Zabiegi z wykorzystaniem własnych tkanek przełomem w odmładzaniu

4b3b41b4de 625840150 ignaciuk trendy

Obok zabiegów z użyciem botoksu czy stosowania takich wypełniaczy jak kwas hialuronowy na znaczeniu zyskują zabiegi, które do odmłodzenia i regeneracji skóry pacjenta wykorzystują jego własne tkanki. Przewagą tego typu technik jest przede wszystkim brak reakcji alergicznych u pacjentów (materiał pochodzi z własnego organizmu, nie może być przyczyną podrażnień). W dermatologii estetycznej coraz częściej wykorzystywane jest więc osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste.

Zabiegi z wykorzystaniem tkanek autologicznych pozwalają odmłodzić i zregenerować skórę w naturalny sposób. W przypadku osocza bogatopłytkowego faktorem są płytki krwi, które mają działanie stymulujące w obszarze tkanki, do której zostaną podane.

Obecnie najbardziej popularne są zabiegi z autologicznymi tkankami, czyli z własnymi tkankami pacjenta. Są to na przykład przeszczepy tkanki tłuszczowej, zabiegi z użyciem płytek krwi pacjenta, czyli plazma bogatopłytkowa (tzw. „wampirzy lifting”) – mówi agencji informacyjnej dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Dr Andrzej Ignaciuk tłumaczy, że zabiegi te są bardzo popularne chociażby dlatego, że nie niosą za sobą dużego ryzyka i pacjentki nie muszą się obawiać powikłań.

Ryzyko przy ich stosowaniu jest małe. Poza tym jest tendencja do tego, żeby jak najbardziej szukać pomocy we własnym organizmie czy w tkankach z własnego organizmu. Do pewnego stopnia tam, gdzie to jest możliwe, oddalając się od zabiegów, do których używa się substancji zewnętrznych, jakichś różnych koktajli, które pozostawiają sporo wątpliwości – wyjaśnia dr Andrzej Ignaciuk.

I tak idąc za tym trendem, jeśli przykładowo pacjentka decyduje się na zabieg biostymulujący skórę, to o wiele więcej korzyści przyniesie jej plazma bogatopłytkowa niż mezoterapia. Z kolei jeśli chodzi o zabiegi objętościowe, to lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tkanki tłuszczowej zamiast kwasu hialuronowego – podkreśla dr Andrzej Ignaciuk.

W Polsce komórki macierzyste same w sobie nie są stosowane do celów estetycznych. One są zmieszane z innymi substancjami, w przypadku np. tkanki tłuszczowej. To obecnie dosyć ciekawy taki trend w medycynie estetyczne – dodaje dr Andrzej Ignaciuk.

Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba wykonać trzy zabiegi w odstępie miesięcznym. Pierwsze zauważalne zmiany pojawiają się po około dwóch tygodniach. Takie zabiegi stosuje się nie tylko na twarz, lecz także na skórę szyi, dekoltu czy rąk.