Malwina Sarnowska: Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jeśli marzysz o tym by twoje mieszkanie było przestronne i funkcjonalne, urządzając je warto wybrać styl skandynawski. Przytulne i przestrzenne wnętrze nawiązujące do klimatu chłodnej klimatycznie za to gościnnej i domowej atmosfery Północy, charakteryzuje się czystością formy i stonowanymi barwami: bieli, szarości, i brązu. Akcentem mocno charakterystycznym dla architektury skandynawskiej jest oczywiście naturalne drewno.

Podłoga i umeblowanie

Podłoga w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim niemal przymusowo wykonana jest z drewna. Drewniane deski mogą pozostać w swoim naturalnym odcieniu, często stosuje się także ich bielenie bądź nawet malowanie farbą kryjącą na biało. Innym sposobem na końcową obróbkę drewnianej podłogi jest pokrycie jej matowym lakierem bądź olejem.

Surowe w formie, za to niezwykle funkcjonalne skandynawskie meble są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary. Klimat salonu skupia się wokół minimalistycznego kominka oraz jasnej kanapy z ozdobnymi poduszkami. Z zasady liczba dodatków, sprzętów domowych oraz mebli ograniczona jest do minimum. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu skandynawskim salon najczęściej połączony jest z jadalnią, dzięki czemu uzyskujemy efekt dużej, przestronnej powierzchni.

Naturalne, stonowane kolory

Kolorystyka mieszkań w stylu właściwym dla Północnej Europy najwięcej czerpie z jasnych, naturalnych barw. Biel, szarości i beże dają efekt świeżości, optycznie powiększają pomieszczenia, a także sprawiają wrażenie, że są one jaśniejsze. Barwy te równoważone są przez ciemne odcienie grafitu czy brązu, najczęściej poprzez kontrastowe pomalowanie jednej ze ścian na kolor z tej palety. Cytatem ze skandynawskiej architektury, po który chętnie sięgamy od lat jest bielona cegła. W dużych pomieszczeniach jej efekt może być naprawdę wspaniały.

Dekoracje i oświetlenie

W północnym wnętrzu dodatki w postaci poduszek czy narzut wykonane są z naturalnych tkanin: lnu, wełny lub bawełny. Często ręcznie haftowane w sposób niezastąpiony ocieplają wnętrza i tworzą domowy, przyjemny klimat. Świeczniki, ramki na zdjęcia czy wazony na kwiaty charakteryzują się zazwyczaj designerska formą oraz bogatą kolorystyką, która bazując na kontraście, ożywia wnętrze. Kraje skandynawskie cierpią na deficyt światła, dlatego chętnie pozostawiane są bez oprawy zasłon czy firanek. Dzięki temu do wnętrza dostaje się więcej naturalnego światła. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak otwartego stylu życia albo mieszkamy w bliskim sąsiedztwie innych bloków bądź domów, postawmy na zasłony wykonane z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych.

Oprawa oświetlenia sztucznego jest zwykle minimalistyczna w formie i oparta na rozwiązaniach metalowych lub szklanych oraz często papierowych abażurach, które przybierają najróżniejsze, choć zawsze proste kształty. Metal i szkło doskonale komponują się z drewnianymi meblami i naturalną, prostą w swojej formie podłogą.

Okna i drzwi

W mieszkaniu, które tak wiele czerpie z drewna, drzwi i okna również powinny być z niego wykonane. W przypadku drzwi warto wybrać okleinę w kolorze bieli, beżu lub szarości, która idealnie skomponuje się z meblami oraz dodatkami znajdującymi się w mieszkaniu (np. Porta KONCEPT w kolorze bielonego orzecha). Dobre jest także rozwiązanie kontrastowe w kolorze ciemnego drewna, jak choćby z kolekcji Natura IMPRESS (ciemny orzech).

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.