Gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz

Unimog, Actros, ZetrosPojazdy wojskowe Mercedes-Benz zostały zaprojektowane, by sprostać wymaganiom użytkowym w zastosowaniach wojskowych i ułatwić niezawodne dostawy materiałów. Ich oferta stanowi element koncepcji ukierunkowanej na strategiczne i operacyjne potrzeby sił zbrojnych. Najnowocześniejsza konstrukcja zapewnia wzorowy stopień solidności, a zdolności terenowe pozwalają zabezpieczyć procesy logistyczne w najbardziej wymagającym terenie – nawet w ekstremalnych warunkach. Opancerzone pojazdy oferują odpowiedni zakres ochrony, mobilności i ładowności, niezbędny dla zabezpieczenia zadań, w których istnieje ryzyko ostrzału lub ataku bombowego.

Szeroka gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz obejmuje samochody o ładowności od 0,5 do 18 ton. Każdy z nich wykorzystuje doświadczenie i wiedzę największego producenta pojazdów użytkowych na świecie.

Oferta produktów opiera się na wariantach ciężarówek cywilnych i składa się z wersji wojskowych o ładowności od 0,6 do 2,95 t dla Klasy G, od 0,5 do 2 t dla samochodów dostawczych Mercedes-Benz, ponad 2 t dla Unimoga, od 3 do 5 t dla Atego, od 5 do 7 t dla Axora, od 4 do 10 t dla Zetrosa oraz od 7 do 18 t dla Actrosa, dostępnego z dwiema, trzema lub czterema osiami.

Specjalistyczna gama pojazdów wojskowych dostosowana jest do wymagań stawianych w operacjach wojskowych. Przykłady? Wersje z napędem na wszystkie koła i pojedynczym ogumieniem (w tym z oponami w rozmiarach specjalnych), znakomite zdolności terenowe, szeroki zakres ochrony balistycznej, możliwość transportu koleją i drogą lotniczą, głębokość brodzenia do 1195 mm, odporny na uszkodzenia obwód oświetlenia, luk dachowy, system kontroli ciśnienia w oponach i wiele innych.

Pojazdy Mercedes-Benz z napędem na wszystkie koła zaprojektowano w celu uzyskania maksymalnych zdolności terenowych i uzbrojono w międzykołowe i międzyosiowe blokady dyferencjałów oraz silniki o wysokim momencie obrotowym, gwarantujące przejezdność nawet w ekstremalnych sytuacjach. Technologia napędu na wszystkie koła Mercedes-Benz zapewnia imponujące możliwości pokonywania wzniesień – do 80 proc. lub nawet do 100 proc. w przypadku Unimoga i Klasy G.

Opancerzone pojazdy logistyczne (GLF)

Jedną z atrakcji prezentacji w Sulejówku jest rodzina opancerzonych pojazdów logistycznych (GLF – niem. Geschützte Logistikfahrzeuge) Mercedes-Benz, obejmująca modele: Unimog U5000 GLF, Zetros GLF oraz Actros GLF – wszystkie dostępne w różnych wersjach podwozia i zabudowy.

Wspólną cechą pojazdów GLF jest opancerzona kabina, chroniąca kierowcę i pasażerów przed ostrzałem z broni palnej, pocisków artyleryjskich i eksplozji, łącznie z minami i IED (improwizowany ładunek wybuchowy, ang. Improvised Explosive Devices). Istotną rolę odgrywają tu nowe, specjalnie opracowane fotele z rozłączanymi mocowaniami i automatycznymi, 4-punktowymi pasami. Opancerzone kabiny są w większości projektowane jako gazoszczelne; mogą być także wyposażone w wydajną klimatyzację oraz układ wentylacji ochronnej ABC. Deska rozdzielcza została zaadaptowana z pojazdów seryjnych i tak jak one, zapewnia dopracowaną ergonomię i maksymalne bezpieczeństwo obsługi. Dodatkowe elementy, takie jak awaryjne oświetlenie, system komunikacji głosowej z ludźmi na zewnątrz kabiny, kamera cofania czy schowki dostosowane do wymogów klienta itd. zintegrowano zgodnie z wymogami wojskowymi.

Kabiny w opancerzonych pojazdach logistycznych zostały zaprojektowane i przetestowane przez Mercedes-Benz zgodnie ze standardami STANAG 4569 i AEP 55. Są one produkowane seryjnie w sposób sprawny i niedrogi przy zachowaniu wysokiej jakości, charakterystycznej dla pojazdów spod znaku trójramiennej gwiazdy, i montowane do podwozia.

Opancerzone pojazdy logistyczne Mercedes-Benz stanowią warianty seryjnie produkowanych ciężarówek Mercedes-Benz, każdego dnia dostarczanych w tysiącach sztuk na rynek cywilny. Producent ze Stuttgartu ma do dyspozycji szeroką gamę komponentów i zespołów układu napędowego, podwozi, kabin oraz nadwozi, z których wytwarzane są pojazdy wszystkich klas ładowności. Lata prób w wymagających zastosowaniach na co dzień, w zróżnicowanych warunkach terenowych i klimatycznych dowiodły ich poziomu technologicznego zaawansowania oraz niezrównanej wytrzymałości.

Modernizacja pojazdów cywilnych z myślą o celach wojskowych odbywa się w zakładach produkcyjnych Mercedes-Benz Special Trucks. Specjalne rozwiązania wdraża się wyłącznie tam, gdzie konieczna jest taka potrzeba – na przykład w przypadku kabin opancerzonych. Takie podejście pozwala na skrócenie okresu projektowania, co oznacza, że pojazdy mogą być dostarczane niezwłocznie po złożeniu zamówienia, a dostawa części zamiennych gwarantowana jest na całym świecie i w całym okresie użytkowania określonym przez nabywcę.

Unimog U 5000 i U 5000 GLF

Przedstawiciele terenowych Unimogów serii U 4000 i U 5000 do trudnych zastosowań terenowych to już legendy, bezkonkurencyjne w swoim środowisku. Unimog jest najbardziej uniwersalnym pojazdem terenowym na świecie w klasie o dopuszczalnej masie całkowitej od 7,5 do 14,1 t. Dzięki swoim ekstremalnym zdolnościom może sprostać najtrudniejszym zadaniom wojskowych z dala od utwardzonych dróg – w organizacjach wojskowych i pomocy humanitarnej (NGO), służbach pożarniczych (przede wszystkim walka z pożarami lasów) i ratowniczych (pomoc w przypadku katastrof), jako podwozie bazowe podczas ekstremalnych wypraw, a także przy konserwacji i pracy w miejscach szczególnie trudno dostępnych. W Sulejówku zaprezentowane zostały dwa tego typu pojazdy – standardowy U 5000 w barwach wojskowych, a także U 5000 w wersji GLF, czyli opancerzony.

Unimog U 5000 w wersji opancerzonej o ładowności 2 t testowany jest przez niemieckie siły zbrojne w ramach programu „opancerzonych pojazdów transportowych” (GTF). Modułowy zestaw elementów ochronnych pozwala na spełnienie standardów STANAG 4569. Kabina ciężarówki otrzymała podłogę wykonaną ze stali pancernej oraz dodatkowe wzmocnienia i mocowania w celu instalacji płyt ochronnych, a także nowe drzwi i okna. W efekcie Unimog zapewnia ochronę przed atakami balistycznymi, minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Kąt dwuścienny większy niż w przypadku konwencjonalnych kabin – rezultat specyficznej konstrukcji pojazdu – skutecznie przeciwdziała przemieszczeniom kabiny względem ramy, zwiększając znacznie komfort jazdy.

Unimogi wyposażone są w sprawdzoną technologię Mercedes-Benz BlueTec i spełniają normę emisji spalin Euro V. Na zamówienie dostępne są również wersje zgodne z normą Euro III. Silnik Mercedes-Benz OM 924 generuje moc 160 kW. Pojazd z długim rozstawem osi, równym 3850 mm, ma osie portalowe i ramę o wykrzyżowaniu diagonalnym do 600 mm, co zapewnia wysoki prześwit i nisko położony środek ciężkości oraz niezawodną przyczepność wszystkich kół. Długi skok sprężyn ułatwia bezpieczny transport – również materiałów niebezpiecznych – nawet w najtrudniejszym terenie. Dzięki dystrybucji siły hamowania w stosunku 50/50 pomiędzy przednią a tylną osią pojazd może bez wysiłku pokonywać wzniesienia lub zjazdy o nachyleniu do 70 proc. i zachować stabilność przy przechyle bocznym do 32 proc. Nadwozie nie jest przykręcone na sztywno, ale połączone z ramą za pomocą dwóch trzypunktowych łożysk.

Podwozie terenowego Unimoga U 5000 łączy tradycyjne dla tego modelu cechy, takie jak wysoka wytrzymałość, odporność, trwałość, niezawodność i niemal już legendarna koncepcja napędu na obie osie, z najnowszymi układami napędowymi i ergonomią na najwyższym poziomie. Terenowe Unimogi zawdzięczają swoją wysoką elastyczność skrętną elastycznej ramie złożonej z dwóch belek o przekroju U i spawanych poprzeczek rurowych. Osie portalowe z przodu i z tyłu z blokadami dyferencjałów, napędzane piasty kół, rura reakcyjna, sprężyny śrubowe, amortyzatory teleskopowe oraz stabilizatory z przodu i z tyłu należą do wyposażenia standardowego. Tak jak w przypadku silnika, skrzyni i nadwozia skrzyniowego, trzypuntkowe ułożyskowanie zapewnia tłumienie każdego ruchu pojazdu.

Unimog to pojazd z kabiną nad silnikiem – za sprawą kompaktowych wymiarów jest więc wyjątkowo zwrotny. System kontroli ciśnienia w ogumieniu pozwala indywidualnie sterować ciśnieniem w każdym kole. Głębokość brodzenia sięga 1200 mm.

Dopuszczalna masa własna Unimoga U 5000 wynosi do 12,5 t (w przypadku samochodów strażackich – do 14,1 t). Specjalna przekładnia z elektronicznym/pneumatycznym sterowaniem EPS, pneumatycznie dołączanym napędem wszystkich kół i zintegrowaną skrzynią rozdzielczą ma osiem biegów do jazdy do przodu i sześć wstecznych. Na życzenie dostępne są również dodatkowe przełożenia terenowe.

W opcji oferowana jest zautomatyzowana skrzynia manualna EAS, w trybie automatycznym pozwalająca kierowcy w pełni skupić się na prowadzeniu lub samodzielnie zmieniać biegi w trakcie jazdy w terenie.

Zetros GLF z kabiną za silnikiem – nowy wzorzec wśród pojazdów wojskowych

Mercedes-Benz Zetros GLF to właściwe rozwiązanie logistyczne w trakcie operacji militarnych lub pomocy ofiarom katastrof, niezależnie od stanu dróg i w każdym terenie. Wymagania dotyczące pojazdów i ich zespołów stale rosną, podczas gdy budżety na całym świecie kurczą się. Klienci z sektora wojskowego szukają modeli, które zaoferują im koszty eksploatacji na poziomie normalnych samochodów użytkowych i zdolności pojazdów specjalnych. Aby sprostać tym potrzebom, w oparciu o rozwiązania stosowane w produkcji seryjnej Mercedes-Benz opracował Zetrosa GLF.

Zetros GLF kontynuuje tradycję pojazdów Mercedes-Benz z kabiną za silnikiem, znanych na całym świecie jako wytrzymałe i niezawodne środki transportu na bezdrożach oraz w terenie. Modele z zaokrągloną maską w przeszłości znakomicie realizowały najtrudniejsze zadania w wielu armiach świata. Dzisiaj te same właściwości charakteryzują Zetrosa GLF. Niewielka wysokość kabiny nad silnikiem ułatwia jego transportowanie koleją lub samolotem i, co więcej, zapewnia załodze jeszcze większe bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Zetros GLF pojawia się na prezentacji w dwóch wersjach. Dwuosiowa platforma z opancerzoną kabiną zamawiana jest przez niemiecką armię jako opancerzony pojazd transportowy (GTF) o 5-tonowej ładowności. Ładowność trzyosiowego ciągnika siodłowego – również z opancerzoną kabiną – sięga 25 t.

Do charakterystycznych cech Zetrosa GLF należą przede wszystkim: wysoka mobilność strategiczna i taktyczna, wytrzymałość i maksymalna niezawodność, ekonomika oraz przyjazność środowisku.

Seryjne rozwiązania i elastyczne procesy produkcji, sprawdzone setki tysięcy razy, pozwalają Mercedes-Benz na dostarczenie dużej partii specjalnych pojazdów wojskowych w wyjątkowo krótkim czasie. Zetros GLF udowodnił swoje imponujące zdolności w trakcie najtrudniejszych testów w siłach zbrojnych na całym świecie, zdobywając bardzo dobre oceny.

Zalety koncepcji kabiny za silnikiem w pojazdach wojskowych

Pod charakterystyczną maską Zetrosa pracuje układ napędowy zlokalizowany przed przednią osią. W celu konserwacji lub naprawy pokrywę można obrócić do przodu, zyskując łatwy dostęp do komory silnikowej. Oznacza to, że kabina jest gotowa do działań operacyjnych, a załoga może kontynuować realizację swoich zadań bez przerwy. Podłoga kabiny zapewnia możliwość szybkiego opuszczenia pojazdu po bezpiecznie stronie w każdej sytuacji. Żeby wysiąść z Zetrosa GLF, jego drzwi nie muszą być otwarte na całą szerokość, tak jak w przypadku konwencjonalnych modeli z kabiną nad silnikiem, co ułatwia użytkowanie na ograniczonej przestrzeni.

Korzystne położenie fotela za przednią osią ułatwia wygodne prowadzenie pojazdu w warunkach terenowych. Z drugiej strony, charakterystyka prowadzenia Zetrosa GLF jest podobna do tej z aut osobowych, a instrumenty z modeli seryjnych zapewniają łatwą i przyjazną obsługę. Poza dwoma lub trzema pełnowymiarowymi miejscami kabina oferuje liczne schowki na osprzęt taki jak krótkofalówki, system nawigacji czy przedmioty osobiste.

Koncepcja podwozia, kabiny i nadwozia spełnia obecne wymagania dotyczące mobilnych pojazdów zarówno na drodze, jak i w wymagającym terenie. Położenie maski ułatwia montaż osprzętu, nie wspominając o czyszczeniu okien. Kabina za silnikiem zapewnia wreszcie dodatkowe rezerwy ładowności – dzięki niej przednia oś jest mniej obciążona, co w połączeniu z korzystnym rozkładem nacisków otwiera unikalne możliwości w kwestii projektowania pojazdów opancerzonych.

Z uwagi na niewielką wysokość kabiny pojazdy 4×4 i 6×6 (ze standardową kabiną) można po chwili przygotowań transportować na pokładzie statków powietrznych takich jak Hercules C 130 lub Transall C 160. Ponieważ wymiary Zetrosa zachowują międzynarodowe wymagania ładunków kolejowych, może być on transportowany również koleją

System wymiany kabiny: ekonomiczna ochrona na najwyższym poziomie

Zaopatrzenie wojskowych pojazdów logistycznych w opancerzone kabiny powoduje znaczny wzrost masy i ma ogromny wpływ na koszty zamówień oraz obsługi. Dla flot pojazdów, których zastosowania obejmują zarówno zagrożenia atakami ognia czy wybuchu, jak i okresy pokojowe, Mercedes-Benz opracował system wymiany kabin dla Zetrosa GLF. Ułożyskowanie podwozia i kabiny może na życzenie zostać przygotowane do montażu opancerzonej (i cięższej) kabiny. Jej wymiany można dokonać w ciągu jednego dnia roboczego zgodnie z poziomem zagrożenia wymaganym przez aktualną misję. Z wymianą poradzą sobie sami żołnierze w normalnych warunkach warsztatowych.

W czasie operacji pokojowych pojazdy są zwolnione z obciążenia opancerzoną kabiną – zużywają wówczas mniej płynów eksploatacyjnych i mają wyższą ładowność. Elastyczne, opcjonalne zastosowanie podwozi i nadwozi z opancerzonymi oraz nieopancerzonymi kabinami pozwala na ograniczenie liczby używanych pojazdów i zwiększenie stopnia ich wykorzystania.

Zetros 1833A GLF 4×4

Zetros 1833A GLF 4×4 to pierwszy produkowany seryjnie pojazd dla niemieckiego wojska – jako jedyny z kabiną za silnikiem wyłoniony w przetargu w klasie 5-tonowej ładowności. Flota 110 egzemplarzy zamówionych w maju 2012 roku będzie do dyspozycji armii w połowie 2014 . Tak krótki okres realizacji zamówienia możliwy jest wyłącznie dzięki zastosowaniu przez Mercedes-Benz sprawdzonych podzespołów, pochodzących z produkcji masowej.

Opancerzona kabina za przednią osią gwarantuje wymagany poziom ochrony przed ogniem, odłamkami, minami oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi i zapewnia dwa lub trzy pełnowymiarowe siedzenia plus schowki na przedmioty osobiste lub urządzenia komunikacyjne. W ramach standardowej specyfikacji kabina wyposażona jest w wydajną wentylację ABC i klimatyzację.

Sercem układu napędowego jest 6-cylindrowy, rzędowy silnik Diesla OM 926 LA, zgodny z normą Euro III lub Euro VI, dostarczający moc 240 KW i 130 Nm maksymalnego momentu obrotowego w szerokim zakresie obrotów. Może on również pracować na niskiej jakości płynach. Siła napędowa płynie do dwóch permanentnie napędzanych osi za pośrednictwem automatycznej przekładni automatycznej Allison 3000 SP z sześcioma biegami do jazdy do przodu. Oznacza to, że optymalna trakcja jest dostępna zawsze i bez przerwy, przede wszystkim w terenie.

Zetros 2733A GLF 6×6

Podwozie Zetros 6×6 demonstruje elastyczną koncepcję produkcji, na której bazują wszystkie ciężarówki Mercedes-Benz i która – jako niewielka seria – w szczególności musi dowodzić swojej wartości w zastosowaniach wojskowych.

Pojazd bazujący na podwoziu Zetros 6×6 również ma permanentny napęd na wszystkie koła, trzy blokady dyferencjałów i układ przeniesienia napędu z 6-stopniową przekładnią automatyczną i dwustopniową skrzynią rozdzielczą. Tylne osie tandemowe zapewniają ładowność do 10,5 t na oś w połączeniu z pojedynczym ogumieniem i obręczami dobranymi w celu zagwarantowania maksymalnej mobilności.

Opancerzona kabina i podwozie są – z wyjątkiem konfiguracji tylnej osi – tożsame z tymi w Zetrosie GLF 4×4. Oznacza to, że obsługa i naprawy przebiegają w dużej mierze identycznie, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo użytkowania pojazdów w mieszanych flotach, a jednocześnie ich eksploatacja nie wymaga dodatkowych szkoleń.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – Mercedes-Benz Actros 3841 AK 8×8 GLF z kabiną opancerzoną na poziomie 4/4b

Ciężko opancerzony Mercedes-Benz Actros 3841 AK 8×8 GLF ustanawia nowe standardy wśród pojazdów logistycznych o specjalnych zastosowaniach. Actros zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 4 i przeciwminową na poziomie 4b zgodnie ze standardem STANAG 4569. Dzięki efektywnemu opancerzeniu przed wybuchami i odłamkami, Actros ustanawia także nowe standardy w kwestii zabezpieczenia przed improwizowanymi ładunkami wybuchowymi i bombami samochodowymi.

Maksymalna ochrona

Systemy ciężko opancerzonego Actrosa 3841 AK 8×8 GLF zostały w dalszym stopniu zoptymalizowane w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Pozycję wzorca zawdzięcza on rozmieszczeniu ponad 100 pojazdów w sześciu różnych wariantach w rejonach kryzysowych na całym świecie.

Teraz Mercedes-Benz dodatkowo zwiększa potencjał tego modelu i wzmacnia poziom ochrony kabiny przed ogniem z broni, odłamki i wybuchami. Układ napędowy został zaprojektowany w zgodzie z obowiązującą w Europie normą Euro V.

Wyższa ochrona i lepsza ergonomia

Opancerzona kabina Actrosa, wyposażona w nowe szkło zbrojone, może być pochylona do przodu, zapewniając dostęp do komory silnikowej – również opancerzonej. Nowy system siedzeń z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa zapewnia optymalną podstawę do ochrony kierowcy i pasażerów przed atakiem, także z boku. Jednocześnie fotele gwarantują komfortową swobodę ruchów oraz skuteczne podparcie ciała podczas jazdy w terenie. Wydajny układ klimatyzacji pomaga zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę nawet w skrajnych warunkach klimatycznych.

Optymalny rozkład obciążenia

Szczególnym wyzwaniem dla ciężkich pojazdów zabezpieczenia technicznego jest rozkład obciążenia osi we wszystkich sytuacjach logistycznych – od zastosowań przy obsłudze technicznej aż po jazdę bez ładunku. Podczas gdy masa opancerzonej kabiny spoczywa wyłącznie na przednich osiach, w trakcie udzielania pomocy technicznej tylne osie – niczym wielka dźwignia – muszą uporać się z masą podniesionego, holowanego pojazdu. Actros 4151 AK 8×8 Recovery został jednak zaprojektowany w sposób, który zasadniczo zapewnia jednakowy rozkład obciążenia osi.

Dostępny w szerokiej gamie wersji

Actros GLF oferuje maksymalny poziom ochrony kabiny i szeroką gamę podwozi oraz nadwozi do wyboru – od ciężkiego ciągnika siodłowego czy wywrotki z żurawiem, aż po platformę z dźwigiem lub pojazd zabezpieczenia technicznego. Dostępna jest także szeroka paleta silników. Bazując na modułowym systemie montażu, Mercedes-Benz dostarcza także kabiny o niższym poziomie ochrony i w różnych wariantach długości dla Actrosa 8×8, w niektórych przypadkach również z wentylacją ABC.

Mercedes-Benz G300 CDI 6×6 z kabiną załogową

Mobilność i wysoka ładowność w Klasie G

Gama wojskowej Klasy G została w 2012 roku poszerzona o nowy model, łączący wysoką ładowność ze zminimalizowaną sylwetką: dzięki dodaniu trzeciej osi, zdolności przewozowe G300 CDI 6×6 mogły zostać zwiększone do niemal 3 t. Sześć napędzanych kół i dołączane blokady dyferencjałów zapewniają mu doskonałą sprawność w terenie. Klasa G 6×6 z kabiną załogową dostępna jest w wersji przystosowanej do ruchu lewo- i prawostronnego. Kabina jest w standardzie wyposażona w elementy wstępnej ochrony w celu modernizacji do poziomu STANAG 1.

Bazując na wariantach z kierownicą po prawej stronie, z sukcesem wprowadzonych w liczbie ponad 1000 egzemplarzy do floty australijskiego wojska, powstają wersje z kierownicą po lewej stronie. Jako pierwsza zamówiła je szwedzka armia.

Kolejne odmiany Klasy G

Szerokie portflolio Klasy G obejmuje także pojazdy opancerzone, od wersji Station Wagon FB6 ze specjalnymi mocowaniami elementów opancerzenia aż do zapewniających wysoką ochronę pojazdów, takich jak LAPV 5.4, używanych na co dzień przez liczne armie na całym świecie. Najmniejszy model, LAPV 5.4, korzysta z układu napędowego G 280 CDI i standardowo zapewnia poziom ochrony balistycznej 2 oraz chroni przed minami zgodnie ze standardem NATO STANAG (w opcji dostępny jest wyższy poziom ochrony przeciminowej). Jednostka napędowa pojazdu napędza wszystkie cztery koła za pośrednictwem 5-biegowej przekładni automatycznej ze zintegrowanym przełożeniem redukcyjnym i trzema 100-proc. blokadami dyferencjałów. Do wyboru są dwie wersje nadwoziowe: 5-drzwiowe kombi z w pełni opancerzoną kabiną i bagażnikiem lub model 4-drzwiowy z tylną partią nadwozia do zabudowy.

Mercedes-Benz Sprinter w wersji 4×4 oraz 6×6

Gamę pojazdów do zadań specjalnych uzupełnia sztandarowy model dostawczy spod znaku gwiazdy – Sprinter. Podczas prezentacji w Sulejówku można było podziwiać możliwości dwóch przystosowanych do ciężkiego terenu modeli.

Największymi możliwościami technicznymi, wyróżnia się Sprinter z napędem 6×6 firmy Oberaigner, którego dopiero co zadebiutował w Polsce. Z pozoru jest to zwykłe podwozie Mercedesa: seryjna kabina, seryjnie produkowana rama, 5-biegowa automatyczna skrzynia biegów i trzylitrowy 190-konny silnik V6. Tyle, że pojazd wyposażony został w stały napęd 6×6 z możliwością blokady mechanizmu różnicowego osi tylnej i środkowej, a za dopłatą nawet przedniej. W ten sposób powstało pięć różnych kombinacji stosowania blokad, możliwych do stosowania w zależności od potrzeb. Ogromne możliwości jazdy w terenie pojazd ten zawdzięcza optymalnie podzielonemu momentowi w stosunku 33/67.

Poza rozwiniętymi możliwościami jazdy w terenie, trzecia oś zwiększyła również ładowność pojazdu do 4 ton, przy jednoczesnym stosowaniu pojedynczych opon, a nie bliźniaków. Istotną dla zastosowań militarnych jest zdolność do montażu w opisywanym pojeździe rozmaitych zabudów – od najprostszych skrzyń, do skomplikowanych urządzeń strażackich oraz karetek pogotowia, które będą w stanie dostać się w najcięższy teren, także w warunkach bojowych.

Również we współpracy z firmą Oberaigner powstał drugi z prezentowanych modeli – Sprinter 316 z seryjnym 163-konnym silnikiem 2,2 litra. Wyposażenie w napęd na cztery koła dają mu możliwość przejazdu niemal przez każdy rodzaj terenu, który jest choć trochę łatwiejszy niż ekstremalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here