Wystawa „10 lat Kupca Poznańskiego”

  Aż trudno uwierzyć, ale właśnie mija 10 lat od powstania centrum handlowo-biurowego Kupiec Poznański. Nazywany „Okrąglakiem” XXI wieku, dziś przedstawia swoją historię. Unikalne, dotąd niepublikowane zdjęcia z budowy, późniejszych przekształceń, organizowanych imprez i wydarzeń kulturalnych oglądać można na ulicach Poznania aż do połowy września.

  1996 rok zapisał się w handlowej historii Poznania jako data zawiązania spółki Kupiec Poznański, luty 2000 roku – rozpoczęcia budowy jednego z pierwszych w Poznaniu centrów handlowych. Niecałe dwa lata później, we wrześniu 2001 roku, „Kupiec” rozpoczął swoją działalność handlową, by rok później zostać okrzykniętym przez Wielkopolan mianem: „Okrąglaka XXI wieku”, „nowego symbolu handlu w stolicy Wielkopolski” i „przepustki Poznania do Europy”.

  Oficjalne otwarcie centrum nastąpiło 7 września 2001 roku, jednak parę miesięcy wcześniej, 28 marca, w Kupcu Poznańskim odbyło się jeszcze jedno, szczególne wydarzenie z okazji zakończenia podstawowego etapu budowy. Wtedy w obecności władz miasta, przedstawicieli mediów oraz zarządu centrum, nastąpiło symboliczne wmurowanie w ścianę na szóstej, ostatniej kondygnacji budynku szkatuły zawierającej wielkopolskie wydania gazet z tego dnia oraz kaset z nagraniami serwisów lokalnych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Po to, by potomni wiedzieli, o czym mówiło się w ich mieście w pierwszych miesiącach trzeciego tysiąclecia.

  Nie każdy też wie, ale początkowe plany zakładały budowę konstrukcji handlowo-hotelowej. Ostatecznie powstał obiekt handlowo-biurowy o powierzchni całkowitej 30.000 metrów kwadratowych (w tym powierzchni biurowej o wielkości 7.500 metrów kwadratowych) łączący w sobie walory nowoczesności, ale także oddający hołd dotychczasowej architekturze stolicy Wielkopolski. Zgodnie z wizją projektantów, projekt od początku nawiązywał do barw kamienia, stali i szkła, z elementami zieleni, natomiast sam kształt – do niegdysiejszych podziałów własnościowych na placu Wiosny Ludów.

  Wystawa, jaką zaprezentuje Kupiec Poznański, to podsumowanie 10lecia istnienia. To fotorelacja z budowy centrum, jego późniejszego rozwoju, obrazująca wnętrza biurowe, a nawet kształtowanie magazynu Ellegance na przestrzeni wszystkich lat.

  Wystawę zdjęciową oglądać można w Poznaniu do 28 sierpnia na Starym Rynku, natomiast od 29 sierpnia do 16 września – na Moście Teatralnym.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here