Letnie szaleństwa z głową

Wysoka temperatura i promienie słońca zachęcają latem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak, aby spacer czy plażowanie w upalne dni były bezpieczne, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad – szczególnie, jeśli towarzyszą nam najmłodsi. Jak dbać o dziecko podczas upałów, aby uchronić je przed negatywnym wpływem promieni UV i odwodnieniem podpowiada
dr Joanna Iwankiewicz, pediatra.

Woda zawsze pod ręką

Słońce, szczególnie po kilku deszczowych i szarych dniach, potrafi w nieprawdopodobny sposób odmienić nasz nastrój. Zazwyczaj od razu na twarzy pojawia się uśmiech, w głowie kiełkują pozytywne myśli, a ciało aż rwie się do spędzania czasu poza domem. Ta chwilowa euforia nie powinna jednak przesłonić nam oczu – przed dłuższymwyjściem na słońce warto odpowiednio się przygotować. Jest to szczególnie istotne
w przypadku dzieci, które są jeszcze bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych i wyższej temperatury (gorącego powietrza) niż dorośli. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim od wybrania odpowiedniej pory spaceru.
– W upalne dni najlepiej nie wychodzić z domu między godziną 11 a 15 – wtedy bowiem temperatura na dworze jest najwyższa, słońce zaś najmocniej daje się we znaki – podpowiada dr Joanna Iwankiewicz, pediatra. – Nie trudno wtedy o przegrzanie organizmu, a sam spacer czy inne aktywności są dla nas bardziej męczące niż w innych porach dniach – a przecież chodzi o przyjemność. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy spakować do plecaka bądź torby, jest butelka schłodzonej wody. – Spędzając aktywnie czas
z dzieckiem najlepiej wybierać wodę, która jest przeznaczona właśnie dla najmłodszych,
a przez to bezpieczna i dostarczająca im składników mineralnych w odpowiednich proporcjach
– dodaje ekspert. Dobrym przykładem jest niskozmineralizowana woda źródlana o małej zawartości sodu,
np. Mama i ja. Produkt ten otrzymał pozytywną opinię Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, która potwierdza iż Mama i ja może być wykorzystana do przygotowywania żywności także dla niemowląt. Od czasu do czasu podać można dziecku także rozcieńczony sok owocowy czy herbatkę, jednak należy to czynićsporadycznie. Ponadto dobrze mieć w torbie wilgotną ściereczkę pozwalającą chłodzić twarz, wodę w postaci mgiełki do ciała, nawilżone chusteczki pomagające oczyścić spocone dłonie, szczególnie przed spożywaniem posiłku na świeżym powietrzu.

Na przekór promieniom UV

Przed wyjściem z domu należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry – szczególnie najmłodszych. Zdaniem naukowców wystarczy tylko dwukrotne oparzenie słoneczne za młodu, aby zwiększyć aż dziesięciokrotnie ryzyko pojawienia się w przyszłości nowotworu skóry, a oprócz tego narazić skórę na powstanie przebarwień czy  znamion.– Krem z wysokim filtrem to konieczność! Ogólnie przyjmuje się, że krem należy nałożyć na 30 minut przed wyjściem z domu – radzi dr Joanna Iwankiewicz. – Oprócz buźki, rąk i nóg pamiętajmy także o karku oraz – o czym często zapominamy – uszach, które są wbrew pozorom dość wrażliwe na słoneczne promienie. Dobrze jest starać się przebywać jak najczęściej w zacienionych miejscach. O ile trudno wymagać tego od dziecka podczas pobytu na placu zabaw, to na plaży czy podczas spaceru w parku nie jest to już taki kłopot. Na otwartych przestrzeniach natomiast, takich jak plac zabaw właśnie, dobrze jest, aby dziecko co jakiś czas robiło sobie przerwę i spędzało kilka minut na ławce w cieniu wraz z opiekunami – to też doskonały czas na wodę, soczysty owoc, schłodzenie organizmu.

Niemniej ważną kwestią jest odpowiedni strój malucha. Często staramy się ograniczyć powierzchnię skóry wystawioną na działanie słońca poprzez zakładanie bardziej zabudowanych ubranek. To dobre rozwiązanie, jednak musimy pamiętać, aby były to ubranka przewiewne, wykonane z cienkiej bawełny. – Tu nie ma miejsca na żadne sztuczne dodatki, przez które skóra nie będzie mogła spokojnie oddychać, zostanie narażona na odparzenia – przestrzega ekspert pediatra. – Sztuczne ubrania znacznie zmniejszą komfort, jaki dziecko będzie odczuwało podczas spaceru, zwiększą za to ryzyko przegrzania.

Letnia moda

W niektórych sklepach znaleźć można ubranka z filtrem UV,
w których specjalne włókno odbija szkodliwe promieniowanie. Ponadto w żadnej sytuacji nie można zapominać o odpowiednim nakryciu głowy, a w przypadku wózków – o parasolce. Przy bardzo ostrym słońcu i otoczeniu, które wyjątkowo odbija promienie (np. plaża z jasnym piaskiem, woda), dobrze jest założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV – zakupione w profesjonalnym salonie optycznym. Najlepiej jednak nie zastanawiać się, czy aktualne nasłonecznienie jest już odpowiednie na okulary i nosić je zawsze ze sobą.

Lato to fantastyczny czas na doładowanie akumulatorów pozytywną energią i wspólne, aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednak, aby ta przyjemność nie okazała się zgubna dla zdrowia zarówno dziecka, jak i naszego, do spacerów w upalne dni należy się odpowiednio przygotować. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli nam cieszyć się chwilami poza domem bez nieprzyjemnych konsekwencji.