Halloween z Empikiem

Halloween - kolekcjaHalloween nieodłącznie kojarzy się nam z duchami, czarownicami oraz ze stworami rodem z kart powieści grozy. Bez wątpienia to jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt. Szczególnie hucznie jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii. Do Polski przybyło w latach 90-tych ubiegłego wieku i ciągle zyskuje na popularności. Dla fanów święta Empik przygotował specjalną kolekcję „Halloween”, która przybliży jego zwyczaje.

Legenda i tradycja

Legenda mówi, że Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Druidzi wierzyli, że tego dnia duchy osób zmarłych, a także tych, którzy się jeszcze nie narodzili, manifestują swoją obecność w świecie materialnym, poszukując żywych, z którymi będą mogli zamieszkać na cały najbliższy rok. Starożytni Celtowie wystawiali żywność przed swoje chaty, by zaspokoić apetyty duchów, ale także… ubierali się w łachmany, celem uniknięcia ich towarzystwa.

W Stanach Zjednoczonych tradycja Halloween pojawiła się w latach 40-tych dziewiętnastego wieku. Sprowadzili ją oczywiście irlandzcy imigranci. Tradycja przyjmowała się powoli. Pierwsza parada Halloween odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota w latach 20-tych dwudziestego wieku. Mieszkańcy miasta przebrali się w kolorowe stroje znanych i lubianych postaci. Samo miasteczko w późniejszych latach zostało natomiast ogłoszone stolicą Halloween.

Współczesność

Obecnie Halloween jest hucznie obchodzonym wydarzeniem nie tylko w Irlandii i Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach Europy. Na przestrzeni lat powstało wiele zabaw i tradycji, które weszły na stałe do programu święta. Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni strój i przystrojenie domu. W przypadku kostiumów niezwykle popularne są stroje czarownic, diabłów, demonów, ale także – szczególnie ostatnio – wampirów. Domy często przystrajane są wydrążonymi dyniami, tzw. „Jack-o’-lantern”, w których środku stawia się świece.

Do najpopularniejszych gier należy „cukierek albo psikus”. Zabawa jest przeznaczona dla dzieci, które w przebraniu odwiedzają okoliczne domostwa. Jeżeli ktoś nie podzieli się z takim „duszkiem” cukierkiem, może spodziewać się psikusa.

Halloween siłą wdarło się do kultury popularnej. Najbardziej jaskrawym przykładem jest tutaj nakręcony w latach 70-tych film Johna Carpentera, którego akcja toczy się właśnie w Halloween. Film okazał się tak dużym sukcesem, że powstało aż dziesięć jego części, a niedawno nakręcono również jego remake.

Polska

W Polsce tradycja jest obecna od lat 90. ubiegłego wieku. Do kalendarzy kulturalnych na stałe weszły między innymi koncerty i imprezy, w których uczestnictwo gwarantuje oczywiście odpowiedni strój. Święto jest chętnie obchodzone w szkołach i przedszkolach, a mieszkańcy miejskich osiedli coraz częściej goszczą przebierańców poszukujących halloweenowych cukierków.

Dla wszystkich fanów tego święta Empik przygotował specjalną kolekcję, która przybliży zwyczaje Halloween. W kolekcji „Halloween” znajdą się między innymi:

stylizowane lampiony imitujące „Jack-o`-lantern”, efektowne girlandy w kształcie ptaków i pająków, foremki i zestawy do babeczek, zdobione świece, kubki w kształcie dyni, koszyki imitujące pajęczynę oraz kapelusze czarnoksiężnika.

Kolekcja „Halloween” będzie dostępna we wszystkich salonach Empik już od 14 października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj