„Bohema północy” z nowym spojrzeniem na warmińską poezję

  Już 5 października 2012 r. rozpocznie oficjalnie swoją działalność nowa grupa artystyczna powstała na Warmii „Bohema Północy”. Jej zamiarem jest m.in. pokazać poezję w nowy, niebanalny i twórczy sposób. Premiera pierwszego wydarzenia grupy – „Inter-poezja” – odbędzie się w najbliższy piątek w Dobrym Mieście, a w następnych dniach odwiedzi inne miasta warmińskie. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Warmia: Rebelia Kultury”.

  W skład grupy „Bohema Północy” wchodzą wykonawcy związani przede wszystkim z olsztyńskim środowiskiem artystycznym: poeci, muzycy, aktorzy, literaci, tancerze, animatorzy.

  „Inter-poezja” to projekt artystyczny zrzeszający warmińskich artystów związanych z nurtem piosenki poetyckiej, z teatrem offowym, literatów, poetów i plastyków. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że „dzięki nam będziesz mógł zobaczyć poezję, usłyszeć obraz, poczuć muzykę!”.

  „Inter-poezję” stanowić będzie instalacja artystyczna, projekt interdyscyplinarny, interaktywny, łączący w sobie kilka dziedzin sztuki: muzykę, videoart, performance, poezję, teatr, ruch, improwizację.  Projekt ten wychodzi poza konwencje koncertu, spektaklu czy wieczoru poetyckiego i jest połączeniem poetyckich potyczek, improwizacji muzycznej do obrazu i odwrotnie: obrazu do muzyki, poezji śpiewanej na pograniczu muzyki i teatru.

  – Widz znajdzie się w swoistej przestrzeni, w której będzie mógł skosztować poezji w interdyscyplinarnym wydaniu, będzie miał możliwość obejrzenia żywych, „gadających” eksponatów. Będzie mógł stworzyć poemat, który stanie się collagem wierszy znanych poetów-wierszokletów Warmii – mówi Marta Andrzejczyk, członek grupy „Bohema Północy”

  – Poezja wyświetlana będzie na zwiewnych materiach, ścianach, czytana, recytowana, mówiona, krzyczana, szeptana, śpiewana. Wszystko to uzupełni muzyka elektroniczna, grana na żywo oraz performatywne, happeningowe działania aktorskie – dodaje Andrzejczyk.

  W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać, zobaczyć warmińską poezję autorską poetów zaproszonych przez grupę, poetów uznanych: Krzysztofa Szatrawskiego, Szczudlika, Magdaleny Bartnik, Marka Barańskiego, jak i tych którzy z Warmią byli nierozerwalnie złączeni jak np. Andrzej Sulima-Suryn.

  W ramach październikowych działań, planowana jest realizacja 5 koncertów w pięciu miastach na Warmii. Premiera 5 października w Dobrym Mieście, następnie 7 października – występ w Lidzbarku Warmińskim, 8 października – w Braniewie, 9 października – w Pieniężnie oraz 10 października – w Ornecie. Projekt uwieńczy 12 października prezentacja dokumentacji wydarzeń oraz koncert podczas comiesięcznego „Klubu Rebelii” w Olsztynie (Hotel Dyplomat, godz. 18.30).

  PREMIERA

  5 października 2012, godz. 19:00, Stodoła Kultury w Dobrym Mieście

  W PROGRAMIE ŻYWE EKSPONATY:

  POECI:

  Hanna Brakoniecka, Laureaci Rzeźni Literackiej, Wojciech Hieronymus Borkowski, Michał Biedziuk , Monika Błaszczak, Michalina Janyszek, Marcin Makowski, Krzysiek Kapinos

  Pracownia Tańca Współczesnego PRYZMAT – improwizacja ruchowa

  Sylwester Łuczak/Ula Milanowska – scenografia multimedialna

  DJ – Clicktime Kliq – muzyka

  Marta Andrzejczyk- śpiew improwizowany

  Nela Vigil – performance

  Biały Teatr – improwizacja teatralna

  Konsultacja reżyserska: Agnieszka Kołodyńska

  7 października 2012

  godz. 19:00 Lidzbarski Dom Kultury – Lidzbark Warmiński (ul. Słowackiego 4)

  Scenografia multimedialna – Sylwester Łuczak/Ula Milanowska

  Muzyka – DJ – Clicktime Kliq.

  8 października 2012

  godz. 19:00 Braniewskie Centrum Kultury – Braniewo (ul. Katedralna 9)

  Scenografia multimedialna – Sylwester Łuczak/Ula Milanowska

  Muzyka – DJ – Clicktime Kliq.

  9 października 2012

  godz. 19:00 Miejski Dom Kultury – Pieniężno (ul. Sienkiewicza 4)

  Scenografia multimedialna – Sylwester Łuczak/Ula Milanowska

  Muzyka – DJ – Clicktime Kliq.

  10 października 2012

  godz. 19:00 Miejski Dom Kultury – Orneta ( ul. 1 Maja 45)

  Scenografia multimedialna – Sylwester Łuczak/Ula Milanowska

  Muzyka – DJ – Clicktime Kliq.

  12 października 2012

  godz. 18:30, podsumowanie podczas Klubu Rebelii, Hotel Dyplomat (ul. Dąbrowszczaków 28).

  Scenografia multimedialna – Sylwester Łuczak/Ula Milanowska

  Muzyka – DJ – Clicktime Kliq

  Produkcja: Stowarzyszenie „Scena Babel” [email protected] 

  Koordynacja: Marta Andrzejczyk/Katarzyna Andrulonis

  Projekty graficzne: Agnieszka Kołodyńska

  Światło: Paweł Kołacz

  ORGANIZATOR:

  Stowarzyszenie Scena Babel www.scenababel.w.interia.pl

  Biały Teatr www.bialyteatr.art.pl

  Kampania „Warmia: Rebelia Kultury” to cykl artystycznych wydarzeń pokazujących, że Warmia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kulturalnie miejsc w Polsce. Przez 4 miesiące, od początku lipca do końca października, odbywa się tam: 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem 100 artystów z kilkunastu krajów. Prezentują: muzykę, street art, performance, film, design czy literaturę. Dotychczas w ramach kampanii odbyły się: street-artowy Bruk Festival, alternatywny Dobremiastock Rebel Festival, poświęcona muzyce basowej Rebelia Niskich Tonów (Bass Days Poland). Podróż po Warmii rozpoczęło mobilne astrolabium, trwa także akcja popularyzująca czytelnictwo – „Rebelia Czytania”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj