Gwiazdy na rzecz dostępu do wody – Światowy Dzień Wody

  Kunkiewicz Wroblewska Światowy Dzień Wody fot Misiura

  Gwiazdy na rzecz dostępu do wody – impreza z okazji Światowego Dnia Wody odbyła się w ubiegły piątek w Faryce Trzciny.

  Już 22 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji, w ubiegły piątek w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny odbył się koncert oraz pokaz mody. Polskie gwiazdy zaprezentowały projekty koszulek inspirowane problemem braku wody na świecie stworzone przez młodych polskich grafików. Na wybiegu można było podziwiać Kasię Glinkę, Karinę Kunkiewicz, Dorotę Wróblewską, Magdę Górską, Wojciecha Malajkata oraz Leszka Stanka. W części muzycznej wystąpili Marika, Sidney Polak i aFrykasy sunSystem. Wieczór poprowadzili ambasadorowie Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej – Piotr Adamczyk oraz Agata Buzek, która jest zarazem ambasadorką akcji Woda dla Afryki prowadzonej wspólnie przez PAH i Cisowiankę. Podczas obchodów Światowego Dnia Wody nie mogło zbraknąć Janiny Ochojskiej – szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej, która podziękowała wszystkim za wsparcie działań Fundacji na rzecz zapewnienia dostępu do wody pitnej na świecie.

  Wieczór w Fabryce Trzciny i obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody są doskonałą okazją do zastanowienia, jak możemy przyczynić się do poprawy warunków, a nawet ratowania życia ludzi w odległych regionach świata, gdzie dostęp do wody nie jest czymś oczywistym. Pomimo, że woda stanowi trzy czwarte ziemi tylko jeden procent jej zasobów to woda zdatna do picia. Nic dziwnego więc, że problem wodny uznaje się za jeden z największych problemów globalnych współczesnego świata. Według danych ONZ aż 884 miliony ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a 2,5 miliarda ludzi cierpi z powodu chorób wywołanych brakiem infrastruktury sanitarnej. W Światowy Dzień Wody warto przypomnieć, że każdy z nas ma wpływ na tę sytuację, a połączone wysiłki nas wszystkich mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu. Warto więc już dziś zastanowić się w jaki sposób korzystamy z zasobów wodnych, a także wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej mające na celu zapewnienie dostępu do wody pitnej w odległych regionach świata.

  Wieczór w Fabryce Trzciny był okazją do wsparcia działań Polskiej Akcji Humanitarnej – biletem wstępu na to wydarzenie była niebieska opaska. Całość zebranej w ten sposób kwoty zasiliło konto Kampanii Wodnej. Fundację można także wspierać przez cały rok sięgając po specjalną butelkę Cisowianki 0,33l. Ta mała butelka wody jest w całości dedykowana budowie studni i ujęć wodnych w Afryce. Oznacza to, że sięgając po nią możemy mieć pewność, że cały zysk przeznaczony zostanie na ten konkretny cel. Już teraz dzięki wszystkim, którzy włączyli się do akcji PAH i Cisowianki dostęp do wody otrzymało pięć tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego. Kolejne studnie ze środków zebranych w ramach akcji powstaną już w kwietnia br. Światowy Dzień Wody był okazją do ogłoszenia poszerzenia zasięgu akcji, która w tym roku obejmie także inne kraje afrykańskie zmieniający tym samym nazwę na „Woda dla Afryki”.

  Aby przyłączyć się do Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej można m.in.:

  –   przekazać dowolną kwotę na konto Fundacji,

  –   kupić specjalną butelkę Cisowianki 0,33 l w całości dedykowaną budowie studni w Afryce,

  –   przekazać 1% podatku (KRS 0000136833) lub

  –   zakupić specjalne „gadżety wodne” dostępne na stronie internetowej.

  INFORMACJE NA TEMAT ŚWIATOWEGO DNIA WODY

  22 marca na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Wody. To inicjatywa ONZ mająca zwrócić naszą uwagę na najważniejsze problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie. Został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED), która odbyła się 22 grudnia 1992 roku w Rio de Janeiro. Siedem lat temu lata 2005-1015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą „Woda dla Życia”. W rezolucji Zgromadzenie Ogólne NZ uznało, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, a dostęp do czystej wody jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących w przyszłości o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów. Obchody Dnia Wody mają zainspirować rządy, organizacje, społeczności i poszczególnych ludzi do podejmowania działań służących lepszemu gospodarowaniu zasobami świeżej wody na świecie. Każdorazowo obchodom Dnia Wody przyświeca inne hasło. Tegoroczne brzmi „Water for Cities” – Woda dla Miast, w których (głównie w szybko rozwijających się slumsach i przedmieściach biedy) mieszka już 3,3 mld ludzi, a liczba ta stale rośnie.

  INFORMACJE NA TEMAT AKCJI WODA DLA AFRYKI

  Akcja „Woda dla Sudanu – Woda dla Afryki” to część Kampanii Wodnej – programu Polskiej Akcji Humanitarnej, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej w różnych regionach świata. Pod koniec 2008 roku do kampanii włączyła się Cisowianka, a w sklepach pojawiły się charakterystyczne butelki z motywami afrykańskimi i logotypem PAH. Są one w całości dedykowane budowie ujęć wodnych w Sudanie Południowym. Oznacza to, że sięgając po małą Cisowiankę możemy być pewni, że całość zysku z jej sprzedaży zostanie przekazana na ten konkretny cel – budowę ujęć wodnych, w jednym z najuboższych w „niebieskie złoto” regionów świata.

  Dotychczas, dzięki wszystkim, którzy sięgnęli po małą butelkę Cisowianki 0,33 l zapewniono wodę dla 5 tysięcy Sudańczyków. Pierwsze studnie powstały w marcu 2010 roku. Budowa kolejnych planowana jest na połowę kwietnia 2011.

  Swojego wsparcia dla działań na rzecz zapewniania dostępu do wody mieszkańcom Afryki udzieliła Agata Buzek, która wystąpiła w spotach informacyjnych akcji. Akcję Woda dla Afryki wspierają magazyn Zwierciadło, telewizja TVN, Polskie Radio, Onet.pl, National Geographic Channel, Clear Channel, magazyny Cogito i Victor, magazyn psychologiczny Sens oraz Male Men.

  INFORMACJE NA TEMAT PROBLEMU WODNEGO

  Bez wody nie istniałoby życie. Bez niej człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie 3 dni. Zajmuje w organizmie prawie 90 proc. miejsca, jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Stanowi trzy czwarte powierzchni Ziemi, ale tylko jeden procent jej zasobów nadaje się do picia. Według danych ONZ aż 884 miliony ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody, a 2,5 miliarda ludzi cierpi z powodu chorób wywołanych brakiem infrastruktury sanitarnej. Wszyscy przyczyniamy się do zmniejszania zasobów wodnych, a brak dostępu do wody może dotknąć każdego mieszkańca Ziemi. Zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji, urbanizacja i zła gospodarka wodna doprowadziła w ostatnich latach do kryzysu wodnego w wielu regionach świata, m.in. Europie, gdzie coraz częściej mamy do czynienia z brakiem czystej wody. Problem ten dotyczy jednak głównie krajów globalnego południa, gdzie ludzie często spożywają wodę prosto z rzeki, co powoduje poważne choroby, niekiedy kończące się skutkiem śmiertelnym. Nawet mycie się czy płukanie jamy ustnej może powodować dość poważne konsekwencje dla zdrowia. Z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej co 20 sekund umiera tam jedno dziecko!

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj