Program identi_TY, kobiece oblicze animacji

  W dniach 1-9 września w Centrum Nauki Kopernik, w ramach festiwalu Przemiany, odbędzie się przegląd polskich filmów krótkometrażowych – identi_TY. Podczas projektu zostaną zaprezentowane animacje skupione wokół tematyki poszukiwania tożsamości jednostki w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej.

  Autorski projekt, prezentuje niemal sto polskich filmów animowanych. Widzowie będą mieli szansę przypomnieć sobie wielokrotnie nagradzaną klasykę gatunku oraz poznać filmy młodych, niezależnych animatorów oraz animatorek.

  „Cieszy nas, że wśród prezentowanych filmów jest wiele tytułów, których autorkami są kobiety. Reżyserki w inny sposób przedstawiają rzeczywistość, oplatają ją w emocje.” – mówi Iwona Kamińska Gosk – jedna z kuratorek projektu.

  Wśród prezentowanych filmów pojawią się między innymi filmy Marty Pajek.

  W „Snępowinie” autorka zabiera widzów w niezwykłą i zaskakującą podróż prowadzącą granicami świata realnego i wyśnionego. Bohaterka w tym czasie doświadcza rozszczepienia tożsamości. Podobnie jak we wcześniejszych animacjach, również i tym razem Pajek krąży wokół interesującego ją tematu, dając widzowi pełnię swobody w interpretacji przedstawionych zdarzeń i relacji. Animacja została uznana za najlepszy film profesjonalny na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2012.

  Podczas identi_TY będzie można również zobaczyć animacje Balbiny Bruszewskiej – „Dobro, Piękno i Prawda”, „Miasto płynie” oraz „Dobro, piękno i prawda”. „Miasto płynie” to słodko-gorzka refleksja na temat życia w Polsce. Młodzi i starzy opowiadają o poszukiwaniu miłości, nocy poślubnej, mundurkach szkolnych, obowiązkach premiera, zapinaniu pasów, religii i władzy. Wielokrotnie nagradzany kolaż wypowiedzi, rozmów, utworów muzycznych i materiałów reporterskich.

  Program wzbogacą także animacja Wioletty Sowy „Refreny”. To oniryczna opowieść prezentująca trzy pokolenia kobiet, połączonych więzami rodzinnymi oraz wspólnymi przeżyciami. Melancholijny film Wioletty Sowy spotkał się z niezwykłym przyjęciem publiczności oraz krytyków na najważniejszych festiwalach na świecie.

  Wymienione filmy to tylko mały wycinek programu. Podczas identi_TY widzowie będą mieli możliwość zobaczenia wiele innych filmów autorstwa polskich animatorek, m.in. „Pirate’s Life” Katarzyny Kijek która filmy tworzy w duecie z Przemysławem Adamskim, „Dwa kroki za..” Pauliny Majdy, „Afternoon” Izabeli Plucińskiej, „Drżące Trąby” Natalii Brożyńskiej oraz wiele innych. Uczestnictwo w projekcie to doskonała okazja do poznania oraz pogłębienia wiedzy na temat polskiej animacji kobiecej.

  Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny (ograniczony liczbą miejsc). Filmy w polskiej wersji językowej będą wyświetlane z angielskimi napisami.

  Więcej informacji na stronie www.przemianyfestiwal.pl

  Kuratorki projektu: Iwona Kamińska Gosk | Kinga Lewandowska

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj