Najczęstsze błędy w urządzaniu łazienki

Rys. Projektant Grupy ArmaturaŁazienka to inwestycja na lata. Niezależnie od tego czy urządzamy ją od podstaw czy planujemy niewielki remont, wszelkie działania powinny być dokładnie przemyślane. Pozwoli to uniknąć problemów, z którymi będziemy musieli się później borykać przez długi czas. O czym warto pamiętać, a czego się wystrzegać?

Źle dobrana glazura

Jedną z najistotniejszych kwestii w urządzaniu łazienki jest dobór koloru glazury i fug. Powinna być to przemyślana decyzja, bo o ile ściany można łatwo przemalować, z kaflami problem jest już poważniejszy. Wybrać wzory czy gładkie? Matowe czy błyszczące? Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Aby uniknąć wszędzie widocznego brudu i zachlapań, polecamy zrezygnować z jasnych, matowych płytek podłogowych. Białe fugi też nie są dobrym rozwiązaniem. Po pewnym czasie szarzeją i wyglądają nieestetycznie. Decydując się na płytki, warto także zwrócić uwagę na ich ścieralność. Na podłogę najlepsze będą te III i IV klasy. W pomieszczeniu, w którym nietrudno o mokrą podłogę, sprawdzą się płytki antypoślizgowe. Są praktycznym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa domowników.

Niewłaściwe oświetlenie

Najczęściej wybieraną opcją oświetlenia w łazience są punktowe światła na suficie i dodatkowe – przy lustrze. Ważne, aby było ono jak najbardziej naturalne. Podstawą jest światło ogólne, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Do tego możemy zainstalować oświetlenie boczne, także dekoracyjne, które wieczorami nada odpowiedni nastrój. Najważniejszym punktem jest jednak światło przy lustrze, padające na twarz. Powinno być ono równomierne, nie powodować cieni i nie zmieniać kolorytu skóry. Będzie to szczególnie przydatne dla Pań przy nakładaniu codziennego makijażu.

Brak przestrzeni

– Abstrahując od wielkości samego pomieszczenia, aby łazienka była funkcjonalna, należy

w odpowiedni sposób rozmieścić poszczególne elementy wyposażenia. Zapewni nam to wygodę i komfort w korzystaniu z nich. Powinniśmy przemyśleć to już na etapie projektu. – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. Istnieje kilka prostych zasad, które ułatwią nam planowanie. – Przestrzeń przed umywalką powinna mieć minimalne wymiary 65×110 cm (w przypadku WC – 50×50 cm). Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej to minimum 70x90cm, przy wannie zaś 70x100cm – dodaje Dziedzina. Pozwoli to na wygodne rozebranie się i osuszenie po kąpieli. Jeżeli planujemy umieszczenie w łazience pralki, od frontu przestrzeń ułatwiająca wkładanie i wyjmowanie prania, powinna mieć wymiary 90x100cm.

Zła instalacja lustra

Odpowiednio dobrane lustro może optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Przede wszystkim powinno jednak być dostosowane do naszych potrzeb. Nad umywalką należy zamontować je tak, aby górna krawędź kończyła się na minimum 180cm od podłogi. Jest to jednak uzależnione od wzrostu osób korzystających z pomieszczenia. Warto także umieścić je w pewnej odległości od umywalki. W ten sposób unikniemy ciągłych zachlapań i zabrudzeń na powierzchni lustra. Należy również pamiętać o jego odpowiednim, równomiernym oświetleniu.

Przytłaczająca mała łazienka

Niewielkie pomieszczenie nie przesądza o złej funkcjonalności łazienki. Jest wiele sposobów na jej optyczne powiększenie i praktyczne urządzenie. Aby łazienka wydawała się większa, należy zrezygnować z przytłaczających wzorów na płytkach. Mozaika też się nie sprawdzi w tej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będą jasne, zimne kolory i dyskretne ornamenty. Warto pomyśleć także o wykorzystaniu luster – duże tafle, odbijając światło, dodadzą wnętrzu głębi. W ten sam sposób naszą łazienkę optycznie powiększą połyskliwe materiały np. metal czy szkło. Ciekawym sposobem na urządzenie małej łazienki będą także podwieszane meble i sprzęty. Poza aspektem estetycznym, wyróżniają się także względami praktycznymi – umożliwiają wygodne sprzątanie podłóg.

Niewłaściwy dobór ceramiki

Ceramika to jeden z droższych elementów, jej wybór więc powinien być dobrze przemyślany. Istotną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę planując urządzenie pomieszczenia, jest liczba domowników. Już na etapie projektu łatwo możemy uniknąć przyszłych kłótni o dostęp do łazienki. – W domu wieloosobowej rodziny, ze względu na komfort, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch umywalek. Należy jednak pamiętać o minimalnych wymiarach, zapewniających wygodę użytkowania (przestrzeń 65x110cm) – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura. W przypadku bidetu warto zastanowić się czy jego zamontowanie jest konieczne. Zużywa on stosunkowo mało wody, natomiast jest to woda ciepła. W dużym domu, gdzie kocioł jest oddalony od łazienki, będzie to oznaczało większe koszty jej podgrzania. Bardzo istotny jest również dobór odpowiedniej armatury do naszej ceramiki. Wspólnie z umywalką lub np. bidetem baterie powinny tworzyć harmonijną całość i wzajemnie się uzupełniać.

Nieodpowiednie meble do ceramiki

Meble w łazience powinny przede wszystkim funkcjonalnie organizować przestrzeń, a przy tym wyglądać estetycznie, zgodnie z stylem, w jakim chcemy łazienkę urządzić.

– Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup mebli i ceramiki tego samego producenta. Zwykle proponuje on gotowe zestawy, które pozwolą uniknąć nam niedopasowania – dodaje ekspert z Grupy Armatura. Kiedy jednak decydujemy się na propozycje różnych firm, powinniśmy zakup rozpocząć od mebli. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ceramiki. Przy pomocy ekspedienta, łatwo dobierzemy odpowiednią umywalkę do szafki. Zarówno pod względem kształtu i wielkości, jak i estetyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj