Zielone Dni – wiosenna akcja przeciwko KZM

  z7629825ZJuz niebawem Zielone dni szczepien przeciw kleszczowemu

  Wiosna to pora roku, w której wszystko na nowo budzi się do życia, w tym, wiele groźnych dla zdrowia pasożytów. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych dla ludzi należą kleszcze, które rozpoczynają swą aktywność już w marcu. Akcja Zielonych Dni to program mający na celu zwiększenie świadomości o kleszczowym zapaleniu mózgu (KZM) – niebezpiecznej chorobie ośrodkowego układu nerwowego. Podczas trwania akcji będzie się również można zaszczepić przeciwko KZM w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszą dawkę.

  Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba, która prowadzi do niedowładów, depresji, zaniku mięśni, a nawet do śmierci. Wirus KZM może być przenoszony na człowieka lub innego żywiciela przez larwę, nimfę bądź też dorosłe kleszcze, które atakując, znieczulają miejsce wkłucia, by spokojnie żerować nawet przez kilka dni. W czasie ukłucia i wysysania krwi przenoszą groźne choroby. Osoby aktywnie spędzające czas na wsi lub działce oraz dzieci przebywające na koloniach lub obozach letnich, są szczególnie narażone na to niebezpieczne schorzenie” – mówi Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz internista z Centrum Medycznego ENEL-MED.

  W wielu krajach również w Polsce obserwuje się dwa szczyty sezonowej aktywności kleszczy, tj. wiosną i jesienią. Jednak dane na temat samych terenów endemicznych w naszym kraju są mocno zaniżone. „Oceniając wyniki nadzoru epidemiologicznego nad KZM, należy pamiętać, że zarejestrowane zachorowania stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej zakażeń KZM w populacji. Sto zachorowań zgłoszonych do nadzoru reprezentuje bowiem ponad 1000 osób, które zetknęły się

  z zakażonymi kleszczami na danym terenie ale u których objawy nie były wystarczająco nasilone, żeby zgłosić się do lekarza, (…) przeprowadzić diagnostykę lub zgłosić zachorowania do stacji sanitarno-epidemiologicznej” – ocenia dr Paweł Stefanoff z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego.

  W  okresie badania w Polsce zgłoszono 75 proc. Więcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w porównaniu z 2008 rokiem. Wzrost był najbardziej znaczny po wdrożeniu badania we wszystkich oddziałach – w okresie od kwietnia do czerwca 2009 roku.

  Częstotliwość  występowania przypadków klinicznych KZM jest opóźniona o  4 tygodnie w stosunku do okresu sezonowej aktywności kleszczy. „W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę. Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed tą chorobą jest szczepionka” – zapewnia doktor Katarzyna Bukol-Krawczyk.

  Na kontakt z kleszczami (i wirusem KZM) szczególnie narażone są osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu. Zbliżająca się „majówka”, weekendy na wsi lub działce, kolonie lub obozy letnie, ale również spacery i pikniki w parkach miejskich w dużym stopniu zwiększają ryzyko zarażenia się wirusem.

  Każda osoba zakwalifikowana do szczepienia podczas promocyjnych akcji w centrach handlowych, będzie mogła się zaszczepić przeciwko KZM w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszą dawkę. Drugą dawkę trzeba przyjąć w okresie 1-3 miesięcy, a trzecią – ostatnią – w przeciągu 5-12 miesięcy od pierwszego szczepienia. „Stoiska kleszczowe” będą zorganizowane w Warszawie (Oddział Blue City), a także w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu oraz Poznaniu. W programie weźmie udział personel medyczny z Centrum Medycznego ENEL-MED, który będzie obecny na stoiskach przez cały czas trwania akcji. Na szczególną uwagę mogą liczyć najmłodsi – dla nich przewidziane są gry i zabawy edukacyjne, konkursy oraz nagrody.

  Gdzie i kiedy nas znaleźć:

  18-20 marca  – Warszawa, Blue City, godz. 10.00 – 18.00

  25-26 marca – Kraków, Galeria Krakowska, 10.00 – 16.30

  1-2 kwietnia – Łódź, Manufaktura, 10.00 – 16.30

  9 kwietnia – Wrocław, Arkady Wrocławskie, 10.00 – 16.30

  16 kwietnia – Poznań, Kupiec Poznański, 10.00 – 16.30

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj