Pierwsza odsłona projektu [email protected] już za tydzień

  Wernisaż pierwszej wystawy [email protected] odbędzie się już 12 października w Brukseli. W dniach 13-16 października w gminie Saint-Gilles będzie można podziwiać obrazy Maksymiliana Novak-Zemplińskiego.

  [email protected] to projekt promocji polskiej sztuki w ramach naszej prezydencji w UE. W Brukseli, a następnie w Londynie odbędą się dwie prestiżowe wystawy malarstwa, artysty młodego pokolenia Maksymiliana Novak-Zemplińskiego. Do współpracy przy wystawie w Londynie malarz zaprosił również innych artystów. Swoje fotografie zaprezentuje tam Roksana Ciurysek-Gedir, a w trakcie wernisażu swój performance przedstawi także Maciej Zień.

  Pierwsza odsłona wystawy będzie miała miejsce w październiku w Brukseli (wernisaż 12 października, wystawa 13-16 października, Hôtel de Ville Saint-Gilles), w ramach organizowanych przez gminę Saint-Gilles, Dni Polskich, gdzie Maksymilian przedstawi swoje wizje świata (somePLace).

  Druga odsłona będzie miała miejsce w Londynie (wernisaż 10 listopada, wystawa 11-17 listopada, 88 St James’s Venue). W trakcie wernisażu w Londynie odbędzie się także specjalnie przygotowywany na tę okazję performance wyreżyserowany przez czołowego polskiego projektanta mody Macieja Zienia. Stworzy on unikatową kolekcję, w której wystąpią podczas wernisażu modelki. Będą one sprawiały wrażenie żywych rzeźb imitujących postaci z obrazów. W Londynie swoje prace zaprezentują także tajemnicza, polska artystka Elin Jörd oraz autorka fotografii Roksana Ciurysek-Gedir, która przedstawi wizje człowieka funkcjonującego w tym świecie (someBody).

  [email protected] to prestiżowy projekt promocji polskiej sztuki w ramach naszej prezydencji w UE. Bardzo cieszy mnie fakt, że mogę wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Na tę okazję wyreżyseruję performace, który wpisuje się w całościową koncepcję i klimat wyjątkowych obrazów Maksymiliana Novak-Zemplińskiego. Charakteryzują się one atmosferą fascynującego niepokoju i takie też wrażenie mają wywrzeć stroje, które na tę okazję projektuję – mówi Maciej Zień.

  [email protected] to inicjatywa osób ze świata finansów, ale zakochanych w sztuce i pragnących ją promować. Inicjatorem jest m.in. Adam Maciejewski, z Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, która wspólnie z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych objęła patronat honorowy nad imprezą. Głównymi sponsorami projektu są NYSE Euronext oraz Fundacja Zygmunta Zaleskiego z AliorBankiem. Projekt odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, profesora Jerzego Buzka.

  – To będzie, a w zasadzie już jest, doskonała okazja do pokazania, że świat rynku kapitałowego i świat sztuki potrafią wzajemnie, pozytywnie na siebie oddziaływać i, że polski rynek kapitałowy oraz polska sztuka współczesna z sukcesem funkcjonują na rynku międzynarodowym – mówi Adam Maciejewski z Zarządu GPW, inicjator oraz promotor projektu.

  O artystach:

  Maksymilian Novak-Zempliński – malarz o ponadczasowym spojrzeniu na świat, twórca wizji nie poddających się prostym, konwencjonalnym regułom formalnym i treściowym. Wypracował odrębny, sobie właściwy, i rozpoznawalny styl, nie pozwalający pomylić go z jakimkolwiek innym artystą.

  Elin Jörd to niespodzianka. To postać tajemnicza, kojarząca się ze skandynawską mitologią, której tożsamość jest wielką zagadką.

  Roksana Ciurysek-Gedir to osoba, która porzuciła świat finansów by oddać się fotografii. Specjalizuje się w oryginalnych fotografiach drukowanych na aluminium. Jej główne inspiracje to architektura i kobiety. Jest jedną z współzałożycielek Polish City Club, organizacji non-profit założonej pod patronatem honorowym Polskiego Ambasadora w Londynie. Laureatka prestiżowej nagrody Newsweek Polska za działania na rzecz zbliżenia polsko-brytyjskiego.

  Maciej Zień jeden z najbardziej cenionych w kraju i za granicą polskich projektantów mody. Laureat prestiżowych konkursów: Złota Nitka i Złoty Wieszak oraz laureat Belvedere International Achievement Award. W styczniu 2010 otrzymał tytuł Projektanta z Klasą podczas gali Doskonałość Mody magazynu Twój Styl. Jest jedynym projektantem, którego dorobek artystyczny można było podziwiać na dedykowanej mu wystawie w Muzeum Narodowym
  w Warszawie.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj