Linia Organic marki Mnishkha

Od 15 września na ryku będzie dostępna linia Organic marki Mnishkha. Wprowadzenie nowej linii jest efektem otrzymania przez markę wsparcia w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej. 

Linia będzie nosiła nazwę „Mnishkha We Care”. – Od samego początku naszego projektu staramy się, aby rzeczy, które produkujemy były najwyższej jakości. Chcemy też, aby jakość i design szły w parze z dbałością o nasze otoczenie – mówi Anna Migacz-Lesińska, właścicielka grupy Owee, do której należy Mnishkha. – Z naszego doświadczenia, nabywanej wiedzy, a także rozmów z klientami i kontrahentami zrodziła się potrzeba bardziej świadomego produkowania. Społeczną odpowiedzialność biznesu rozumiemy nie tylko jako ekologie, ale też jako podejście do projektowania i myślenia o produktach. Małe przedsiębiorstwa mogą wdrażać CSR, ale nie może on być tylko dodatkiem do działalności, lecz strategią spinającą wszystkie jej elementy  – dodaje Migacz-Lesińska. Tak powstała linia Organic, której proces produkcyjny daje gwarancję, że ubrania są bardziej przyjazne środowisku.

Odzież nowej linii Mnishkhi będzie wykonana z bawełny organicznej, która posiada certyfikat  GOTS. Jest to certyfikat obejmujący kontrolę całego łańcucha produkcji, począwszy od surowców, poprzez tekstylia naturalne (bawełna, jedwab, len, konopie) na odzieży skończywszy. Utworzony został przez International Working Group on Global Organic Textile Standard (IWG), grupę roboczą skupiającą organizacje z Europy, USA i Japonii zajmujące się certyfikowaniem i oznaczaniem produktów przyjaznych środowisku. GOTS ma dwie kategorie: organic – dla produktów, które składają się w co najmniej 95% z certyfikowanych włókien ekologicznych; made with (x%) organic – dla produktów zawierających minimum 70% certyfikowanych włókien ekologicznych. W tym przypadku dopuszcza się maksymalnie 10% włókien syntetycznych. Jeśli zastosowany surowiec pochodzi z pól w okresie przejściowym, które przez przynajmniej 12 miesięcy były zarządzane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego i pozostają pod kontrolą ciał certyfikujących, dopuszczalne są oznaczenia organic in conversion oraz made with (x%) organic in conversion.

Ubrania z linii „Mnishkha We Care” będą dostępne na stronie Mnishkha.com. oraz w wybranych sklepach, w tym w sieci Royal Collection. – W tej linii będzie można także dodać podpis na swoim ubraniu, wybrać kolor, czy sposób pakowania, np. w recyklingowy papier – mówi Migacz-Lesińska.