Debaty festiwalu GORZKIE ŻALE

PUSTYNIA DUCHOWA6. edycja Festiwalu Gorzkie Żale startuje już w najbliższą sobotę. Rozpoczynamy 29 marca debatą „PUSTYNIA DUCHOWA”, w której udział wezmą mi.in: Piotr Głowacki, Mariusz Libel i ks. dr Marek Kotyński oraz prowadzący Sebastian Duda. Na kolejną zatytułowaną „KULTURA – OAZA CZY FATAMORGANA?” zapraszamy 3 kwietnia. Podczas spotkania poświęconego artyście oraz jego roli w życiu publicznym rozmawiać będą: Jakub Kamieński, Marek Kochan i Maciej Englert. Spotkanie poprowadzi Jakub Moroz.

Od dziś można kupować bilety na kolejne wydarzenia. Zakupu można dokonać poprzez stronę: www.gorzkiezale.pl oraz w Centrum Myśli JP2 , przy ul. Foksal 11/30

29.03 g. 17:30 1PIĘTRO, ul. Foksal 11/30, debata „PUSTYNIA DUCHOWA”. Wstęp wolny!

Mariusz Libel ( przedstawiciel urban artu) , Piotr Głowacki ( aktor, zdobywca nagrody im. Zbyszka Cybulskiego), ks. dr Marek Kotyński (redemptorysta, filmoznawca) . Prowadzenie Sebastian Duda „Więź”).

Świat w erze zaawansowanej technologii to świat nieskończonych możliwości. A mimo to często przedstawiany jest we współczesnej kulturze jako jałowa pustynia. Pisał już przed laty Czesław Miłosz w wierszu Oeconomia divina :

„Drogom na betonowych słupach, miastom ze szkła i żeliwa,

Lotniskom rozleglejszym niż plemienne państwa

Nagle zabrakło zasady i rozpadły się”.

Duchowa pustka jako doświadczenie rozpadu, świata bez koniecznego fundamentu i potrzebnej więzi to nieodłączny składnik naszej egzystencji. Wielu z nas nie chce o tym myśleć, próbując zagłuszyć ów dręczący głos w codziennym aktywizmie i pracy, ale również w niekończącym się poszukiwaniu nowych przyjemności. Nie bez powodu Biblia przedstawia pustynię jako dolinę kuszenia. Tam Jezus nagabywany był przez demona.

Z drugiej strony droga przez pustynię – choćby długa, czterdziestoletnia – to szansa na oczyszczenie. Przez wieki rozprawiali o takiej drodze teologiczni i ateologiczni mistrzowie duchowości. Mimo to wielu wciąż nęka przeświadczenie, że w tej wędrówce punkt dojścia to tylko religijna fantasmagoria albo niespełnialna, świecka utopia. Na pustyni łatwo stracić nadzieję, pogrążyć się w rozpaczy lub w bezmyślnej konsumpcji. Wiemy o tym nie tylko od Ojców Pustyni, także od Becketta czy proroków Nowej Lewicy. Czy i jak można opierać się tym pokusom?

3.04. g. 19:00, 1PIĘTRO, ul. Foksal 11/30, debata „KULTURA – OAZA CZY FATAMORGANA?”. Wstęp wolny!

Jakub Kamieński (aktor) , Marek Kochan (pisarz i wykładowca uniwersytecki) i Maciej Englert (aktor teatralny i filmowy, reżyser). Prowadzenie Jakub Moroz (teatrolog).

Debata poświęcona artyście i jego roli w życiu publicznym.

Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów: w ich rękach znajduje się cywilizacja, ale i od nich zależy – oby Bóg do tego nie dopuścił – jutrzejsze barbarzyństwo: Prawdziwa kultura jest humanizacją, podczas gdy nie-kultura i kultura fałszywa dehumanizują. Dlatego człowiek, wybierając kulturę, prowadzi grę, w której chodzi o jego losy. [Jan Paweł II, Watykan 1982 r.]

Szczegółowy program Festiwalu Gorzkie Żale znajdą Państwo na stronie: www.gorzkiezale.pl.

—-

Festiwal Gorzkie Żale odbywa się od 2008 r. w Warszawie. Jego współautorami byli Piotr Duda oraz Marek Pasieczny. Do tej pory w ramach festiwalu gościliśmy m.in.: Teatr DEREVO, Serge’a Merlin, Marcela Peresa oraz znakomite polskie teatry m.in.: Teatr  im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego, Teatr STU z Krakowa, Scenę Plastyczną KUL Leszka Mądzika. W program Gorzkich Żali angażowani się co roku również polscy artyści, m.in. Piotr Machalica, Agata Buzek, Mari Pakulnis oraz Maja Komorowska. Od początku organizatorami było Centrum Myśli Jana Pawła II, które teraz kontynuuje oraz rozwija zainicjowany przez Piotra Dudę oraz Marka Pasiecznego projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj