Torebki skórzane są dużo droższe niż te z tworzyw sztucznych czy skóropodobnych. W tym przypadku klient płaci nie tylko za fason, lecz także za najwyższą jakość materiału, precyzyjne wykonanie i oryginalne wykończenia, jak kaletnicze okucia czy szlifowany suwak. Wysoka cena jest jednak gwarancją, że torebka posłuży przez lata, a nie zniszczy się zaledwie po jednym sezonie.
Na stylową torebkę ze skóry wykonaną na zamówienie w prywatnej pracowni trzeba wydać co najmniej kilkaset złotych, a modele z najwyższej półki kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
– Skóra jest dosyć droga, a żeby torebka była dobrej jakości, to dosyć dużo materiału trzeba odrzucić, by wyciąć ją z najlepszego kawałka. Przy zakupie torby dobrze jest zwrócić uwagę na jakość skóry, żeby nie była zaplamiona, zagnieciona i żeby była mniej więcej równej grubości na całej powierzchni – mówi agencji informacyjnej Nunu Radziwiłł, współwłaścicielka marki La Boba.
Producenci podkreślają, że kluczową rolę odgrywa jakość materiału, ale ważne jest także precyzyjne wykonanie.
– Trzeba zwrócić uwagę na szwy, czy są jednolite, czy nie ma w nich przerw, bo wtedy torebka może się pruć. Poza tym ważna jest jakość zszycia paska, bo jeśli torba jest duża i np. noszona przez ramię, to ten pasek musi być odpowiedniej grubości i powinien też być wzmocniony w środku – tłumaczy Nunu Radziwiłł.
Do szycia powinny być używane specjalne nici, których grubość jest dostosowana do jakości materiału. Kiedy będą za cienkie, w trakcie używania torby mogą rwać się i na szwach będą widoczne nieestetyczne poszarpania.
– Podszewka też musi być dobrej jakości. Dobre są podszewki nie za cienkie, dobrze, jeśli mają dosyć duży dodatek bawełny. Mogą też być sztuczne, ale wtedy muszą być specjalnej jakości, a to jest dosyć drogie – podkreśla Nunu Radziwiłł.
Na wysoką cenę toreb skórzanych mają też wpływ oryginalne, ale kosztowne dodatki.
– Jeśli torebka ma suwak szlifowany, to jest on bardzo drogi. Ale warto ich używać, bo są bardzo dobrej jakości, są gładkie, a poza tym mogą być takim biżuteryjnym elementem w torebce. Okucia kaletnicze też są dosyć drogie, często sprowadzane są z Włoch, bo tam są dobrej jakości. To jest rzecz gustu, ale dobrze, żeby były ładne, żeby nie miały jakichś zadrapań – mówi Nunu Radziwiłł.
Panie wybierają torebkę, kierując się zarówno jej wyglądem, jak i przeznaczenia. Modele, które będą wykorzystywane codziennie, powinny być nie tylko stylowe, lecz przede wszystkim funkcjonalne.
– Myślę, że dobrze jest sprawdzić, czy w środku jest jakaś kieszeń na dokumenty lub telefon. Być może jakaś kosmetyczka, w której można trzymać pieniądze i rzeczy bardziej wartościowe – dodaje Nunu Radziwiłł.
Taka torebka nie jest szyta taśmowo. Przy jej wykonaniu pracuje od kilku do kilkunastu osób.