James Taylor Quartet – Pozytywne Wibracje Festival 2011

    James Quartet

    James Taylor to jeden z najznakomitszych instrumentalistów swoich czasów, który swoją markę muzyczną zbudował w oparciu o charakterystyczny dźwięk organów Hammond. Po 25 latach pracy scenicznej JTQ nieodmiennie serwuje słuchaczom energetyczną bombę, jaką są występy na żywo. Niezwykle rozrywkowe dźwięki tworzone przez zespół czerpią inspiracje z rare-groove i funk, a także boogaloo, nurtu popularnego w latach 60. i 70. XX wieku, wywodzącego się z muzyki latynoskiej, łączącego soul, r&b, mambo i son.

    W tym roku fenomenalny James Taylor Quartet świętuje 25 rocznicę pracy artystycznej. Od 15 kwietnia jest dostępny najnowszy album grupy „The Template”. Występ JTQ podczas festiwalu w Białymstoku będzie więc nie tylko pierwszym koncertem genialnego muzyka w Polsce, ale też jego koncertem jubileuszowym.

    JTQ jest bez wątpienia jedną z najważniejszych jazzowo-popowych formacji muzycznych wywodzących się z Wielkiej Brytanii. Po rozwiązaniu zespołu The Prisoners w latach 80., do którego należał James, muzyk założył The James Taylor Quartet, w którym grają dziś obok niego Chris Montague (gitara), Andrew McKinney (bas) i Adam Betts (perkusja). Wkrótce po ukazaniu się pierwszego singla JTQ „Blow Up“ (1985), zespół trafił do studio i rozpoczął nagrywanie albumu „Mission Impossible“. Singiel „The Theme from Starsky and Hutch“ ugruntował pozycję grupy na międzynarodowym rynku muzycznym. W 1997 roku zespół nagrał muzykę do filmu „Austin Powers: International Man of Mystery“ z Elisabeth Hurley i Mike’em Myers’em, co było spełnieniem marzeń James’a Taylora, od dawna zafascynowanego old school’owymi filmami szpiegowskimi. Później były kolejne płyty, kolejne przeboje i kolejne sukcesy. Bogata dyskografia formacji obejmuje blisko 30 albumów, które charakteryzuje swingujący luz, zabawa, brak wyuzdania i bezpretensjonalność.