NIE na MIEJSCU

  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza w piątek 8 lipca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy w Piwnicach Zamku NIE na MIEJSCU

  Wystawa NIE na MIEJSCU stanowi próbę przyjrzenia się zjawisku przekształcania przestrzeni publicznych o ustalonej tożsamości w przestrzenie niczyje – „nie-miejsca”. W antropologii kulturowej nie-miejsce określa się jako przestrzeń anonimową, z którą się nie identyfikujemy, którą beznamiętnie – czy wręcz mechanicznie – opuszczamy, traktując ją wyłącznie jako przejście w drodze do celu naszej podróży, przestrzeń pomiędzy. Nie-miejscem może być np. dworzec kolejowy, przejście podziemne, skrzyżowanie, autostrada, hala odlotów, parking, galeria handlowa czy też przestrzeń wirtualna.

  Artyści zaproszeni do udziału w wystawie w dość przewrotny sposób zajęli się uchwyceniem ulotnej granicy między miejscem i nie-miejscem. Wykorzystując m.in. fotografię, wideo, instalację, podejmują próby przekształcenia nie-miejsca – jego oswojenia, indywidualizacji lub hybrydyzacji. Przedstawiają formy dialogu i postawy użytkowników nie-miejsc, od aktywnego zaangażowania i interakcji po bierność przechodnia; niekiedy odczarowują i pobudzają przestrzeń pomiędzy, powodując, że w nie-miejscu możemy poczuć się na miejscu – i odwrotnie.

  Francuski myśliciel Marc Augé w znanym eseju Nie-miejsca. Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności (1992; wyd. polskie 2010) pojęcie nie-miejsca rozważa w kontekście opozycji do „miejsc antropologicznych”, definiowanych jako tożsamościowe, relacyjne i historyczne. Miejsca antropologiczne tworzą według niego tkankę społeczną, nie-miejsca zaś samotną umowność. W tej optyce anonimowa przestrzeń nie-miejsca funkcjonuje według narzuconych zasad, bezosobowy odbiorca jest tylko jej użytkownikiem, posługującym się określonym językiem komunikacji. Działania artystyczne problematyzujące te schematy mogą być potraktowane jako próby otwierania jej granic, różnicowania wydawałoby się pełnej i zorganizowanej struktury.

  Wystawa NIE na MIEJSCU ma na celu pobudzenie dyskusji na temat nie-miejsca jako znaku ponowoczesnego miasta, w którym doświadczenie transmisji wyparło chęć przebywania w miejscu. Prezentowane na niej prace proponują sposoby na wytrącanie użytkowników nie-miejsc ze stanu miejskiej anomii. Ukazują sytuacje, w których czasowe odwrócenie relacji użytkowników zmienia charakter przestrzeni. Modyfikowane przez artystów nie-miejsca stają się więc chwilowym elementem w zmiennej strukturze współczesnego miasta.

  Wystawie towarzyszy spotkanie z wybitnym francuskim antropologiem kultury Marc Augé, które odbędzie się 9 lipca 2011 (sobota) o godz.11.00, zorganizowane przy wsparciu Instytutu Francuskiego w Warszawie.

  Marc Augé (ur.1935 r.) francuski etnolog i antropolog kultury, w latach 1985-1995 kierownik badań w paryskiej École des hautes études en sciences sociales. Od lat 80. głównym przedmiotem jego badań jest antropologia współczesnego miasta. Twórca koncepcji nie-miejsc definiujących współczesność i stanowiących przeciwieństwo miejsc antropologicznych. W tekstach Augé pozbawione tożsamości nie-miejsce przedstawione jest jako przestrzeń niczyja, funkcjonująca według narzuconych zasad, której bezosobowy odbiorca jest tylko użytkownikiem, posługującym się określonym językiem komunikacji. Nie-miejsca są stałym elementem struktury miasta oraz istotną zapowiedzią hipernowoczesności. Autor licznych publikacji, w Polsce ukazały się m.in. Formy zapomnienia (Kraków 2009), Przyszłość kultury, Francuska antropologia kulturowa wobec problemów współczesnego świata (Warszawa 2008) Nie-miejsca. Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności (Warszawa 2010), Duch pogaństwa (Warszawa 2010).

  Wystawa zrealizowana przez zespół kuratorski w składzie:
  Irena Janysek, Izabela Kaszyńska, Beata Łyżwa-Sokół, Ewa Odyjas, Anna Ostrowska,
  Weronika Panasewicz, Magda Szadkowska, Hanna Szpil, Zuzanna Waltoś, Jolanta Woszczenko.

  Konsultacja projektu: Paweł Polit, CSW Zamek Ujazdowski

  Zapraszamy też na bloga poświęconego wystawie:
  http://nienamiejscu.blox.pl/html

  Marc Augé będzie przebywał w Polsce w dniach 8 i 9 lipca – dla zainteresowanych
  istnieje możliwość przeprowadzenia z nim wywiadu.

  Kontakt: Beata Łyżwa-Sokół
  tel. 508 329 788
  [email protected]

  Partnerzy: Instytut Historii Sztuki Uniwersytet Jagielloński, Drukarnia Kolory, Wilson Hostel, Instytut Francuski w Warszawie

  Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Architektura-Murator

  NIE na MIEJSCU

  Artyści: Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Rafael Lozano Hemmer, Przemysław Jasielski, Łukasz Jastrubczak, Alicja Karska i Aleksandra Went, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Krakowiak, Dominik Lejman, Krzysztof Miękus, Małgorzata Markiewicz, Laura Pawela, Mateusz Pęk, Janek Simon, Łukasz Surowiec, Marek Zygmunt

  Otwarcie wystawy: piątek 8 lipca, godz. 18.00
  Wystawa czynna do 15.08.2011
  wystawa dyplomowa absolwentów Muzealniczych Studiów Kuratorskich
  w Instytucie Historii Sztuki UJ 2010/2011
  Piwnice Zamku

  Wydarzenie specjalne:
  sobota 9 lipca, godz. 11.00:
  Spotkanie z Marc Augé, wybitnym francuskim antropologiem kultury,
  autorem książki Nie-miejsca. Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności (PWN, 2010)
  Spotkanie poprowadzi prof. Wojciech Burszta (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej)
  Wydarzenie zorganizowane przy wsparciu Instytutu Francuskiego w Warszawie

  1107nienamiejscu_news.jpg (63 KB)

  Related Images:

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj