Jak się rodzi fotografia mody?

maciej grochalaPiękne modelki w zaskakujących ujęciach i intrygujących stylizacjach, uśmiechające się, milczące, zamyślone w kolorowych magazynach… Każde zdjęcie ma swoją historię, tajemnicę i działa inspirująco.

Kto z was jednak zastanawiał się jak rodzi się fotografia mody? Niejedna osoba chciałaby zająć się tą dziedziną fotografii ale nie wie właściwie od czego zacząć. Tłucze nam się np. po głowie pytanie – skąd brać inspirację? Jak się do tego zabrać?

Zapytaliśmy o to naszego eksperta, fotografa Macieja Grochale.

„Jak rodzą się moje pomysły? Przeglądam po prostu mnóstwo magazynów Vogue, Elle ,Vanity Fair etc…,porządne branżowe albumy o fotografii, modzie, trendach w wizażu i stylizacjach fryzur, no i oczywiście TV Fashion TV.”

Skąd brać inspirację? Może warto uczyć się od najlepszych… Maciej Grochala zdradza kolejne tajemnice: „lubię pracować z nietuzinkowymi kreatorami mody, wizażu, fryzjerami. Lubię ludzi ekscentrycznych, odjazdowych. Pracując z takimi ludźmi na pewno tworzy się lepiej, kreatywniej, a to ma ogromny wpływ na efekt końcowy”

Jeśli wy też pragniecie oddać się tej dziedzinie fotografii, musicie wiedzieć, że fotograf mody powinien mieć wyczucie stylu. Maciej Grochala opowiada, że do wszystkich autorskich sesji stylizuje sam. Chyba że współpracuje z projektantami. Jeśli chodzi o zlecenia komercyjne, musi się też oczywiście liczyć ze zdaniem klienta.

Jak pracuje fotograf mody? Maciej Grochala zdradza, że zdecydowanie mniej stresujące są sesje autorskie. Zdjęcia na zamówienie wiążą się z dodatkowym ciśnieniem. – „W obu przypadkach mam tą samą zawsze dopracowaną, konkretną metodę działania. Bardzo ważne dla mnie jest dobranie odpowiedniego miejsca pod konkretną wizję- wnętrze lub plener. Nie jestem entuzjastą typowych zdjęć studyjnych na jednolitym tle. No, chyba,że jest to temat beauty lub statyczne, modowe zdjęcia ciuchów. Ważną rolę o ile nie najważniejsza jest również wybór modelki/ modela, ale z tym nigdy nie mam problemu”

Z jakiego zdjęcia Maciej Grochala jest najbardziej dumny? Jak można by przypuszczać takie zdjęcie jest jeszcze w zasięgu jego marzeń. Nigdy przecież nie należy spoczywać na laurach. Wręcz przeciwnie, fotografia mody jest dziedziną, w której liczy się ambicja a każdy dzień warto zaczynać z nadzieją na narodziny Tego najlepszego pomysłu, który zadziwi wszystkich.

 

Foto: Maciej Grochala