję “NEW ROMANTIC”, inspirowaną barwnym życiem brytyjskiej subkultury rodem z klubu Blitz. 

Najnowsza propozycja marki QΠШ ROBERT KUPISZ to nostalgiczna podróż projektanta do czasów liceum. To wtedy panował styl punk, a ludzie ciągle szukali nowych sposobów na wyrażenie siebie. Szkoła o profilu plastycznym była idealnym miejscem do obserwacji zmian w modzie, o czym opowiada Robert:

“Pamiętam moje koleżanki, które były wystylizowane w aksamitne surduty oraz żaboty. Nosiły długie grzywy, a z czasem postawiły na irokezy i założyły skórzane kurtki. Wszystkie ubrania przerabiały samodzielnie. Dodawały hafty, ćwieki, nawet na butach. Jako tancerz stawiałem wówczas na bardziej klasyczne stylizacje, ale kreatywna ekspresja tamtej dekady i mojego środowiska zapadły mi głęboko w pamięć. Tak bardzo, że stały się motywem przewodnim nowej kolekcji “NEW ROMANTIC” marki QΠШ ROBERT KUPISZ.”. 

Powrót do stylu z lat 80-tych zaklęto w kolorach, nadrukach i formach ubrań. Choć Robert Kupisz czerpał inspiracje ze swoich wspomnień, styl new romantic zinterpretował na swój własny, charakterystyczny sposób. W kolekcji znajdują się marynarki budujące sylwetkę, luźne sukienki, seksowne spódnice, szerokie spodnie, a także ikoniczne już oversize’owe t-shirty oraz koszule. Projekty są funkcjonalne i można stylizować je na wiele sposobów. Dzięki temu dynamicznie podążają za stylem oraz potrzebami klientek i klientów marki.

Kolekcja “NEW ROMANTIC” marki QΠШ ROBERT KUPISZ opiera się w znakomitej większości na materiałach z certyfikatami, takimi jak OEKO-TEX® czy GOTS. Postawiono zarówno na klasyczne, jak i surowe wykończenia tkanin. Wybrane modele są ręcznie złocone. Wśród nadruków dominują romby, charakterystyczne dla mody z tamtych czasów. Paleta kolorów bazuje na zgaszonych odcieniach brązów, beżów, czerni i bieli, a także granacie. Kolekcja w całości została uszyta i wyprodukowana w Polsce.

Zdjęcia do kampanii reklamowej kolekcji “NEW ROMANTIC” marki QΠШ ROBERT KUPISZ zrobiła Agata Serge. To już kolejna współpraca fotografki i projektanta. Choć ich każdy wspólny projekt był szczególny, najnowsza kampania wyróżnia się analogowym charakterem. 

“Robert opowiedział mi o założeniach kolekcji, która nawiązywała do lat 80-tych i jego wspomnień z młodości. Po obejrzeniu projektów zgodnie stwierdziliśmy, że ta sesja musi być wyjątkowa, zarówno w pomyśle, jak i w jej wykonaniu. Powinna nawiązywać do charakteru inspiracji, ale jednocześnie być współcześnie podana. Jako fotograf przechodzę co jakiś czas transformacje, które szczególnie widać w kampaniach tworzonych dla Roberta. Od pewnego czasu fotografuję głównie aparatami analogowymi i nasza sesja, jako pierwsza w tym stylu, została w całości przygotowana na filmie negatywowym. Projekty Roberta opakowane są w nowoczesną formę, zamknięte w pomarańczowym pokoju, pełnym zniekształconych przez czas i szerokokątne obiektywy wspomnień.” – powiedziała Agata Serge. 

Artystą, który nakręcił film promujący najnowszą kolekcję “NEW ROMANTIC”, został ponownie Paweł Grabowski z WOW Pictures. Inspiracje Roberta Kupisza wizualnie zinterpretował poprzez multiplikacje niczym z kalejdskopu oraz efekty sprzed ery digitalowej. Dynamiczny materiał video z funkowym podkładem kontrastuje ze stop klatkami oraz grą aktorską modeli. Występujący duet Natalii Napieralskiej i Stasia Buka powoli wczuwa się w nastrój, wydając się być nieco obojętnym na wpadającą w ucho oldschoolową muzykę. 

Tłem dla sesji zdjęciowej oraz filmu promocyjnego była intensywna, pomarańczowa scenografia z geometrycznymi elementami autorstwa Ewy Iwańczuk. Prosta aranżacja pozwoliła na uwypuklenie sylwetek modeli, wystylizowanych osobiście przez Roberta Kupisza. Za makijaż odpowiadała Kama Jankowska. Pieczę nad produkcją kampanii ponownie trzymała Ania Borowska z ART WORKS. 

AW 202324 NEW ROMANTIC by QПШ Robert Kupisz (6) AW 202324 NEW ROMANTIC by QПШ Robert Kupisz (5) AW 202324 NEW ROMANTIC by QПШ Robert Kupisz (4) AW 202324 NEW ROMANTIC by QПШ Robert Kupisz (3) AW 202324 NEW ROMANTIC by QПШ Robert Kupisz (2)

Najnowsza kolekcja “NEW ROMANTIC” marki QΠШ ROBERT KUPISZ jest w sprzedaży w sklepie on-line marki oraz butikach stacjonarnych od 25 stycznia 2023 roku. W najbliższym czasie trafi do butików współpracujących oraz na platformy sprzedażowe Zalando.pl i Moliera2.com.