Kaszmir – luksusowy przedmiot pożądania

  DIGEL kaszmir moda męska 2
  DIGEL

  Jak informują producenci odzieży męskiej, w tym niemiecka firma Digel, w okresie jesienno-zimowym 2010/2011 wzrośnie oferta ubrań z czystej wełny w jakości Super 100 do Super 140 oraz z mieszanek wełny z jedwabiem i kaszmirem. Ten ostatni jest najszlachetniejszym z rodzajów wełny, a przez to bardzo cennym.

  Garnitur, kurtka czy płaszcz z kaszmiru bądź z domieszką tej wełny wywołują pożądanie u prawdziwie eleganckich mężczyzn. Gdyby nie włosie kóz kaszmirskich, z których powstaje wełna a następnie kosztowna tkanina, nie mogliby oni cieszyć się niezwykłymi walorami odzieży z niej uszytej – miękkością, lekkością, delikatnością (włókna osiągają grubość 16-18 mikrometrów), ciepłem, charakterystycznym jedwabnym połyskiem. Na cenę cienkiego i elastycznego włókna wpływa fakt, że okrywa włosowa tylko raz w roku jest wyczesywana z  kóz kaszmirskich. Jedna koza jest źródłem 200 g wełny. Po wyczesaniu daje to 100 g kaszmiru.

  Co jeszcze przemawia za kaszmirem? Jego trwałość przy zachowaniu prawidłowych zasad użytkowania i konserwowania. Ponoć zwykłym wełnianym swetrem można cieszyć się zaledwie kilka lat a kaszmirowym nawet dziesięć.

  Według specjalistów, odzież z kaszmiru przed użytkowaniem powinno się zamrozić na 24 godziny w brązowej papierowej torbie, co uchroni tkaninę przed późniejszym mechaceniem.

  Z kolei specjaliści w dziedzinie pralnictwa twierdzą, że odzież z kaszmiru należy prać wyłącznie chemicznie. Natomiast ubrania z domieszką kaszmiru, w niektórych przypadkach, nadają się do prania ręcznego. Do prania i płukania nadaje się wyłącznie zimna woda w połączeniu z płynem do prania wełny lub delikatnego szamponu do włosów. Operację należy przeprowadzić w jak najkrótszym czasie.

  Wybraną odzież kaszmirową i z domieszką kaszmiru można prać w domowej pralce nowej generacji, gdy posiada ona stosowne programy, o ile informacja na metce nie mówi inaczej, w najniższej temperaturze i bez wirowania, wykorzystując do tego worek do prania bielizny.

  Po wyjęciu z pralki należy zawinąć ubranie w ręcznik i poprzez uciskanie usunąć nagromadzoną w nim wodę. Eksperci zalecają suszyć kaszmirową odzież w pozycji leżącej lub używając do tego stelaża do suszenia odzieży wełnianej, oczywiście po uprzednim rozprostowaniu ubrania. Wykluczone jest suszenie na słońcu, tradycyjnej suszarce i  grzejniku.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj