Raphael Saadiq – Pozytywne Wibracje Festival 2011

  Raphael Saadiq przyjedzie 5242405

  Raphael Saadiq to amerykańska gwiazda soul i r&b, wokalista, kompozytor i producent współpracujący ze światowej sławy artystami takimi jak The Roots, Whitney Houston, Snoop Dogg, Joss Stone, Jay – Z, D’Angelo, TLC, Mary J. Blige. Nazywany jest prekursorem stylu neo–soul w muzyce. Saadiq nawiązuje do klasyków soul i wprowadza elementy funku, jazzu i hip-hopu.

  W latach 80-tych i 90-tych był członkiem grupy Tony! Toni! Toné!, występując okazjonalnie także w kolektywie The Ummah, w składzie: Q-Tip i Ali Shaheed Muhammad z A Tribe Called Quest oraz Jay Dee (znany także jako
  J Dilla) ze Slum Village.

  Po wydaniu przez Tony! Toni! Toné! albumu „House of Music” (1996) Saadiq rozpoczął z sukcesem karierę solową: jego album „Instant Vintage” (2002) zdobył 5 nominacji Grammy. W tym samym okresie, jako grupa Lucy Pearl, nagrał album z Dawnem Robinsonem (A Vogue) oraz Alim Shaheed Muhammadem (A Tribe Called Quest). W 2002 r. założył swoją własną wytwórnię muzyczną Pookie Entertainment, w ramach której ukazały się dwupłytowy album live „All The Hits At The House of Blues” (2003) i solowy „Ray Ray” (2004).

  Ogromnym sukcesem okazał się krążek „The Way I See It” (2008) z udziałem Stevie’go Wondera, Joss Stone i Jay-Z. Płyta otrzymała trzy nominacje do nagrody Grammy i została ogłoszona najlepszym albumem roku w głosowaniu na iTunes.

  Ostatni album studyjny muzyka zatytułowany „Stone Rollin” ukazał się 25 marca 2011 roku. Jest ukłonem w kierunku Chucka Berry’iego, Stevie’ego Wondera i Sly Stone’a, czyli wczesnego rocka, funka i bluesa, które artysta miesza ze współczesnymi brzmieniami. Najnowsze utwory mają niezwykle bogate aranżacje – obok klasyki gatunków pojawiają się anielskie chóry czy orkiestra jazzowa. Płyta okazała się wielkim sukcesem i w mig podbiła światowe rynki muzyczne przynosząc Raphaelowi Saadiq tysiące nowych fanów i utwierdzając w przekonaniu dotychczasowych, którzy już nie mogą obejść się bez jego muzyki, że jest artystą o wielkim talencie, wyczuciu muzycznym i elastyczności. Artysta słynie w szczególności z żywiołowych i niezapomnianych koncertów.