Maciej Zień oraz Maksymilian Novak-Zempliński to gwiazdy projektu someBody@somePLace

    SomeBody@somePLace to projekt promocji polskiej sztuki w ramach naszej prezydencji w UE. W Brukseli oraz Londynie odbędą się dwie prestiżowe wystawy malarstwa m.in. Maksymiliana Novak-Zemplińskiego. W Londynie swój performance przedstawi także Maciej Zień.

    someBody@somePLace

    SomeBody@somePLace to, organizowana w dwóch europejskich stolicach – Brukseli oraz Londynie, wystawa tradycyjnego, warsztatowego malarstwa artysty młodego pokolenia Maksymiliana Novak-Zemplińskiego, który do współpracy zaprosił także innych artystów.

    Pierwsza odsłona wystawy będzie miała miejsce w październiku w Brukseli (wernisaż 12 października, wystawa 13-16 października, Hôtel de Ville Saint-Gilles), w ramach organizowanych przez gminę Saint-Gilles, Dni Polskich, gdzie Maksymilian przedstawi swoje wizje świata (somePLace).

    Druga odsłona będzie miała miejsce w Londynie (wernisaż 10 listopada, wystawa 11-17 listopada, 88 St James’s Venue). W trakcie wernisażu w Londynie odbędzie się także specjalnie przygotowywany na tę okazję performance wyreżyserowany przez czołowego polskiego projektanta mody Macieja Zienia. Stworzy on unikatową kolekcję, w której wystąpią podczas wernisażu modelki. Będą one sprawiały wrażenie żywych rzeźb imitujących postaci z obrazów. W Londynie swoje prace zaprezentują także tajemnicza, polska artystka Elin Jörd oraz autorka fotografii Roksana Ciurysek-Gedir, która zaprezentuje wizje człowieka funkcjonującego w tym świecie (someBody).

    SomeBody@somePLace to prestiżowy projekt promocji polskiej sztuki w ramach naszej prezydencji w UE. Bardzo cieszy mnie fakt, że mogę wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Na tę okazję wyreżyseruję performace, który wpisuje się w całościową koncepcję i klimat wyjątkowych obrazów Maksymiliana Novak-Zemplińskiego. Charakteryzują się one atmosferą fascynującego niepokoju i takie też wrażenie mają wywrzeć stroje, które na tę okazję projektuję – mówi Maciej Zień.

    SomeBody@somePLace to inicjatywa osób ze świata finansów, ale zakochanych w sztuce i pragnących ją promować. Inicjatorem jest m.in. Adam Maciejewski, z Zarządu Giełdy. Patronatem honorowym wystawy objęła Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Zaangażowany w projekt jest także Instytut Adama Mickiewicza.

    – Projekt odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji oraz Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, profesora Jerzego Buzka. Ze strony biznesowej patronat nad projektem sprawuje GPW oraz KDPW. Współpracujemy także z Instytutem Adama Mickiewicza oraz szeregiem firm związanych z rynkiem kapitałowym. Ta zdolność polskiego biznesu do zaangażowania się w promocję naszej kultury jest czymś godnym najwyższego uznania – mówi Adam Maciejewski, z Zarządu GPW, inicjator oraz promotor projektu.

    O artystach

    Maksymilian Novak-Zempliński – malarz o ponadczasowym spojrzeniu na świat, twórca wizji nie poddających się prostym, konwencjonalnym regułom formalnym i treściowym. Wypracował odrębny, sobie właściwy, i rozpoznawalny styl, nie pozwalający pomylić go z jakimkolwiek innym artystą.

    Elin Jörd to niespodzianka. To postać tajemnicza, kojarząca się ze skandynawską mitologią, której tożsamość jest wielką zagadką.

    Roksana Ciurysek-Gedir to osoba, która porzuciła świat finansów by oddać się fotografii. Specjalizuje się w oryginalnych fotografiach drukowanych na aluminium. Jej główne inspiracje to architektura i kobiety. Jest jedną z współzałożycielek Polish City Club, organizacji non-profit założonej pod patronatem honorowym Polskiego Ambasadora w Londynie. Laureatka prestiżowej nagrody Newsweek Polska za działania na rzecz zbliżenia polsko-brytyjskiego.

    Maciej Zień jeden z bardziej cenionych w kraju i za granicą polski projektant mody. Laureat prestiżowych konkursów: Złota Nitka i Złoty Wieszak oraz laureat Belvedere International Achievement Award. W styczniu 2010 otrzymał tytuł Projektanta z Klasą podczas gali Doskonałość Mody magazynu Twój Styl. Jest jedynym projektantem, którego dorobek artystyczny można było podziwiać na dedykowanej mu wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.