Największy wiedeński festiwal sztuki – Vienna Art Week

VAW_2013_01aVienna Art Week to cykl istotnych i wiele wnoszących imprez artystycznych w Wiedniu. Ten największy wiedeński festiwal sztuki, który trwa w tym roku od 18. do 24. listopada, zyskał już międzynarodowy charakter.

W tym roku Vienna Art Week proponuje intensywny oraz zróżnicowany program obejmujący ponad 100 różnych wydarzeń. Organizator festiwalu Wiedeński Klaster Artystyczny stawia sobie za cel zintensyfikowanie współpracy austriackich i międzynarodowych artystów. Udział w festiwalu biorą 28 wiedeńskie instytucje kulturalne, skupione w Klastrze Artystycznym, znane galerie, państwowe oraz prywatne instytucje kultury. Łącznie 25 projektów specjalnych oraz 19 alternatywnych przestrzeni wystawowych zadziwią i zaciekawią praktycznie każdego.

Dziewiąta edycja festiwalu nosi tytuł „PROJECTING WORLDS” i ma podejmować tematy wokół funkcji budowy tożsamości wyrazu artystycznego. W ramach wystaw, wizyt w atelier, galeriach, rozmów z artystami, wykładów, performance’ów i paneli dyskusyjnych szczególną uwagę poświęca Vienna Art Week artyście jako twórcy dzieł i narratorowi we własnej przestrzeni. Przy tym najważniejszy jest dialog pomiędzy artystą a obserwatorem.

Wielu artystów i teoretyków sztuki, którzy w tym roku biorą udział w Vienna Art Week pochodzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. z Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, Czech, Słowacji. Zaprezentują się oni w ramach wystaw lub w trakcie otwartych dyskusji.

Lista instytucji w Wiedniu, które uczestniczą w tegorocznym Vienna Art Week jest bardzo długa. To m.in. 21er Haus, Akademia Sztuk Pięknych, Albertina, Belvedere, DOROTHEUM, Muzeum Żydowskie, Dzielnica Muzeów & Kunsthalle Wien Karlsplatz, KUNST HAUS WIEN, Leopold Muzeum, MAK – Muzeum Sztuki Stosowanej, mumok – Muzeum Sztuki Współczesnej, Secesja.

Bliższe informacje oraz program: www.viennaartweek.at

Vienna Art Week 18. – 24. listopad 2013 – różne lokalizacje, Wiedeń

Copyrights do zdjęć:

F 1 Hans Kotter

Lichtinstallation, Aluminium-Leuchtkästen, Kontaktunterbrecher, Transportkisten

Foto: Hans Kotter

© Galerie Michaela Stock

F 2 Thomas Feuerstein

Victor (Candy Lamp #4), 2012

© Galerie Nicola von Senger, Zürich und Galerie Elisabeth und Klaus Thoman, Innsbruck-Wien

F 3 Björn Segschneider

Plakatsujet „Dem Wahren, Schönen, Guten“

© Björn Segschneider

F 4 Vittorio Brodmann Ohne Titel, 2013

© Vittorio Brodmann 2013