6 Międzynarodowa Edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu Przetwory 9-11 grudnia 2011 Warszawa, Soho Factory

  Hasło: Co DESIGN może dla Ciebie zrobić?

  Design – rozpięty w stałym nerwowym napięciu między zwyczajną użytecznością, przydatnością w codziennym życiu, a kosztowną elitarnością, snobizmem. Chcemy otaczać się wyjątkowymi, dobrze zaprojektowanymi, pięknymi rzeczami. Do tego jest nam potrzebny design. Ale dzisiaj w czasach „drugiego kryzysu“, kiedy media straszą nas wizją upadku światowej gospodarki, czujemy się mało komfortowo wydając duże pieniądze na rzeczy obrendowane znanymi nazwiskami. Dziś od designu oczekujemy czegoś więcej niż świecenia próżnym błyskiem luksusu, raczenia nas klasykami – chcielibyśmy, by design, który zaprezentujemy był nie tylko recyclingowy, ale przejął się też sprawami świata, naszymi sprawami, aby umiał reagować zarówno na masowe problemy związane np. z biedą, zanieczyszczeniem środowiska, globalnym ociepleniem, ale też naszymi osobistymi, personalnymi potrzebami. Jakie one są?

  Zapraszamy wszystkich do dzielenia się nimi. Na naszej stronie (http://www.przetworydesign.com/info/napisz-o-potrzebie/) umieściliśmy specjalną tablicę, na której można wpisać swój problem, potrzebę, oczekiwanie. Zebrane postulaty przekażemy naszym designerom, którzy w tegorocznej, szóstej edycji PRZETWORÓW – zmierzą się ze SPOŁECZNĄ FUNKCJĄ DESIGNU. Ponad 200 przetwórców, na miejscu przerabiających odpadki w nowy użytyczne i funkcjonalny design i około setki wystawców prezentujących swoje własne autorskie produkty: meble, ubrania, zabawki, biżuterię, gadżety i wiele innych.

  Zapraszamy!

  MIĘDZYNARODOWE PRZETWORY

  W zeszłym roku po raz pierwszy Przetwory gościły projektantów z zagranicy, na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli holenderski team Refunc (www.refunc.nl), hiszpańska Basurama, El Ultimo GRITO/EUG Studio z Wielkiej Brytanii (www.eugstudio.com), Mantas Lesauskas z Litwy (www.lesauskas.lt), Tom Price, Wielka Brytania (www.tom-price.com) i Antonio Scarponi, Conceptual Devices, Włochy (www.conceptualdevices.com). W ramach Przetworów 5 grupa studentów z londyńskiego Royal College of Art stworzyła warsztat razem ze studentami warszawskiego Wydziału Wzornictwa ASP – grupą PG13. Tegoroczne Przetwory gościć będą przedstawicieli grupy Cascoland (www.cascoland.com), artystów Tejo Remy& Rene Veenhuizen, którzy pracują dla m.in. dla Droog Design (www.remyveenhuizen.nl) z Holandii, włoskie Dotdotdot (www.dotdotdot.it) oraz Be – studio (be-studio.at ) z Austrii. Grupy te będą działały w kooperacji z polskimi studentami uczelni artystycznych przygotowując swoje autorskie projekty, a także wygłoszą wykłady na temat swojej twórczości (miejsce podamy wkrótce).

  Zaprosiliśmy także grupę studentów Elisavy, Barcelona School od Design and Engineering, która będzie współpracować z polską grupą studentów wzornictwa PG 13.

  KONKURS PRZETWÓR ROKU

  Przetwór roku to nagroda jaką przyznaje co roku jury Przetworów. Jurorzy obserwują artystów przy pracy, na nagrodę główną mają szansę te obiekty, które najlepiej wpiszą się w ideę i hasło danej edycji projektu, doceniane jest też zaangażowanie artystów, to czy wykonali obiekt podczas trwania festiwalu. W tym roku w jury zasiądą m.in. Czesława Frejlich (redaktor naczelna kwartalnika „2+3 D), Jerzy Porębski (Dziekan prof. nadzw. warszawskiego ASP), Józef Mrozek (historyk wzornictwa, wykładowca warszawskiego ASP), Tomek Rygalik (projektant), Agata Nowotny (socjolog i antropolog designu) oraz Cristina Perillo (kuratorka, na stałe współpracująca z Triennale di Milano). Werdykt jury zostanie ogłoszony w niedzielę o godzinie 18.00.

  DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

  TOI – Things Of Internet, A Digital Zine Workshop

  TOI to skrót od Things of Internet (Rzeczy Internetu) i wariacja na temat angielskiego słowa '”toy” (zabawka). TOI to platforma online, komputerowy system graficzny w wersji DIY, który umożliwia tworzenie ekspresowych książek, plakatów, pocztówek. Opiekunem warsztatu (prowadzonego w języku angielskim) będzie menadżerka kultury, kuratorka z Mediolanu Cristina Perillo, współpracująca z Triennale di Milano, Fundacją Lettera27, bloggerka magazynu KLAT oraz animatorka kultury Giusy Chierchia. Zgłoszenia – grup i pojedynczych studentów – prosimy kierować na adres: [email protected] Czekamy na nie do dnia 2 grudnia. Praca z artystami rozpocznie się 8 grudnia i będzie trwała do końca Przetworów t.j. do dnia 11 grudnia. O spotkaniu informacyjnym poinformujemy zakwalifikowanych indywidualnie.

  WARSZTATY ASK ME

  Architecture for Society of Knowledge (ASK) jest międzynarodowym programem studiów magisterskich, wdrożonym w 2010 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Program koncentruje się na problemach społecznych i kulturowych przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii. Studenci ASK ME pod okiem Natalii Paszkowskiej z pracowni WWAA będą się zmagać się z tzw. 'solą’ zawodu podczas Przetworów, zgodnie z tematem naszej akcji – 'Co design może dla Ciebie zrobić?’. Ukoronowaniem ich pracy będzie postawienie w trakcie festiwalu prototypu domu – podstawowej struktury kojarzonej ze społeczną funkcją architekta. Pośród innych projektantów, działających na ogół w mniejszej skali, studenci ASK spróbują odpowiedzieć na pytanie jak mieszkać? w odniesieniu do konkretnego typu użytkownika.

  WYMIENNIK czyli uczynki i rzeczy twoją walutą

  10 Grudnia startuje portal thingo.pl, który kreatywnym ludziom będzie pozwalał w przyjemny i intuicyjny sposób wymieniać się dowolnymi przedmiotami, czy też dzielić się swoimi umiejętnościami. Akcja WYMIENNIK podczas PPrzetworów jest wydarzeniem, które pokaże mechanizm oraz przyjemność wymiany. Wymiana jest podstawowym sposobem pozyskiwania dóbr. W czasach narastającego kryzysu warto szukać rozwiązań, które nie tylko pozwalają życiu toczyć się dalej, ale sprawiają też, że można czerpać i dawać, bawić się i zarazem pozyskiwać upragnione rzeczy. Zasady są proste. Znajdź nasz punkt na Przetworach, przynieś swój przedmiot (krzesło, lampę, obraz, koszulkę, coś co wykonujesz sam, coś co znalazłeś, coś z Twojej kolekcji) albo pochwal się umiejętnością, bądź zaproponuje coś czego się nie spodziewamy. Każda osoba może zgłosić dowolną ilość propozycji. Ilość, wielkość i wartość pieniężna przedmiotów i uczynków nie mają znaczenia. Warto jednak pamiętać o zasadzie – im ciekawszy obiekt/uczynek zaproponujesz, tym na ciekawszą wymianę możesz liczyć. Zgłoszenia przyjmujemy każdego dnia trwania Przetworów od godziny 10:00 do 15:30. O godzinie 16.00 będzie rozpoczynać się aukcja!

  SUBIEKTYWNY WYBÓR LAPOLKI

  W dobie kryzysu nie projektujemy i w nie produkujemy. Szukamy i wybieramy! – deklarują Marta Białek i Anna Piwowar z grupy Lapolka. Podczas Przetworów przedstawią subiektywny przegląd wyjątkowych produktów dostępnych na naszym rynku. Projektantki vs Produkty. Ich założeniem jest przedstawienie szerszej publiczności głównie drobnych producentów, którzy często mają do zaoferowania wyjątkowe produkty, bez dużych nakładów na promocję. Chcą posłużyć jako „tuba“ dla tego, co w Polsce ciekawe, uczciwe i niekoniecznie drogie. Chcą promować te wartości, które liczą się dla nich zarówno jako projektantek, jak i konsumentek: estetyka, ekologia, jakość.

  Przedstawić produkty, jak np. ładne kalosze firmy Stomil (za jedyne 45 zł!) po które same chętnie sięgają.

  WARSZTATY MEDIA LAB: PRZETWORNIKI. TEKSTYLIA I ELEKTRONIKA

  Zapraszamy na warsztat prowadzony przez Wendy Van Wynsberghe, podczas którego uczestnicy będą mogli wspólnie pracować nad projektami łączącymi tekstylia i elektronikę. Zainteresowani będą mieli szansę zapoznać się platformami Arduino (wykorzystywanymi m.in. do tworzenia samodzielnych interaktywnych obiektów), nićmi i materiałami przewodzącymi prąd, integracją sensorów i miękkimi przyciskami uruchamiającymi projekty szyte i dziane. Dwudniowy warsztat będzie prowadzony ze sprzętem typu „open hardware” i darmowym oprogramowaniem. Warsztat jest otwarty: wszyscy uczestnicy zapoznają się z kilkoma podstawowymi technikami, dowiedzą się akie mają możliwości i ograniczenia, ale większość czasu poświęcimy na indywidualne projekty. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych laptopów. Prowadzimy zapisy pod adresem: [email protected]

  Organizator: http://centrumcyfrowe.pl.

  DLA DZIECI

  Warsztaty recyclingowe dla dzieci „Małe Przetwory“.

  10.11.2011 

  15.00-18.00 otwarte warsztaty dla dzieci OPAKOWYWACZE

  Każdy z nas ma jakieś strachy, smutki i problemy. Zabawimy się w dizajnerów, którzy dzięki własnej inwencji sprytnie zapakują i opakują strachy, by pozbyć się ich raz na zawsze. 

  11.12.2011 

  12.00-18.00 otwarte warsztaty dla dzieci MASZYNOWOŚCI

  Czy wiesz jak dobrze żyje Ci się dzięki dizajnowi? A jeśli chcesz zastanowić się jak żyłoby się jeszcze lepiej, przyjdź i zaprojektuj śmieciowe maszyny, które pomogą Ci zmienić, ulepszyć twoją codzienność.

  Warsztaty poprowadzą Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan, duet PRZEtwórczyStudentki i absolwentki kierunków humanistycznych oraz artystycznych. Od dwóch lat współpracują z Galerią Design – BWA Wrocław, gdzie prowadzą autorskie warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci oraz warsztaty rodzinne odbywające się pod hasłem „3D czyli Dizajn Dla Dzieci”. W listopadzie 2011 roku zrealizowały projekt TERAZ DIZAJN!, zmieniający galerię w świetlico-kawiarnię. Kończą przygotowanie książki „Zeszyty do dizajnu”, której wydanie planowane jest pod koniec roku 2011.

  • www.bwa.wroc.pl
  • www.facebook.com/3D.czyli.Dizajn.Dla.Dzieci
  • www.zeszytydodizajnu.pl

  ZBIÓRKA MATERIAŁÓW, ODPADÓW

  Potrzebne są stare meble, tkaniny, wełniane swetry, zabawki, retro AGD i sprzęt sportowy, ceramika, szkło, kable, lampy, ramy do obrazów, stare i niepotrzebne książki, gazety, płyty winylowe, kawałki pleksi i gąbki. Wszystko to, co zalega w Twoim domu, piwnicy, ogródku może stać się materiałem do twórczego działania dla artystów Przetworów! Skontaktuj się z Nami jeśli masz coś do oddania już teraz! Adres mailowy: [email protected]

  GODZINY DZIAŁANIA

  Piątek (9 grudnia) – artyści pracują, sobota (10 grudnia) – otwarcie dla publiczności w godz.15.00-20.00; niedziela (11 grudnia) – otwarcie dla publiczności w godz.12.00-19.00. Wstęp 5 zł.

  Organizatorzy: Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka, Stowarzyszenie Artanimacje.

  Przetwory są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy i wsparciu SOHO Factory.

  Partnerzy: AG Complex, Antom, Ag Coral, Ask Me, Bonetti, Bosch, Budmech, Centrum Cyfrowe Polska, Chłodna 25, Dremel, eCard, Iker, Leroy Merlin (Warszawa-Białołęka), Oki Doki Hostel, Paged Meble, klub Powiększenie, Profundo, Miasto w komie, Remondis, Studio teatralne Koło, Teatr Ochota, Tsunami Recycling, Wilson and Brown, Vitra Polska

  Patroni prasowi: Gazeta Wyborcza, Domo +, TVP Kultura, TOK Fm, Aktivist, Exklusiv, MaleMan, Emma Pak, Fundacja Bęc Zmiana, Polska Zielona Sieć.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj