Gdynia wciąż żyje designem

  Zakończyła się piąta edycja Gdynia Design Days 2012, najważniejszego letniego festiwalu designu. Choć ze Skweru Kościuszki zniknął już Terminal Designu, wciąż można oglądać pięć z sześciu wystaw zorganizowanych w ramach GDD 2012.

  Tegoroczna edycja Gdynia Design Days była rekordowa pod wieloma względami. Kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanął na Skwerze Kościuszki przyciągnął kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Mieszkańcy Gdyni, studenci, projektanci, dzieci, młodzież oraz turyści z Polski i zagranicy brali udział w warsztatach, słuchali wykładów, oglądali wieczorne pokazy filmowe z designem w roli głównej lub wpadali do Terminalu, żeby posiedzieć na leżakach, odpocząć i porozmawiać. GDD 2012 było miejscem relaksu, spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń, m.in. w ramach warsztatów dla profesjonalistów, panelu biznesowego, który odbył się 13 lipca, czy Super Sam Design – projektowego marketu, na którym młodzi designerzy mają szansę wypromować swoją markę i spotkać się z klientem. Między 7 a 15 lipca cała Gdynia żyła designem, a festiwal był obecny nie tylko na Skwerze Kościuszki, ale także w Muzeum Miasta Gdyni, Klubie Marynarki Wojennej Riwiera, na Bulwarze Nadmorskim, w Parku Rady Europy oraz Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym.

  – Gdynia Design Days to wyjątkowa impreza na festiwalowej mapie Europy. Nie ograniczamy się do jednego miejsca, do jednej powierzchni wystawienniczej, ale stajemy się częścią przestrzeni miejskiej. Dlatego jesteśmy obecni w tylu punktach Gdyni. Pokazujemy mieszkańcom i turystom, że design to nie tylko gadżety, ale także mądre rozwiązania dla miasta – na komunikację, aranżację przestrzeni publicznej i budynków użyteczności publicznej. Gdynia Design Days nie kończy się wraz z zamknięciem części festiwalowej. W lipcu i w sierpniu można oglądać jeszcze nasze wystawy. Po GDD zostaną także konkretne rozwiązania – w ramach Gdyńskiego Pleneru Projektowego wyłoniono pomysł na zagospodarowanie „Wymiennikowni” – Nowego Centrum Kreatywności Młodzieży – tłumaczy Ewa Janczukowicz – Cichosz, kierownik Centrum Designu Gdynia.

  ZAPRASZAMY NA WYSTAWY GDYNIA DESIGN DAYS 2012

  Ładny kraj

  Wystawa „Ładny kraj” jest podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. W jednym miejscu pokazujemy i poddajemy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Na wystawie można zobaczyć jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze?

  Kurator wystawy: Janusz Kaniewski

  Miejsce: Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

  Termin: 7 lipca – 31 sierpnia

  Godziny otwarcia:

  Od 16 lipca wstęp biletowany

  Design innowacyjny. Rzeczy piękne i mądre.

  Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona jest właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa „Rzeczy piękne i mądre” pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej prezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.

  Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Piątkowska

  Miejsce: Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

  Termin: 7 lipca – 15 sierpnia

  Godziny otwarcia:

  Wstęp bezpłatny

  Bóg Humor Ojczyzna. Design rosyjski

  Ksenia Kaniewska odkrywa przed nami Rosję – jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki – takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Obalamy stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast. Projekt „Bóg, humor, ojczyzna” jest pierwszą tak pełną prezentacją wzornictwa młodych Rosjan poza granicami tego kraju od czasu rozpadu ZSRR. Stanowi próbę obiektywnego spojrzenia na to, co dzieje się w kraju, o którym od kilku lat mówi się wyłącznie w kontekście polityki. Nas polityka nie interesuje. Nie jesteśmy bynajmniej w tej kwestii ignorantami, ale nasz kontakt z „władzą” ogranicza się wyłącznie do patronatu polskich i rosyjskich instytucji państwowych. Prezentujemy prace wolne od stereotypów, narosłych przekonań, podziałów politycznych, ale nieoderwane od tradycji.

  Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Kaniewska

  Miejsce: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”

  Termin: 7 lipca – 31 lipca

  Godziny otwarcia:

  Wstęp bezpłatny

  Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989

  To pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku” i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów”. Na wystawę składają się fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków zdobyte od prywatnych osób.

  Kurator i komisarz wystawy: Janusz Kaniewski

  Miejsce: Bulwar nadmorski przy Muzeum Marynarki Wojennej

  Termin: 7 – 31 lipca

  Wstęp bezpłatny

  Made in Poland. Cudze chwalicie własnego nie znacie

  Czy możemy być dumni z polskiego wzornictwa? Polscy projektanci są cenieni przez firmy polskie i zagraniczne. Na wystawie można zobaczyć przykłady naszych hitów eksportowych – przedmioty, które przez dobre wzornictwo są ambasadorem polskiego designu za granicą. Kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy – to wzorcowo zaprojektowane produkty, którymi podbijamy świat.

  Kurator wystawy: Janusz Kaniewski

  Miejsce: Gdynia, Centrum Informacji Miejskiej

  Termin: 7 – 31 lipca

  Godziny otwarcia:

  Wstęp bezpłatny

  Organizatorami tegorocznej edycji jest Miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj