Praktyczne i eleganckie nakrycia głowy nie tylko dla pań

Nakrycia głowy towarzyszą człowiekowi już od wielu lat. Kapelusze, kaszkiety, berety, meloniki i cylindry miały nie tylko znaczenie praktyczne, ale pełniły również funkcję estetyczną i informacyjną. Obecnie uważa się je za wyrafinowany, powracający na salony dodatek, dzięki któremu nawet prosta stylizacja przestaje być banalna, a staje się oryginalna i niespotykana.

  1. Znaczenie kapeluszy
  2. Nakrycia głowy modne w sezonie 2019/2020
  3. Wybór nakrycia głowy nie może być przypadkowy

Kapelusze i inne nakrycia głowy porównywane są do biżuterii – zdobią głowę i traktowane są jako dodatek, w niektórych kręgach niemal obowiązkowy. Modzie ulegają nie tylko panie, ale również panowie, którzy coraz częściej zakładają stylowe, wygodne i praktyczne kaszkiety.

Znaczenie kapeluszy

Niekwestionowanym i dla wielu niedoścignionym wzorem w temacie stylowych nakryć głowy jest Królowa Elżbieta II, od 1952 roku zasiadająca na tronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Brytyjska władczyni nie pokazuje się publicznie bez kapelusza lub innego nakrycia głowy, a każdy jeden element znakomicie podkreśla nie tylko powagę jej urzędu, ale również dostojny wiek i wciąż utrzymującą się urodę.

Elżbieta II jest najlepszym przykładem na to, jak wielką rolę w stylizacjach odgrywają nakrycia głowy. Chociaż współcześnie nieco bagatelizuje się ich znaczenie, to jeszcze do niedawna dzięki odpowiedniemu kapeluszowi można było rozpoznać status społeczny i pozycję w hierarchii noszącej go osoby. Obecnie damskie kapelusze kojarzone są głównie z wiosennymi i letnimi stylizacjami, gdzie występują w połączeniu ze zwiewnymi, lekkimi sukienkami, jednak coraz częściej pojawiają się jako dodatki mody zimowej, jak np. modele z Hatfactory.pl.

Nakrycia głowy modne w sezonie 2019/2020

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni skłaniają się ku noszeniu czapek lub kaszkietów, głównie ze względu na ich praktyczny charakter oraz uniwersalny look. Dobrze dobrana czapka będzie pasować do niemal każdej stylizacji i różnych okryć wierzchnich, dzięki czemu inwestycja w nakrycie głowy będzie się zwracać nie tylko w jednym, ale również kilku kolejnych sezonach.

Na sezon jesień/zima 2019/2020 projektanci przygotowali klasyczne propozycje, które pojawiały się na wybiegach już kilka lat wcześniej. Odświeżono nieco kolory i zdobienia, jednak zamysł niezmiennie pozostaje ten sam. Wśród propozycji dla pań znalazły się cztery rodzaje nakryć głowy:

  • styl beanie – to czapka, która mogą nosić zarówno panie, jak i panowie; występują w wielu różnych wersjach, mogą być dopasowane do głowy lub luźno opadające na kark; nowością są zdobienia, które, np. u Versace przybrały formę trójwymiarowych, złotych pinów,
  • chic parisien – nakrycia głowy w stylu paryskim, czyli kaszkiety i berety luźno opadające na jedną stronę głowy; jesienią najmodniejsze były modele ze skóry, prosto z wybiegów Balmain lub Sally LaPointe, a zimą warto postawić na te w szkocką kratę lub z wełny, z odpowiednimi do materiału zdobieniami i dodatkami,
  • pilotki – charakterystyczny element garderoby pilotów ponownie zyskuje popularność w świecie mody; czapki pilotki charakteryzują się luźno opadającymi na uszy, specjalnie doszytymi klapami, tego typu nakrycia głowy pojawiły się m.in. na wybiegu Fendi i R13,
  • misz-masz – to kategoria, obejmująca pozostałe nakrycia głowy, które nie znalazły się w trzech powyższych stylach; tej zimy można nosić na głowie praktycznie wszystko, pod warunkiem, że będzie doskonale pasowało do stylizacji; w modzie pozostają więc wełniane baseballówki, filcowe kapelusze, a nawet ręcznie robione turbany.

Podobne zasady panują w świecie męskich nakryć głowy. Projektanci zaproponowali panom czapki beanie, również te zakończone nonszalanckim pomponem, kaszkiety Peaky Blinders, maciejówki i dokerki. Na mroźne dni panowie mogą wybrać pilotki lub uszatki – w tym przypadku warto pamiętać o odpowiednich dodatkach, czyli szaliku i rękawiczkach. W odróżnieniu od damskich nakryć głowy, wśród których bardzo ważny jest kształt, u panów bardziej ekstrawaganckie są czapki w krzykliwych kolorach, np. czerwonym, żółtym lub różowym. To propozycje dla odważnych mężczyzn, którzy nie boją się zwracać na siebie uwagi.

Wybór nakrycia głowy nie może być przypadkowy

Aby nakrycie głowy spełniało swoją funkcję, powinno być dopasowane do kształtu głowy właściciela i okazji. Czapki z zabawnymi dodatkami lub te w stylu beanie pasują do stylizacji codziennych – kurtki parki lub puchówki, komina i wełnianych rękawiczek, natomiast eleganckie kaszkiety i kapelusze sprawdzą się w połączeniu z płaszczem, szalikiem i skórzanymi rękawicami.

Nie mniejsze znaczenie ma dopasowanie nakrycia do kształtu głowy i twarzy. Czapki dopasowane polecane są osobom, które posiadają niewielką głowę i smukłą twarz, w innym przypadku mogą jeszcze bardziej zaokrąglić rysy, a w efekcie stworzyć komiczną stylizację. Panie powinny zwrócić uwagę również na fryzurę, szczególnie, jeśli wybór pada na kaszkiety lub berety, czyli nakrycia, które częściowo odsłaniają głowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here