Andrzej Pągowski – zaangażowany plakacista

Jego plakaty promowały filmy Woody’ego Allena, Miloša Formana, Romana Polańskiego czy Stanisława Barei. Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich plakacistów, którego prace dziś są prawdziwymi klasykami gatunku. – Kto nie zna słynnych, kontrowersyjnych niegdyś „Papierosów”? Wkrótce jego najbardziej znane prace znajdziemy w salonach Empiku, między innymi na kubkach termicznych, kalendarzach, torbach na ramię oraz… papierze toaletowym.

Andrzej PagowskiAndrzej Pągowski jako plakacista zadebiutował w 1977 roku, wcześniej zajmował się rysunkiem satyrycznym. Zasłynął jako twórca plakatów filmowych i teatralnych, a jego pozycję umocniła seria plakatów o tematyce społecznej. „Papierosy” są do dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac Pągowskiego. Wiele jego prac z naturalnych dla plakatów miejsc, jak słupy i witryny ogłoszeniowe, trafiło do podręczników sztuki, stając się tym samym klasykami gatunku.

Charakterystyczny warsztat artysty to nasycone kolory oraz swobodna, ale także drapieżna kreska. Pągowski jest wszechstronnym twórcą, który wykorzystuje swoje umiejętności w wielu obszarach artystycznych – zajmuje się również ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek albumów płytowych, logotypów, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.

Pomimo blisko 40-letniego stażu twórczego, artysta wciąż pozostaje aktywny – w tym roku zaprojektował m.in. plakaty do filmów „Wałęsa, człowiek z nadziei” oraz „Sierpniowe Niebo 63 Dni Chwały”. Obecnie pracuje nad cyklem grafik „Ikony popkultury”, wśród których znajdziemy portrety Marilyn Monroe, Marlona Brando, Zbigniewa Cybulskiego oraz Johna Lennona. Od 10 lat wspólnie z Waldemarem Świeżym tworzy nowy poczet polskich władców. Projekt zostanie ukończony w czerwcu przyszłego roku.

Artysta współpracuje także z Wirtualną Polską, dla której mistrzowską kreską komentuje bieżące wydarzenia w galerii „Pągowski wirtualnie”, a jego najnowsze prace możemy podziwiać na fan page’u Andrzej Pągowski ART.

Dla fanów artysty oraz polskiego plakatu Empik przygotował kolekcję „Andrzej Pągowski for Empik”. Specjalnie na jej potrzeby artysta osobiście dokonał wyboru swoich prac, których reprodukcje zobaczymy na przedmiotach codziennego użytku.

W ramach kolekcji ukażą się canvasy i kalendarze z reprodukcjami najbardziej znanych plakatów Andrzeja Pągowskiego, przypinki, kubki termiczne, magnesy oraz torby na ramię.

Ciekawostką dla kolekcjonerów, ale także i oryginalnym prezentem z przymrużeniem oka, okaże się z pewnością papier toaletowy z nadrukiem plakatu „Papierosy”.

Kolekcja „Andrzej Pągowski for Empik” będzie dostępna w wybranych salonach Empik od 24 października br.