HOLLYWOOD made in Poland – Agnieszka Niezgoda i Jacek Laskus

okładkaPL-ok-1PIRACI Z KARAIBÓW, MARZYCIEL, BĘKARTY WOJNY, KARMAZYNOWY PRZYPŁYW, JFK, HARRY POTTER, PIANISTA, SAMOTNY MĘŻCZYZNA, ŻYCIE PI i wiele innych światowych przebojów kinowych, za którymi kryją się polskie nazwiska: Agnieszka Holland, Roman Polański, Jan A.P. Kaczmarek, Anna Biedrzycka-Sheppard, Allan Starski, Dariusz Wolski, Sławomir Idziak, Łukasz Bielan, Abel Korzeniowski… Kim są i jak wyglądała ich droga na hollywoodzki Parnas? „Hollywood PL” to fascynująca podróż przez barwne koleje losów twórców światowego formatu, które porywają niczym najlepsza hollywoodzka fabuła.

Autorski album Agnieszki Niezgody „Hollywood PL” to kolaż czterech lat niezwykłych osobistych spotkań w iście filmowej scenerii od Malibu, Los Angeles, Nowego Jorku, Londynu, Paryża po Warszawę i Wrocław. To osobiste rozmowy, nagrane w domach bohaterów, polskich filmowców ze światowym dorobkiem. Zdobywców Oscarów, a dziś nominujących do najważniejszych branżowych nagród. Intymne nowele biograficzne układają się w znakomicie skonstruowaną opowieść o człowieku, roli przypadku w życiu, smaku sukcesu i goryczy porażki, odwadze i strachu, emigracyjnym losie, rozterkach polskiej i światowej duszy oraz kulisach kapryśnego przemysłu fabryki marzeń. Przywilej przekroczenia domowych progów i wspólnota emigracyjnych doświadczeń sprawiają, że autorce udaje się wytworzyć wyjątkowy nastrój i przestrzeń sprzyjające głębokiej, prawdziwej rozmowie.

Z gawędziarskich, przepełnionych soczystą anegdotą, opowieści wyłania się nieznane oblicze gwiazd powszechnie odbieranych przez pryzmat plotkarskiej prasy i splendor czerwonego dywanu. Z daleka od fleszy i blichtru na pokaz płynie opowieść o wyboistej drodze kariery, pułapkach bywania, niuansach networkingu, roli agenta, pracy na taksówce, definiowaniu tożsamości na nowo. A między wątkami Agnieszka Holland rzucająca popielniczką w gwiazdora, Madonna śpiewająca tylko Ablowi Korzeniowskiemu, Anna Sheppard przełamująca lody z Quentinem Tarantino i Łukasz Bielan, któremu Tom Cruise wyznaje: Łukasz, jeśli mógłbym resztę kariery spędzić z tobą, jako operatorem kamery, byłbym zachwycony.

SŁOWO OD AUTORÓW

AGNIESZKA NIEZGODA Autorka, producentka, wydawczyni

Od piętnastu lat wsłuchuję się reporterskim uchem w ludzkie historie. Pracowałam jako dziennikarka m.in. w tygodniku „Polityka” i miesięczniku „ELLE”. Prowadziłam też telewizyjny talk show. W 2009 roku opublikowałam debiutancką powieść Dobranocka, do ekranizacji której zostały sprzedane prawa. Od kilku lat jestem korespondentką w Stanach Zjednoczonych, skąd współpracuję m.in. z miesięcznikiem „Focus”. W trakcie czterech lat pisania oraz produkcji albumu Hollywood PL założyłam także Wydawnictwo Hollywood PL, aby zapewnić projektowi niezależność.

JACEK LASKUS Fotografik, producent

Od trzydziestu lat współtworzę obrazy filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i reklam w Hollywood oraz na świecie jako operator filmowy. Pracowałem z takimi reżyserami, jak Robert Altman, Dan Perie sen., Michael Tolkin, Jonathan Demme. Jestem członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, które dwukrotnie nominowało moją pracę do rocznej nagrody, oraz Polskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Zawsze rozwijałem jednocześnie pasję fotografowania: miałem wystawy swoich zdjęć zarówno w Europie, jak i w Stanach. Staram się opowiadać historie poprzez unikatowe i porywające obrazy. Ten album jest dla mnie taką wyprawą. www.jaceklaskus.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj