BURSZTYN W ROLI GŁÓWNEJ – 12. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART

  Ponad 130 wystawców z 6 krajów – z Litwy, Niemiec, Rosji, Turcji i Ukrainy, 3000 metrów powierzchni wystawienniczej. W dniach 8–10 września zapraszamy na 12. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART. To nie tylko impreza targowa otwarta dla szerokiej publiczności, ale i przedsięwzięcie kulturalne, czyniące w sobotę z ulicy Mariackiej wielką galerię i salę koncertową.

  O popularności AMBERMART niech świadczy fakt, że w roku 2010 targi odwiedziło 2600 osób z 31 krajów, przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów i galerii oraz szeroka publiczność.

  Jesienne targi AMBERMART tym różnią się od wiosennych targów AMBERIF, że otwarte są dla zwiedzających. To prawdziwa gratka, bowiem biżuterię i precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i na niektórych stoiskach kupować.

  – To też ważne spotkanie dla branży, która boryka się z trudnymi dla siebie czasami – mówi Ewa Rachoń, komisarz targów AMBERMART. – Ceny srebra, złota, bursztynu biją wszystkie rekordy, jak kurs franka szwajcarskiego. Każda edycja targów jest więc chwilą prawdy, kiedy wytwórca spotyka się z kupcem. Na szczęście natura kobiet nie jest tak zmienna jak kurs franka i wciąż ich serca wrażliwe pozostają na piękno biżuterii.

  W trakcie targów obejrzeć będzie można m.in.: zdjęcia Marka i Michała Mazura „Świat przez Bursztynową Soczewkę” oraz wystawę miniaturowych aparatów fotograficznych Marka Mazura, kolaże Benedicte Mezeix – „Barszcz, Bursztyn i Bardotka – Spojrzenie Francuzeczki”, prace nadesłane na międzynarodowy konkurs dla młodzieży, zorganizowany przez XV Liceum Ogólnokształcące i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Szkoła na Bursztynowym Szlaku”.

  Targom towarzyszą będą również: Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy branżowi oraz z Politechniki Gdańskiej będą nieodpłatnie identyfikować bursztyn; wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.

  Już poza centrum targowym odbędzie się także wernisaż Danki Czapnik „Moje malarstwo i biżuteria” (Galeria Sztuki Glaza Expo Design ul. Długi Targ 20/21, Gdańsk) oraz finisaż wystawy „Szeptem” Bożeny i Wojciecha Kalandyków (Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy, Gdańsk).

  Niewątpliwą atrakcją pozostaje fakt, że w sobotni wieczór (od godz. 17.30) bursztyn zawładnie ulicą Mariacka w Gdańsku.

  – „Mariacka pod Gwiazdami” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń, komisarz targów. – To już druga edycja święta ulicy Mariackiej, które przygotowuje wraz z nami Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i wszystkie instytucje kulturalne i artystyczne związane z Mariacką. Wspaniale włączają się również galerie, kawiarnie i mieszkańcy którzy zapraszają na swoje przedproża i proponują przeróżne atrakcje.

  Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty. Dla miłośników muzyki klasycznej rozbrzmiewać będzie Bach i Chopin, a dla spragnionych jazzu zagra Mikołaj Trzaska Trio (Mikołaj Trzaska – saksofony, Tomasz Sowiński – perkusja, Adam Żuchowski – kontrabas). Swoje podwoje otworzą pracownie bursztynnicze, a dla małych i dużych ciekawych świata przygotowano eksperymenty i zabawy naukowe z bursztynem. Obejrzeć będzie można biżuterię autorską, rzeźby z bursztynu, malarstwo, grafikę, fotografię, ceramikę i szkło. Można będzie zajrzeć do sieni domu Mariana Kołodzieja, zobaczymy etiudy filmowe i archiwalne zdjęcia Mariackiej. Na przedprożach posłuchać będzie można również opowiadaczy historii przeróżnych.

  9 września zaprasza Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Gdański gitarzysta Tymon Tymański zagra na gitarze zupełnie niezwyczajnej, bowiem bursztynowej.

  – Muzeum Bursztynu chce zakupić tę gitarę do swoich zbiorów, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel – mówi Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu. – Jest to gitara elektryczna „Fender Stratocaster” z mostkiem Schallera, wykonana w 2000 roku z bursztynu naturalnego i drewna klonowego. Ten model gitary powstał w 1954 roku i jest do dziś produkowany z drobnymi modyfikacjami. Twórca gitary Walenty Rybak jest jednocześnie muzykiem i bursztynnikiem.

  Tego też dnia Muzeum Bursztynu oraz restauracja ,,Malinowy Ogród” przy Domu Muzyka w Gdańsku zainaugurują „Bursztynowe kulinaria na turystycznym szlaku”. To propozycja zwiedzania Gdańska bursztynowym szlakiem, który rozpoczyna się w Muzeum Bursztynu, następnie prowadzi m.in. do kościoła św. Brygidy, ulicą Mariacką, poprzez Centrum Edukacji Archeologicznej ,,Błękitny Lew”, aby zakończyć bieg w Domu Muzyka, gdzie w restauracji ,,Malinowy Ogród” czeka bursztynowy posiłek.

  Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.

  Patronat Honorowy nad targami AMBERMART sprawują: Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Targom partnerują: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

  12. Międzynarodowe Targi Bursztynu – Gdańsk, 8–10 września 2011

  Czynne

  czwartek – piątek: 10–18
  sobota: 10–17

  Bilet wstępu: 10 zł

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj