Pierwsza Dama wspiera kampanię „Projekt Test: Pokolenie Minus”

Wernisaz_Projekt_Test_Pokolenie_MinusJuż 2 grudnia, w związku z obchodami Światowego Dnia AIDS w Teatrze Wielkim odbędzie się wernisaż zdjęć, koncert Natalii Przybysz oraz premiera kampanii „Projekt Test: Pokolenie Minus”. Tegoroczna akcja ma zachęcać kobiety do wykonywania testów na obecność HIV w ciąży. W kampanię zaangażowały się znane kobiety, które już zdecydowały się na założenie rodziny lub planują taki krok w najbliższym czasie.

Inicjatywę wsparła również Małżonka Prezydenta RP. „Cieszę się bardzo, że Społeczny Komitet ds. AIDS, włączając się do międzynarodowej strategii walki z tą chorobą, skupił się na kampanii podnoszącej problem zakażeń wirusem dziecka przez matkę. Przyłączam się do tej akcji i pragnę gorąco zachęcić kobiety – przyszłe matki – do badania diagnostycznego, nadal niestety rzadko zalecanego przez lekarzy” – mówi Anna Komorowska.

W kampanii wzięły udział znane polskie aktorki, dziennikarki, piosenkarki czy sportsmenki. Wykonana na potrzeby akcji sesja zdjęciowa ma przekonać Polki o konieczności wykonania testu na HIV i tym samym zadbania o zdrowie dziecka, partnera i swoje. Autorami zdjęć są Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek.

Wystawa „Projekt Test: Pokolenie Minus” będzie dostępna dla zwiedzających w Teatrze Wielkim do końca grudnia 2013 r. Kampanię wspierają: Agnieszka Cegielska, Anita Sokołowska, Beata Sadowska, Kamila Szczawińska, Marta Kuligowska, Monika Mrozowska, Natalia Przybysz, Aleksandra Kwaśniewska, Sylwia Gruchała, Weronika Książkiewicz, Ada Fijał i Anna Wendzikowska.

Projekt Test: Pokolenie Minus

Pokolenie Minus rodzi się gdy w ciąży wykonasz test na HIV. Dodatni wynik testu decyduje o odpowiednim prowadzeniu ciąży, dając prawie 100% szans na urodzenie zdrowego dziecka.

W ponad 90% przypadków do zakażenia HIV dzieci dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów u kobiet z rozpoznanym HIV. Obecnie w Polsce 10% ciężarnych wykonuje to badanie, a jedynie 3% kobiet deklaruje, że lekarz informował o potrzebie wykonania testu na HIV. Tymczasem wiedza o zakażeniu podczas ciąży daje niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia dziecka. Z danych przedstawionych przez dr Joannę Popielską z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM i z Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie wynika, że w USA i krajach Unii Europejskiej ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi ok. 3% . W Polsce może ono dochodzić do 50% co jest porównywalne z krajami Afryki. Lekarz ginekolog prowadzący ciążę ma obowiązek zaproponować badanie w kierunku zakażenia HIV. Badanie finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej na www.projekttest.pl oraz www.facebook.com/projekttest

Akcję Projekt Test: Pokolenie Minus jest dedykowany Krysi Sokołowskiej, założycielce i przewodniczącej Stowarzyszenia Wolontariuszy na Rzecz Dzieci „Mały Książe”, która całe swoje życie poświęciła walce o dobro, bezpieczeństwo i miłość dla dzieci dotkniętych problemem HIV i AIDS.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest Społeczny Komitet ds. AIDS, organizacja, która od 20 lat działa na rzecz profilaktyki HIV/AIDS w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj