Zrób sobie loft | Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe

  Wnętrze w stylu fabrycznym najlepiej wygląda w dużej przestrzeni, najlepiej w starych magazynach lub fabrykach. Ale takie wnętrze „z przeszłością” można też zaaranżować w domu jednorodzinnym czy w kamienicy.

  Loftami mogą się na razie pochwalić Warszawa, Gliwice, Białystok, Wrocław, Kraków, czy najbardziej znana z nich Łódź. Do innych polskich miast moda na adoptowanie przestrzeni pofabrycznych na mieszkania dopiero dociera. Ale tak naprawdę wnętrze w stylu loftu możemy urządzić sobie niemal w każdym budynku.

  Planując urządzenie wnętrza „z historią” nie możemy przesadzić z aranżacją. Główną zasadą jest prostota. Jeśli cegły – to surowe, nieotynkowane, jeśli beton, to ze śladami szalunku, niewykończony. Lofty charakteryzują się także widocznymi instalacjami, drewnianymi stropami i dźwigarami, antresolami i otwartą, pozbawioną ścian działowych przestrzenią. Dzięki temu surowe piękno loftów zachwyca coraz bardziej licznych zwolenników minimalizmu.

  Jeśli mamy możliwość – odsłońmy cegły na jednej ze ścian. Jeśli nie mamy takiej możliwości – możemy na aukcjach internetowych wyszukać specjalnie cięte płytki z nawet ponad stuletnich, starych cegieł. Takie 2centymetrowe płytki, kosztujące około 60zl/m2, nadadzą wnętrzu industrialnego wyglądu. Stare cegły musimy jednak koniecznie zabezpieczyć. Najlepiej specjalnym olejem, który nie tylko ochroni je przed kurzem, ale też dodatkowo wzmocni ich naturalny kolor.

  Aby optycznie powiększyć pomieszczenie możemy zastosować tzw. układ warstwowy. Polega on na połączeniu ciemnej podłogi, jaśniejszych ścian oraz białego sufitu. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się być wyższe, niż jest w rzeczywistości.

  Podłoga w lofcie powinna być drewniana, najlepiej wybrać deski specjalnie postarzane. W nowej kolekcji firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe, „Dęby z Charakterem”, znajdziemy deski idealnie budujące historię miejsca. – Postarzane, ręcznie heblowane deski Dębu Harlech, nadadzą wnętrzu szlachetnego charakteru. Ich brzegi wykończone są głęboką v-fugą, co dodatkowo podkreśla charakter postarzanych desek – mówi Katarzyna Wątor, dyrektor Działu Marketingu Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe – Są one wykończone woskiem twardym olejnym, który chroni drewno przed zabrudzeniami, jednocześnie pozwala deskom „oddychać”. Dzięki takiemu wykończeniu deski pozostają naturalne, ładnie i równomiernie się starzeją. Taka podłoga z każdym rokiem wygląda wręcz coraz lepiej – dodaje Wątor.

  Jeśli w pomieszczeniu znajduje się stara drewniana posadzka lub parkiet przemysłowy, możemy go odnowić. – Taka stara, drewniana podłoga, nadgryziona zębem czasu, tylko podkreśla charakter wnętrza. Nawet jeśli jest bardzo zniszczona możemy przeprowadzić jej renowację. Drewno szlifuje się, usuwając przy tym mniejsze mechaniczne uszkodzenia, następnie pokrywa się je nową warstwą lakieru lub barwionego wosku twardego olejnego– mówi Katarzyna Wątor – W ten sposób możemy uzyskać każdy, dowolnie wybrany kolor drewna, który będzie pasował do projektu wnętrza. To najlepszy dowód, że podłoga drewniana jest podłogą na długie lata.

  Taką drewnianą, szlachetną podłogę, można swobodnie łączyć z ciemnymi kaflami, lub surowym betonem na podłodze w łazience czy kuchni. Taki beton będzie się idealnie sprawdzał w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności, jeśli zabezpieczymy go przemysłową żywica epoksydową. Można go też wykorzystać na ścianach, koniecznie pamiętając o pozostawieniu śladów szalunków.

  Ważnym elementem każdego wnętrza w stylu loft są schody wewnętrzne. Jeśli mamy możliwość zbudowania w mieszkaniu antresoli, lub mieszkanie jest dwupoziomowe – powinniśmy zadbać o to, by schody wpisywały się w klimat loftu. – Do wnętrz „fabrycznych” polecam schody dwubelkowe, łączące metal z drewnem – mówi Katarzyna Wątor – Nasza firma ma w ofercie nie tylko schody drewniane, ale też typowo fabryczne, metalowe. Ale tak naprawdę schody wewnętrzne to sprawa indywidualna. Dla każdego, nawet najbardziej wybrednego klienta, jesteśmy w stanie wykonać schody pasujące nie tylko do wnętrza, ale też potrzeb mieszkańców – dodaje szefowa marketingu firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

  Meblując industrialne wnętrze musimy pamiętać o minimalizmie. Powinniśmy postawić na kilka wyrazistych elementów wystroju, niż zagracać pomieszczenia niezliczoną ilością bibelotów. Dobrze będą w nim wyglądać meble łączące surowe drewno z metalem. W komisach i sklepach ze starociami możemy znaleźć ciekawe i bardzo modne dodatki, które wpiszą się w klimat mieszkania i będą niepowtarzalną ich ozdobą.

  źródło: www.podlogi-kopp.pl