Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy spektakli biorących udział w projekcie Teatr Polska.

  Otello Desdemona
  Teatr Polska

  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy spektakli biorących udział w projekcie Teatr Polska. Do Warszawy przyjeżdżają przedstawienia z Elbląga, Koszalina, Krakowa i Legnicy.

  Teatr Polska jest atrakcyjną ofertą teatralną kierowaną do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Założeniem „Teatru Polska” jest zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami, a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. Komisja Artystyczna projektu wytypowała dodatkowo cztery spektakle, które zostaną zaprezentowane w Warszawie jesienią 2010 roku.

  W październiku w ramach Teatru Polska będzie można zobaczyć także: „Mein Kampf“ w reżyserii Artura Hofmana z Teatru im. Aleksandra Sewruka z Elbląga (pokaz 15 października o godz. 19.00),  „Zbrodnię i karę wg Heinricha Hoffmanna” w reżyserii Filipa Budweila z Teatru Figur w Krakowie (pokaz 23 października o godz.19.00), „Otella” w reżyserii Jacka Głomba z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (pokaz 10 listopada o godz. 19.00) oraz  „Szewców” w reżyserii Piotra Ratajczaka z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (pokaz 21 listopada o godz. 20.00). Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronach www.polska.e-teatr.pl oraz www.instytut.teatralny.pl.

  Projekt Teatr Polska ma otworzyć możliwości współpracy między teatrami, a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych przestrzeni, w których można wystawić przedstawienie teatralne. Komisja Artystyczna projektu wytypowała dodatkowo cztery spektakle, które zostaną zaprezentowane w Warszawie jesienią 2010 roku.  Do drugiej już edycji programu zgłosiło się 60 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 18 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 17 teatrom, które odwiedzają w sumie 89 miejscowości w Polsce. Między 12 czerwca a 11 grudnia 2010 roku odbywa się 157 prezentacji.

  W tegorocznej edycji  projektu Teatr Polska biorą udział:

  Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy w Poznaniu, Teatr Gry i Ludzie w Katowicach, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Centrum Kultury w Lublinie, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego  w Koszalinie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, Teatr im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu,  Fundacja Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowu i Muzyce, Teatr Ateneum w Warszawie, Fundacja Teatr Malabar Hotel, Teatr Figur w Krakowie, Teatr Polski w Bielsko-Białej, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

  Organizatorami projektu „ Teatr Polska” jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projektowi patronują: Program Pierwszy Polskiego Radia, Miesięcznik „Teatr” oraz portal „Wirtualna Polska”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj