OlIVIA WILDE w Kalendarzu LAVAZZA

  Kalendarz 2011 Lavazza

  Gwiazda filmu „Tron: Dziedzictwo” i serialu „Dr. House” – Olivia Wilde i jej mąż książę Tao Ruspoli – wzięli udział w sesji zdjęciowej do 19. edycji słynnego kalendarza Lavazza. Autorem zdjęć jest amerykański fotograf Mark Seliger, a tematem kalendarza na 2011 rok, jest „miłość we Włoszech”. Fotografie ukazują sześć intymnych chwil z udziałem Jego, Jej i …kawy.

  Jak zakochać się to tylko we Włoszech. Słynna marka kawy kolejny raz zdecydowała się opowiedzieć o tym, co jest ważnym elementem „włoskiego stylu życia”, tym razem skupiając się na uczuciach. Ponieważ we Włoszech, jak napisano w Kalendarzu, „być może jest coś takiego w powietrzu, co rozpala w ludziach pasje. A może to piękno krajobrazu i architektury, które w naturalny sposób rozbudzają najszlachetniejsze z uczuć: miłość.”

  W sesji na rok 2011, zatytułowanej „FALLING IN LOVE IN ITALY”, Mark Seliger uchwycił romantyczny, zmysłowy nastrój spotkania zakochanych: wysmakowane piękno zakochiwania się w tym kraju, w którym wszystko jest sztuką – zwłaszcza w oczach zakochanej pary lub utalentowanego fotografa.

  Lavazza do udziału w kalendarzowej sesji zaprosiła gwiazdorską parę (również w prawdziwym życiu) – Olivię Wilde (piękną „Trzynastkę” z serialu „Dr. House”) i jej męża, księcia  Tao Ruspoli (reżysera i muzyka), bohaterów zdjęcia na wyspie Capri.

  Poza tą sławną parą, kolejna ważna postać to Bill Gentle, jako zabawny Kupidyn, który zdobi stronę tytułową i jest też na zdjęciu, które kończy „historię” opowiedzianą przez Seligera.

  Pozostałe sześć zdjęć Kalendarza zdobią twarze Moniki Castillo, Enrique Palaciosa, Noot Seear, Cedrica Bihra, Liliany Dominguez, Alessandro Giallocosty, Violet Budd, Jeisy Chiminazzo i Ivana Olity.

  Za kostiumy odpowiadały marki: Ballantyne, Luisa Beccaria, Blumarine, Brioni, Etro, Gianfranco Ferrè, La Perla, Ermanno Scervino, Giuseppe Zanotti, Jewels Leo Pizzo

  Jak zwykle w przypadku kalendarzy Lavazza surrealistyczne ujęcia realnych włoskich krajobrazów kreowane były nie za pomocą komputera, ale na scenie mediolańskiego teatru, gdzie z filmowym rozmachem odtwarzano zabytkowe budynki, historyczne place, piaszczyste wybrzeże, „prawdziwe” pola i ogrody.

  Toskański krajobraz w samo południe, wysoki przypływ w wieczornej Wenecji, balkon Romea i Julii w Weronie, skaliste Faraglioni u wybrzeży Capri o poranku, magiczny nocny ogród we Florencji, historia miłosna w Neapolu – idealne tła, oddające rytm i harmonię malarskiej opowieści Seligera. Opowieści, w której artystyczne wizje łączą się z tak typową dla amerykańskiego fotografa cechą: talentem uchwycenia obiektywem szczególnego nastroju – a w tym przypadku też zmysłowości – pokazywanej sytuacji.

  „Jak można nie zakochać się we Włoszech? Nigdy nie spotkałam nikogo, kto nie zakochałby się we Włoszech po pobycie w tym kraju – mówi na planie amerykańska aktorka – czy to dzięki architekturze, czy to dzięki ludziom, czy nawet, po prostu dzięki jedzeniu, po prostu niemożliwe jest nie kochać tego kraju”.

  Dla Olivii sesja z filiżanką parującej kawy była szczególnie łatwa, ponieważ, jak sama mówi, „kolejnym powodem, dla którego kocham Włochy jest kultura picia kawy. Teraz, gdy jestem żoną Włocha, jestem jeszcze bardziej wybredna. Na planie Dr. House’a poprosiłam o mały ekspres do kawy. Na początku wyśmiewano się ze mnie, ale mówiłam sobie ‘później mi podziękują!’. I teraz każdy członek obsady zaczyna dzień od filiżanki mojego espresso.”

  Miłość i kawa? – pyta jej mąż Tao Ruspoli – Dorastając nie piłem kawy, ale teraz piję ją codziennie. Z początku piłem ją tylko we Włoszech, ponieważ tutaj jest najlepsza… przy odpowiedniej ilości kawy pracuję lepiej, jestem bardziej twórczy i skupiony.

  Nasz kalendarz na 2011 rok to hołd złożony uniwersalnemu uczuciu, będącemu ponad językami i kulturami – podkreśla Michele Mariani, dyrektor artystyczny projektu – uczuciu które w erze Facebooka i wirtualnych związków ciągle intryguje i wzywa, by je odkryć ponownie. W końcu przecież słowo „amore” – miłość – nie różni się aż tak bardzo od słowa „aromat”.


  Autorzy 19 edycji Kalendarza Lavazza:

  1993-4    Helmut Newton

  1995        Ellen Von Unwerth

  1996        Ferdinando Scianna

  1997        Albert Watson

  1998        Marino Parisotto

  1999        Magnum Photos

  2000        Eliott Erwitt

  2001        Martine Franck i Richard Kalvar

  2002      David LaChapelle

  2003      Jean-Baptiste Mondino

  2004      Thierry Le Gouès

  2005      Erwin Olaf

  2006      Ellen Von Unwerth

  2007      Eugenio Recuenco

  2008      Finlay MacKay

  2009      Annie Leibovitz

  2010      Miles Aldridge

  2011      Mark Seliger