Wystawa na 1. urodziny Centrum Designu Gdynia oraz cykl wykładów towarzyszących!

  Do 25 stycznia 2013 zapraszamy na wystawę RZECZY sprawne pod kuratorstwem prof. Marka Adamczewskiego, która prezentuje produkty zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli stworzone z myślą o wszystkich użytkownikach – bez względu na wiek i sprawność psychofizyczną. W grudniu rozpoczyna się cykl wykładów towarzyszących wystawie, które odpowiedzą na pytania, co właściwie znaczy design for all i poddadzą dyskusji zasadność projektowania uniwersalnego.

  Wystawa RZECZY sprawne pokazuje przedmioty codziennego użytku, takie jak zegarek, talerz, rower czy krzesło, które na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie. Posiadają jednak ważne cechy, które sprawiają, że użytkowanie ich przez osoby starsze i z dysfunkcjami jest łatwe i pozwala im normalnie funkcjonować. Wszystkie przedmioty zaprojektowano zgodnie z zasadami design for all, czyli projektowania uniwersalnego. Według tej filozofii, przedmioty powinny być projektowane w taki sposób, aby mógłby być używane przez osoby o zróżnicowanych potrzebach w możliwie szerokim zakresie, bez potrzeby adaptacji. To produkty, które zostały zaprojektowane dla prawdziwych ludzi a nie statystycznych odbiorców.

  Wykłady towarzyszące

  Wystawie towarzyszy bogaty program wykładów i warsztatów, w trakcie których poszerzymy wiedzę na temat dostępności i poddamy dyskusji zasadność projektowania uniwersalnego.

  W środę 12 grudnia br. rozpoczniemy od seminarium dla dyrektorów szkół i przedszkoli, podczas którego wprowadzimy do sposobu myślenia i organizowania przestrzeni według zasad design for all. Opowiemy także o tym, jakie korzyści daje dostosowanie placówek edukacyjnych do potrzeb dzieci i młodzieży o różnej sprawności. Pokażemy, że wprowadzenie nawet małych, niekoniecznie kosztownych zmian, może przyczynić się do integrowania, a nie odseparowywania, czyli jak tworzyć wspólną przestrzeń dla wszystkich.

  Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłoszenia proszę kierować na [email protected] lub telefonicznie pod numerem 058 735 11 33.

  Jeszcze w grudniu zapraszamy na warsztaty dla dzieci, a w styczniu na seminaria skierowane do projektantów. Pełen program wydarzeń towarzyszących dostępny jest na www.centrumdesignu.gdynia.pl lub w załączniku wiadomości.

  Wystawa organizowana jest przez Centrum Designu Gdynia w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy Alei Zwycięstwa 96/98 w Gdyni. Otwarta będzie do 25 stycznia 2013 roku codziennie w godzinach 10-18. Jej kuratorem jest prof. Marek Adamczewski, Kierownik Pracowni Projektowania Produktu w Katedrze Wzornictwa gdańskiej ASP, ekspert w kompleksowym opracowaniu wzorniczym produktów, Designer Roku 2006 oraz partner merytoryczny Centrum Designu Gdynia.