PRZEBUDZENIE LATA. Plenerowa noc filmowo-muzyczna

  pokazy filmowe, koncerty, sety Dj-skie, performance, zakończone śniadaniem o wschodzie słońca

  Noc z 17 na 18 czerwca 2011, godz. 20:30 – 4:30, KINO.LAB, teren wokół CSW Zamek Ujazdowski

  Organizacja wydarzenia dzięki współpracy EUNIC Warsaw i CSW Zamek Ujazdowski

  Początek lata, okres najkrótszych nocy, to czas nieodłącznie związany z atmosferą charakterystyczną dla Nocy Świętojańskiej: afirmacją życia, radością młodości, kultem miłości, a wszystko to podszyte lekką nutką erotyzmu. Na jedną z takich nocy dostojne otoczenie Zamku Ujazdowskiego zamieni się w tętniący życiem ul.

  Na 4 ekranach zostanie pokazanych w sumie 27 filmów pełno- i krótkometrażowych z 17 krajów. Filmy nie będą bezpośrednio wiązały się z tradycją Sobótki i jej obrzędowością, ale w różny sposób odniosą się do jej ulotnej, pełnej radości życia atmosfery. W programie bardzo szeroki wybór: od odlotowej, kolorowo-landrynkowej Pepperminty, czy przygód trzech nieroztropnych młodzieńców na Santorini przez brytyjskie animacje, irlandzkie szorty po straszącego tuż przed świtem Nosferatu.

  Równocześnie z projekcjami filmowymi odbędą się dwa koncerty (Opium Flirt i Tres.b), 2 sety DJ-skie (DJ Disco Partizanti i DJ PM Misha) i performance Kolektywu Otwarte Studium Improwizacji. Na wytrwałych czeka śniadanie o wschodzie słońca przy akompaniamencie gitary (Anthony Chorale).
  Zapewniamy ciekawy program filmowy, dobrą muzykę i unikalną atmosferę Zamku Ujazdowskiego.

  PLAN NOCY / MIEJSCA PROJEKCJI / OPISY FILMÓW

  KINO.LAB
  20.30 Pepperminta, reż. Pipilotti Rist, Austria 2009, 80’
  Anarchistka wyobraźni Peperminta z darem uwalniania ludzi od ich lęków, marzy, aby wszyscy widzieli świat w jej ulubionych kolorach.

  02.15 Nosferatu, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, Niemcy 1922, 90’
  Niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju horror o krwiopijcy Nosferatu z Transylwani

  DZIEDZINIEC
  22.30 Charisma, reż. Christina Ioakeimidi, Grecja 2010, 87’
  Ismini jest wykształcona, wytworna i niedotykalna, do czasu gdy w jej życie wkracza nieokrzesany i namiętny Haris.

  00.15 Any Way the Wind Blows, reż. Tom Barman, Belgia 2003, 122’
  Słychać muzykę, po mieście dryfuje facet zwany Windman, który chciałby pomóc wszystkim potrzebującym, ale nie jest w stanie pomóc samemu sobie, nocne party przyjmuje wszystkich
  02.30 Varda Tout Courts:
  Plaisir d’Amour en Iran, reż. Agnès Varda, Francja 1976, 6’
  Historia miłości Pomme i Ali Darius, która równie dobrze może być historią innych zakochanych w scenerii tak doskonałych miejsc jak Wielki Meczet Królewski w Ispahan, miejsce połączenia sztuki sacrum i profanum.

  Du côté de la côte, reż. Agnès Varda, Francja 1958, 25’
  „Naszym zadaniem nie jest filmowanie mieszkańców wybrzeża. Nasz cel to wybrzeże: turyści, gapie, emigranci, pasażerowie spędzający tam wolny czas.”

  Réponse de femmes, reż. Agnès Varda, Francja 1975, 8’
  Agnès Varda odpowiada ośmiominutowym filmem na pytanie „Czym jest kobieta” zadane przez stację Antenne 2 ośmiu kobietom reżyserkom.

  Ô Saisons, Ô Châteaux…, reż. Agnès Varda, Francja 1958, 22’
  Spacer wzdłuż zamków nad Loarą. W komentarze towarzyszące przechadzce wplecione są wiersze z XVI wieku i przemyślenia ogrodników.

  Les Dites Cariatides, reż. Agnès Varda, Francja 1984, 12’
  Agnès Varda prowadzi kamerę po fasadach paryskich budynków w poszukiwaniach kariatyd z końca XIX wieku.

  EKRAN – KAWIARNIA
  22.30 Co z nami będzie / Che ne sarà di noi, reż. Giovanni Veronesi, Włochy 2004, 100’
  Opowieść o podróży trzech osiemnastolatków po greckiej wyspie Santorini, podążających tropem Carmen, dziewczyny, w której zakochał się jeden z nich.

  00.15 SHORTS 107’:
  Fern Blossom, Litwa, 7’
  W noc Świętego Jana wszyscy zbierają się na najwyższej górze wokół ogniska i do wschodu słońca tańczą, śpiewają, plotą wianki, wróżą.

  St. John’s Day, Litwa, 8’
  Obchody letniego przesilenia to niegdysiejsze rytuały związane ze świętem Rosy, kiedy oddawano cześć słońcu.

  St. John Fest in Kernave, Litwa, 18’
  Noc Świętojańska w Kernave.

  Rolla Saor, reż. Cathal Watters, Irlandia 2007, 25’
  Znudzona para w wieku średnim odkrywa pasję fotografowania siebie nawzajem.

  Revelations, reż. Jane Lee, Irlandia 2007, 3’
  Prosto nakreślona opowieść o powstawaniu i przemijaniu.

  The Red Ball, reż. Alan Holly, Irlandia 2007, 3’
  Opowieść o purpurowym chłopcu, zielonej piłce, czerwonej piłce, zielonej dziewczynie, czerwonej dziewczynie … o czerwonej dziewczynie i purpurowym chłopcu.

  The Polish Language, reż. , Irlandia 2009, 8’
  Filmowy poemat o wywrotowej mocy sztuki i odrodzeniu poezji w „szumiącym” języku polskim.

  Draft 7, reż. Luiza Parvu, Rumunia 2011, 23’
  Dwoje młodych aktorów – Olimpia i Edi, czekają na reżysera, który nigdy się nie pojawia, odwiedzając w tym czasie miejsca, mające pojawić się w filmie.

  Podróż na Wyspy Zielonego Przylądka / Viagem a Cabo Verde, reż. Jose Miguel Ribeiro, Portugalia 2010, 17’
  Piesza, trwająca 60 dni, podróż po Wyspach Zielonego Przylądku, bez telefonu, zegarka i dalszych planów.

  02.15 Best of British Animation vol. 8 – Wielka Brytania, 100’
  Przegląd najlepszych brytyjskich filmów animowanych nagrodzonych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat prestiżowymi nagrodami British Animation Awards.

  EKRAN W PARKU
  22.30 Over gaden under vandet, reż. Charlotte Sieling, Dania 2009, 87’
  Wysmakowana, groteskowa historia o pokoleniu, które jedyne, czego nie potrafi, to żyć w związku z drugim człowiekiem, jedna doba, jedno miasto, jeden rozwód.

  00.30 Twinni, reż. Ulrike Schweiger, Szwajcaria, 90’
  Wielkie marzenia trzynastolatki, która nagle musi uporać się z rozwodem rodziców i przeprowadzką na wieś z tętniącej życiem stolicy.

  02.15 SHORTS 66’
  Le pont, reż. Vincent Bierrewaerts, Beligia 2008, 14’
  Ojciec i syn mieszkają na szczycie góry, odcięci od reszty ludzkości przez zawalony most, na horyzoncie pojawiają się migające światła odległego miasta.

  Walking on the wild side, reż. Dominique Abel, Fiona Gordon, Beligia 2000, 13’
  Zabawna historia o tym, jak to pewien mężczyzna zakochał się w pewnej kobiecie

  La leçon de natation, reż. Arnaud Demuynck, Beligia 2009, 9’
  Pięcioletni Jonas uczy się pływać, ogromne fale budzą w nim strach, a w głębokiej otchłani mały bohater odkrywa, że basen to bardzo chaotyczne miejsce, pełne dziwnych stworów.

  Plan za otmashtenie, reż. Konstantin Burov, Bułgaria 2008, 30’
  Ivan i Plamen są zdeterminowani, aby zemścić się na tych, od których przez lata doznawali największych krzywd, mają listę i zaczynają docierać do kolejnych osób.

  SCENA
  21.30 DJ Disco Partizanti – eklektyczny DJ, znany z umiejętności elektryzującego połączenia tradycyjnej, bałkańskiej muzyki, hip-hopu i nowoczesnych, elektronicznych brzmień. Jego set dj’ski rozpoczyna się powoli, nabiera tempa z każdą minutą zgodnie z bałkańskim credo DURO! (mocniej i mocniej!), co sprawia, że ludzie dostają szału na parkiecie.

  22.00 OFICIJALNE OTWARCIE
  00.15 Opium Flirt to estoński duet znany z doskonałych występów na żywo. Grają mieszankę muzyki elektronicznej i post-rocka. Do standardowej linii gitar i perkusji dodali klarnet, flet, wiolonczelę, fortepian, syntezatory i sampler. Inspirują się m. in.: Arvo Pärt, Philipem Glassem, Johnem and Alice Coltrane.

  01.30 DJ PM Misha (Nuno Miguel Bernardes) jest portugalskim DJ’em pochodzącym z Faro, stolicy słonecznego wybrzeża Algarve. Jest mistrzem w tworzeniu odpowiedniej imprezowej atmosfery; jego sekret tkwi w unikalnych kombinacjach utworów latin house, electro swing i elementów muzyki mainstreamowej. Łączy najświeższe hity klubów południowej Europy z atlantyckimi wibracjami z nutką portugalskiego smaku.

  02.30 très.b mimo że grupa liczy tylko trzech członków, jest prawdziwie międzynarodową formacją. Misia Furtak, która jest wokalistką i basistką pochodzi z Polski, perkusista Tom Pettit jest po połowie Duńczykiem i Anglikiem, z kolei gitarzysta Olivier Heim ma korzenie w Holandii i w USA. Swój pierwszy album Très.b wydał w Holandii. Grupa ma za sobą ponad 100 występów na scenach całej Europy i cieszy się opinią doskonałego zespołu koncertowego. Grupę można było wielokrotnie zobaczyć w Polsce. Laureat Fryderykow 2011 w kategorii Najlepszy Debiut Fonograficzny.

  PLAC PRZED ZAMKIEM

  02.00 PERFORMANCE Kolektywu Otwarte STUDIUM Improwizacji – organizuje wydarzenia o charakterze performatywnym, zapraszając młodych artystów i performerów doświadczonych w sztuce ruchu i tańca, muzyki, dźwięków, aktorstwa, video. Performance odbywa się w przestrzeniach miejskich otwartych i zamkniętych, galeriach i miejscach kultury. Głównym działaniem jest organizacja spotkań artystów Meeting Point.

  TARAS

  03.45 ŚNIADANIE o wschodzie słońca + Anthony Chorale solo

  www.kinolab.art.pl

  Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/ KINO.LAB, EUNIC Warsaw (European Union National Institutes for Culture): Institut Français de Varsovie, Ambasada Grecji – Biuro Prasowe, Przedstawicielstwo Dyplomatyczne Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii (Ambasada Belgii), Przedstawicielstwo Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Estonii, Ambasada Irlandii, Ambasada Królestwa Niederlandów, Ambasada Litwy Austriackie Forum Kultury, British Council, Duński Instytut Kultury, Instituto Camões, Istituto Italiano di Cultura, Goethe-Institut, Bułgarski Instytut Kultury, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia, Rumuński Instytut Kultury

  Koordynacja: Katarzyna Boratyn (CSW Zamek Ujazdowski) i Paulina Darowska (Ambasada Królestwa Niderlandów)

  Podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu.

  Partnerzy: Portugalskie smaki, Restauracja Portucale, Europejskie Biuro Ochrony, Cafè Okna

  Patroni medialni wydarzenia: Aktivist/Eksklusiv, EmmaPak, Filmweb, Gazeta Wyborcza, Kontynent Warszawa, Sophisti.pl, Stolica, TOKFM

  Partoni medialni CSW i KINO.LAB: Elle Decoration, KINO

  1106przebudzenielata_kino1.jpg (55 KB)

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj