Kiedy podwyżka ceny na artykuły dla dzieci?

  HM kids fashion clothes 2011 12
  Niedługo ma zostać wprowadzona 23 proc. stawka VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Zapadł wyrok trybunału w Strasburgu i jedyne rozwiązanie szansa na opóźnienie wejścia wyższej o 15% stawki VAT a co za tym idzie na opóźnienie zwiększenia kosztów utrzymania rodzin, zwłaszcza tych wielodzietnych.

  Jest zatem kwestia jakie vacatio legis zostanie zastosowanie. – Wprowadzenie ustawy w życie 1 lipca 2011 r., przed początkiem roku szkolnego, kiedy rodzice ponoszą duże wydatki na swoje pociechy jest zwykłym świństwem – mówi poseł Marek Wikiński. – Napisałem i złożyłem poprawkę, zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie  1 stycznia 2012, czyli z początkiem nowego roku, kiedy to zwyczajowo wprowadza się nowe podatki.

  Jak wynika z wyroku Trybunału a wyjaśnia opinia prawna, nie ma uregulowania prawnego, które doprecyzowuje kwestę co oznacza „natychmiastowe” wykonanie wyroku. W opinii prawnej czytamy: „w związku z koniecznością nowelizacji ustawy, dopuszczalny termin na usunięcie uchybień powinien odzwierciedlać okres konieczny na uchwalenie takiej ustawy nowelizacyjnej w zwykłym trybie legislacyjnym”.

  Ponieważ obowiązkiem konstytucyjnym ustawodawcy jest ochrona rodziny należy mieć zatem nadzieję, że wprowadzi on wystarczająco długie vacatio legis, które opóźni wzrost kosztów utrzymania dla rodzin z dziećmi, bo jak zauważa prof. Aleksander Surdej z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współautor raportu dla Centrum im. Adama Smitha pt: „Koszty wychowania dzieci w Polsce a podnoszenie podatków pośrednich” – „Wychowanie dzieci jest prywatnym kosztem i obowiązkiem rodzin, a zarazem podstawową inwestycją społeczną i potencjalną wielką korzyścią publiczną”.

  –  Nie sądzę, aby Komisja Europejska bardzo nalegała na błyskawiczny termin, odmienny od zwyczajowego, wprowadzenia w życie wyroku Trybunału, gdyż różne stawki VAT-u w poszczególnych krajach wspólnoty na produkty dla dzieci nie generują silnego efektu „transgranicznego zniekształcenia warunków konkurencji”, nie istnieje bowiem obawa, że obywatele Unii będą masowo podróżować poza granice swojego kraju, aby kupić opodatkowane nieco niższym VAT-em ubranka lub buty dla dzieci, bo jest to nieopłacalne inaczej niż, np. w przypadku samochodów czy innych dóbr luksusowych.  Zatem różne stawki VAT-u nie powodują pogorszenia warunków sprzedaży tych produktów dla producentów z innych krajów a Unia Europejska, przede wszystkim, stoi na straży równych szans na wspólnotowych rynkach – uważa prof. Aleksander Surdej.

  Instytut Przemysłu Skórzanego stoi na stanowisku, że podwyżka VAT-u a zatem produktów dla dzieci może spowodować zmniejszenie popytu na nowe produkty. – Ludzie będą kupować importowane z Azji tanie produkty złej jakości, nie spełniające podstawowych wymagań i norm zdrowotnych stawianych przed produktami dla dzieci – uważa Tadeusz Sadowski, z Instytutu Przemysłu Skórzanego. – Może się to przyczynić do pogorszenia stanu zdrowotnego stóp dzieci. Zwiększony import będzie wpływać na spadek produkcji krajowej a więc wzrost bezrobocia.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj