Czym jest moda ekologiczna?

moda ekologicznaW obecnych czasach konsumenci stali się bardziej świadomi tego co kupują. Popularne stały się trendy zero waste, eko, fair trade. Zwraca się coraz bardziej uwagę, nie na cenę produktów ich i jakość, ale też na to w jakich warunkach były wyprodukowane oraz skąd pochodzą materiały użyte do produkcji, a także czy stosuje się do pakowania produktów plastik. 

  • Rosnący trend mody ekologicznej
  • Jak rozpoznać produkty ekologiczne

1Rosnący trend mody ekologicznej

Moda ekologiczna to trend, który obecny jest w świadomości konsumentów od co najmniej kilku sezonów. Zgodnie z tymi założeniami należy przykładać ogromną uwagę do tego w jaki sposób są produkowane ubrania oraz jaka filozofia przyświeca markom. Ważnym elementem kreowania nowych produktów jest sam proces produkcji – ważne jest to, żeby materiały były wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska. Alternatywną opcją jest dla recykling włókien poprzez przetwarzanie ubrań z poprzednich kolekcji lub zbieranych przez sklepy marek. Ogromne znaczenie ma również minimalizacja używania do tego szkodliwych chemicznych środków. Mode ekologiczna, jak na przykład tutaj: https://www.kokoworld.pl/ stara unikać używania szkodliwych dla środowiska oraz zdrowia barwników i chemikaliów. Kolejnymi ważnymi aspektami jest dbałość o zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, energii, odpadów, a także – ślad węglowy. Wiele marek dzięki wyznawaniu filozofii związanej z modą ekologiczną przywiązuje ogromną uwagę do poszanowanie praw człowieka, a także etyczne standardy w procesie produkcji tkanin oraz szycia ubrań – tutaj chodzi zwłaszcza o zatrudnianie rolników i osób lokalnych do wytwarzaniu odzieży, a także przede wszystkim zapewnienie im  humanitarnych warunków pracy oraz odpowiedniego wynagrodzenia za wykonaną pracę.

2Jak rozpoznać produkty ekologiczne

Marki modowe, którym zależy na ekologicznym podejściu do swoich produktów stosują transparentną politykę. Ważne są przede wszystkim różnego typu certyfikaty, które są wydawane przez niezależne instytucje kontrolujące, czy dana firma spełnia określone kryteria. Takimi certyfikatami są: jeden z najbardziej restrykcyjnych – Global Organic Textile Standard (GOTS), Organic Content Standard, Organic Blended Content Standard, EU Ecolabel, Fairtrade Certified Cotton, Global Recycled Standard, Organic Cotton, Better Cotton Initiative.  Informacje o certyfikatach podawane są na stronach internetowych. Marki produkujące w duchu mody ekologicznej mają bardzo klarowną komunikację w mediach, starają się także przedstawiać producentów materiały, czy pracowników w szwalniach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj