Teatralna uczta na X edycji Festiwalu Singera (24.08.-01.09.2013 r.)

W tegorocznym programie X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera pasjonaci teatru znajdą dla siebie mnogość ciekawych propozycji. Na oficjalnej stronie www.festiwalsingera.pl możemy zapoznać się z bogatym programem występów – zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Jak co roku, Fundacja Shalom zadbała o to, by umilić każdemu miłośnikowi kultury żydowskiej oczekiwanie, informując o kolejnych potwierdzonych gościach i wydarzeniach na fanpage’u: www.facebook.com/FestiwalSingera. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, których rezerwacja możliwa będzie pod numerami telefonów (22)6205585 lub (22)6521648 od sierpnia, a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w sierpniu w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie www.eventim.pl.

Do Warszawy zawitają teatralne gwiazdy światowej sławy m. in. z Rumunii, Argentyny czy Izraela. Teatr Żydowski z Bukaresztu wystawi „Yentl” na podstawie prozy I. B. Singera, a argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente wystąpi z performansem „Golem” w reżyserii Anny Smolar. Ponadto zaprezentowana zostanie sztuka na podstawie Sz. An-Skiego „The Dybbuk Between Two Worlds” w adaptacji Szmuela Shohata dla Teatru Narodowego Habima z Izraela.

Oczywiście zabraknąć nie może artystów z Polski i małych form teatralnych. Adaptację powieści „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza zaprezentuje Karolina Kirsz. Tradycyjnie gościć będzie Teatr NN z Lublina – tym razem z monodramem Witolda Dąbrowskiego pt. „Zapomniane opowieści cadyków i rabinów”. Zobaczymy „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza w interpretacji Sławomira Hollanda, spektakl poetycko-muzyczny pt. „Słoneczny mit” oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki, spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia pt. „Proces”, a także monodram według tekstu „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima. Paweł Paszta przygotuje „Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie baśniowych opowiadań I. B. Singera.

Teatr Żydowski z Warszawy, wspierający wydarzenia Festiwalu Singera, zaprezentuje tegoroczne premiery: „Mazl Tov” – spektakl, z którym zespół występował z wielkim sukcesem gościnnie w Meksyku na jednej z największych teatralnych scen świata, przedstawienie w reżyserii Gołdy Tencer „Marienbad”, a także „Kafka Tańczy” – spektakl w reżyserii Lecha Mackiewicza – przyjaciela autora sztuki, czołowego australijskiego dramaturga, Timothy Daly’ego, który zaszczyci swoją obecnością podczas festiwalu i spotka się z polskimi widzami!

X edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 24 sierpnia a 1 września w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Śródmieściu oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji.

Program teatralnych wydarzeń X edycji Festiwalu Singera:

24.08.2013 r. (sobota)

24.08. godz. 15.00 „Zapomniane opowieści cadyków i rabinów” – Teatr NN

Adaptacja i reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz

Występuje: Witold Dąbrowski

„Opowiadanie i słuchanie to istotny element chasydzkiej religijności. Wielu cadyków porównywało opowiadanie do studiowania Tory. Czas, w którym opowiadano stawał się czasem świętym, podczas którego przywracane były do życia opowiadane wydarzenia” (z Księgi „Lublin. Imaginarium”). Może dzięki tym opowieściom „ożyją” na chwilę postaci i zdarzenia Świętego Miasta Lublin?

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

24.08. godz. 19.00 „KAFKA TAŃCZY” – spektakl Teatru Żydowskiego, na podstawie sztuki Timothy Daly’ego „Kafka dances”, w tłumaczeniu Lecha Mackiewicza

Reżyseria: Lech Mackiewicz, Szymon Szurmiej, scenografia: Jan Polivka, kostiumy: Marta Grudzińska, muzyka: Piotr Moss, choreografia: Iliana Alvarado, asystent reżysera: Ewa Dąbrowska.

Obsada: Piotr Sierecki (Franz Kafka), Marek Węglarski (Ojciec/Herman), Joanna Przybyłowska (Matka/Julia), Katarzyna Post (Otla/Siostra), Małgorzata Trybalska (Felicja/Panna młoda).

Dramat „Kafka tańczy” został zainspirowany listami Franza Kafki do Felicji Bauer, napisanymi w trakcie ich krótkiej, lecz burzliwej znajomości. Timothy Daly zainteresował się tematyką zmagań sztuki z życiem i życia ze sztuką. Napisał utwór o artyście, który uczy się żyć i staje przed wyborem pomiędzy swoją twórczością a trudami codzienności i stara się dokonać właściwego wyboru. W przypadku Franza Kafki odpowiedź mogła być tylko jedna…

„Timothy Daly wprowadza nas w historię zmagań twórcy z otaczająca go rzeczywistością lekko i z dużym poczuciem humoru. Początkowo nie widać chmur zbierających się nad życiem (bardzo osobistym) bohatera. Dramat nadchodzi ubrany w strój komedianta i serwuje nam śmiech jako danie wstępne, tylko po to, aby później tym bardziej wzruszyć. Do bólu. Nikt nikomu przecież nie obiecywał, że będzie łatwo.” (Lech Mackiewicz)

Impreza towarzysząca, czas trwania 2 godz. 20 min, spektakl z przerwą.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

24.08. godz. 21.00 Żydowski salon literacki: spotkanie z Timothym Dalym autorem sztuki „Kafka Tańczy” oraz Lechem Mackiewiczem, twórcą jej polskiej adaptacji.

Timothy Daly – czołowy australijski dramaturg i pedagog, autor licznych sztuk scenicznych i kilku radiowych, laureat ponad tuzina nagród za swoją twórczość. Jego najbardziej znane, niewystawiane w Polsce sztuki, to m. in.: „Livingstone”, „Complicity”, „The Private Visions of Gottfried Kellner”. Rolą w sztuce „Kafka Tańczy” zadebiutowała Cate Blanchett i otrzymała za nią prestiżową australijską nagrodę teatralną dla najlepszej debiutantki.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

25.08.2013 r. (niedziela)

25.08. godz. 15.00 „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima – monodram

„My, Żydzi polscy” to najbardziej osobisty i poruszający utwór Juliana Tuwima. Utwór szczególny, nigdy dotąd nieopublikowany przez żadne wydawnictwo literackie. Nie znajdziemy go w żadnym, nawet wielotomowym wydaniu dzieł Tuwima. Poeta napisał go na emigracji i opublikował w sierpniu 1944 roku w londyńskim miesięczniku „Nowa Polska”, redagowanym przez Antoniego Słonimskiego. Zadedykował go matce, która zginęła w warszawskim getcie. Usiłował w nim wyjaśnić Żydom, dlaczego czuje się Polakiem, a Polakom – dlaczego czuje się Żydem. W rezultacie powstał poemat liryczny (przez krytyków określany jako manifest poetycki, spowiedź, wyznanie, dokument literacki) przedstawiający losy Żydów polskich – pomnik narodu, którego już nie ma.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

26.08.2013 r. (poniedziałek)

26.08. godz. 17.00 „Opowiadania nie tylko dla dzieci” – spektakl dla dzieci i dorosłych na podstawie prozy I. B. Singera

Adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta

Występują: Monika Chrząstowska i Jerzy Walczak, wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz

Niesamowite baśniowe opowiadania I.B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia.

„- Czy jest tu ktoś, kto zupełnie nie wierzy w cuda? Kto chociaż raz w życiu nie marzył o przeniesieniu się do krainy fantazji, gdzie zimą oblodzone gałęzie są jak kryształowe kandelabry, a latem rzekami płynie miód pośród pięknych dywanów z kwiatów? A może śniliście kiedyś o tajemniczym zamku w środku ciemnego lasu, gdzie okna sięgają od podłogi do sufitu, a ludzie wewnątrz snują się jak bezwolne cienie? Niesamowite baśniowe opowiadania I. B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Zapraszamy do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy, płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia. Cuda się zdarzają…” (Paweł Paszta)

Paweł Paszta – dramaturg i reżyser, ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserował m. in. czytanie performatywne „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci”, na podstawie książki „Dzieci żydowskie oskarżają”. Spektakl „Koszałki opałki”, oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, jest wciąż grany w Teatrze Żydowskim.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

26.08. godz. 19.00 „YENTL” – spektakl Teatru Żydowskiego z Bukaresztu (Rumunia)

Reżyseria: Erwin Simsensohn, muzyka: Vlaicu Golcea, scenografia: Alina Herescu

Obsada: Raluca Aprodu, Nicolae Botezatu, Geni Brenda, Marius Calugarita, Nicolae Calugarita, Mihai Ciucă, Cornel Ciupercescu, Cristina Circei, Iolanda Covaci, Darius Daradici, Mircea Dragoman, Mircea Drimbăreanu, Natalie Ester, Alexandra Fasola, Veaceslav Grosu, Roxana Guttman, Anka Levana, Mihai Conrad Mericoffer, Maia Morgenstern, Mirela Nicolau, Mihai Prejban, Rudy Rosenfeld, Luara Stoica.

Sztuka Leah Napolin, napisana na podstawie opowiadania „Jentł, chłopiec z jesziwy” I. B. Singera, opowiada historię młodej kobiety, która już od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie nauką. Pierwszym nauczycielem Jentł był jej ojciec, rabin. Po jego śmierci dziewczyna przebiera się za mężczyznę, przyjmuje imię Anszel i wyrusza na poszukiwanie jesziwy, gdzie będzie mogła kontynuować naukę Talmudu. Gdy jej szkolny kolega Avigdor odkrywa prawdę, Jentł musi dokonać życiowego wyboru. Uznając, że posiada „duszę mężczyzny w ciele kobiety”, postanawia do końca życia pozostać Anszelem. „Yentl” to jednak nie tylko sztuka „genderowa”, ukazująca kryzys tożsamości płciowej jednostki, mamy w niej także do czynienia z klasycznym buntem przeciwko regułom postępowania w ortodoksyjnym społeczeństwie.

Teatr Żydowski w Bukareszcie funkcjonuje nieprzerwanie od 130 lat, w tym od ponad półwiecza jako instytucja państwowa. Teatr ten zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie światowej kultury języka jidysz. Oferuje swoim widzom szeroki wybór spektakli autorów jidysz, takich jak: Sholem Alejhem, Icchok L. Perec, Mendele M. Sforim, Szymon An-ski i Jacob Gordin. W repertuarze tej instytucji znajdują też dzieła twórców klasyki światowej m. in. Ibsena, Moliera, Balzaca, Brechta, Lessinga.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

28.08.2013 r. (środa)

28.08. godz. 19.00 „MAZL TOV” – spektakl Teatru Żydowskiego

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, scenografia: Ewa Łaniecka, choreografia: Mariusz Bach, Jan Szurmiej, kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Obsada: Mariusz Bach, Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Konrad Darocha, Ewa Dąbrowska, Genady Iskhakov, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Jan Szurmiej, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr Wiszniowski

Podróż do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii, głosami podwórkowych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Spektakl ukazuje życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. To tu szewc kiiwa się nad kopytem, a uczony mąż nad Księgą. Tu na ławeczce trwa nerwowy dialog dwóch biznesmenów, za których ponoć ręczy Rotszyld, tylko jakoś zapomniał podpisać się na czeku… Pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl muzyczno-taneczny został przygotowany specjalnie na wyjazd teatru na tournee do Meksyku.

Impreza towarzysząca, spektakl w języku jidysz (tłumaczenie symultaniczne na język polski z wykorzystaniem systemu słuchawkowego) czas trwania 1 godz. 30 min.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

29.08.2013 r. (czwartek)

29.08. godz. 17.30 „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki

Występują: Ewa Dąbrowska, Dominika Świątek

Scenariusz: Piotr M. Cieński, reżyseria: Ewa Dąbrowska, muzyka: Dominika Świątek,

animacje multimedialne: Malwina de Brade, kierownictwo muzyczne, fortepian: Andrzej Perkman, gitara: Marcin Dąbrowski

Spektakl jest opowieścią o dwóch kobietach. Jedna z nich to Ginczanka-poetka, skamandrytka, przyjaciółka Gombrowicza, przed wybuchem wojny nazywana „Tuwimem w spódnicy”. Piękna, wybitnie utalentowana, stała bywalczyni „Małej Ziemiańskiej” i „Zodiaku”, na którą czekało wspaniałe życie – kariera i sława. Ta druga to Ginczanka-Żydówka, która w czasie wojny musi walczyć o życie. Egzotyczna uroda, która przed wojną była atutem, teraz jest dla niej przekleństwem. Jest zastraszona, przerażona, skazana na łaskę i niełaskę ludzi, u których się ukrywa. Jej droga kończy się w Płaszowie, gdzie zostaje rozstrzelana przez gestapo.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

29.08. godz. 20.30 „Proces” wg Franza Kafki – spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia

Reżyseria i scenariusz – Jozef Markocki, scenografia, maski, kostiumy – Ilona Szurkowska, muzyka – Zygmunt Konieczny, obsada: Zespoł Teatru Formy

„Proces” w wykonaniu Teatru Ruchu ma uniwersalny i ponadczasowy charakter. W utworze brak jest ścisłej konkretyzacji czasu i miejsca akcji, a sceneria przestrzeni sugeruje, że opisane wydarzenia mogą wydarzyć się wszędzie, niezależnie od epoki. Jego bohater, Józef K. Został pozbawiony cech indywidualnych, stając się w ten sposób everymanem – każdym.

Teatr Formy istnieje od 1996. Spektakle grupy ukazują przede wszystkim współczesność i człowieka teraźniejszego – artyści chętnie sięgają po inspiracje literackie, ale też wspólne wielu kulturom mity i legendy. Z dużym powodzeniem gościli na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Spektakl ruchu, czas trwania – 60 min.

Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

30.08.2013 r. (piątek)

30.08. godz. 17.30 „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz, tłumaczenie: Danuta Sękalska, scenografia i kostiumy: Anna Skupień

Obsada: Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka.

„Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…” – tak rozpoczyna się opowieść izraelskiego pisarza. Powstały na jej podstawie spektakl to wielobarwna historia, czasem subtelna, czasem okrutna, ale też poetycka i pełna humoru. Główny bohater ucieka, aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom formułę nieskończoności, która przywróci światu pokój. Czy jednak świat będzie potrafił ją przyjąć?

Karolina Kirsz – absolwentka reżyserii, filozofii i wiedzy o teatrze, trzech polskich uczelni, stypendystka Ministerstwa Kultury za osiągnięcia naukowe. Wyreżyserowała m. in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza i „Zimę w czerwieni” Adama Rappa, za którą otrzymała pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu „Zdarzenia” w Gdańsku i Tczewie.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

31.08.2013 r. (sobota)

31.08. godz. 16.00 „GOLEM” – performans Candelarii Saenz Valiente, w reżyserii Anny Smolar

Scenografia: Michał Jońca, światła: Rafał Paradowski

„Zapraszamy do dziecięcego pokoju. Na państwa oczach powstanie Golem, stworzenie o niezwykłej mocy. Biel i pastelowe barwy zostaną prawdopodobnie pożarte przez błoto. Opowiemy o szczególnym kobiecym doświadczeniu, o zderzeniu sprzecznych pragnień i sił. Energia rytuału przypomni o kosmicznych wibracjach, z którymi na co dzień kontakt się urywa. Za pośrednictwem muzyki, błota i zaklęć performerka przywoła do życia piękną a może straszną istotę.” (Anna Smolar). W pokazie zostanie wykorzystany fragment monologu Joela Pommerata ze sztuki „To dziecko”.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 30 lipca 2012 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

31.08. godz. 19.00 „MARIENBAD” – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria: Maciej Wojtyszko, adaptacja: Henryka Królikowska-Wojtyszko, scenografia:

Ewa Łaniecka, choreografia: Emil Wesołowski, muzyka: Jerzy Derfel, kierownictwo

muzyczne: Teresa Wrońska, asystent reżysera: Henryk Rajfer, światła: Ewa Garniec

Obsada: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Ewa Greś, Ryszard Kluge, Sylwia Najah, Małgorzata Majewska, Jan Prochyra, Joanna Przybyłowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Monika Soszka, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr Wiszniowski.

Pełna wdzięku proza Szolema Alejchema zaadaptowana na przedstawienie muzyczne, to wybitna i niezwykle oryginalna pozycja. Przedstawienie o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. „Marienbad czyli qui pro quo między dwoma miastami w listach i telegramach”, to śpiewane kompozycje Jerzego Derfla. Panie wyjeżdżają do uzdrowiska, żeby się poprawić, a panowie aby ubyć. Jednocześnie religijne żony, które znalazły się w europejskim kurorcie, błyskawicznie stają się nowoczesne. Mężowie natomiast robią wszystko, by uchodzić za pozbawionych zobowiązań kawalerów. Każdy stara się wypaść jak najlepiej wśród innych uczestników uzdrowiska. Portret świata zamożnych Żydów z warszawskich Nalewek, pokazany z dobrotliwym humorem, wielką przenikliwością i talentem w dostrzeganiu detali.

Impreza towarzysząca, czas trwania 2 godz., spektakl z przerwą

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

01.09.2013 r. (niedziela)

01.09. godz. 15:30 Opowiadania I. B. Singera czytają aktorzy Teatru Żydowskiego, Lokal Forwerts, ul. Próżna 14

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

01.09. godz. 17.00 „THE DYBBUK. BEETWEN TWO WORLDS” – spektakl Teatru

Narodowego Habima z Izraela

Koncepcja i reżyseria: Shmuel Shohat

Występują: Ayelet Shadmon, Yaron Sancho Goshen, Nimrod Eisenberg.

Niezwykła, wspołczesna adaptacja jednej z najbardziej znanych sztuk żydowskich („Dybuk. Między dwoma światami” Szymona An-skiego), łącząca w sobie inspirację obrazami Chagalla, niemieckim ekspresjonizmem, filmami Tima Burtona i programem „Muppet Show” Jima Hensona.

Korzystanie z rożnych stylów pozwala artystom na tworzenie napięć między aktorem i lalką, rozszerzając możliwości interpretacyjne opowieści o Lei i Hunonie (Leah i Hannan) – nieszczęśliwych kochankach, których miłość może spełnić się dopiero po przekroczeniu granicy pomiędzy życiem a śmiercią. Spektakl daje się odczytywać jako alegoryczne przedstawieniem świata, w którym sfera materialna podporządkowuje się sferze duchowej. Reżyser konfrontuje w nim jednostkę ze społeczeństwem, wolność myślenia z tradycją i, pod pozorem humorystycznego przedstawienia z kukiełkami, pobudza do przemyśleń i refleksji. Prezentowana widzom Festiwalu Singera adaptacja sztuki została stworzona dla Teatru Narodowego Habima, jako jedno z wydarzeń Festiwalu Izraela w Jerozolimie z 2008 roku. Od tego czasu spektakl gościł na scenach San Francisco, Moskwy, Berlina, a także na prestiżowym Festiwalu Teatrów Lalkowych UNIMA w Chinach i Waszyngtonie.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

01.09. godz. 18.30 „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza w interpretacji

Sławomira Hollanda, muzyka i wykonanie: Michał Gorczyński

„…najbardziej przejmujące świadectwo teologicznego i religijnego namysłu nad tragedią

Zagłady, oglądanej przez pryzmat wiary ze wszystkimi tego konsekwencjami; świadectwo

wiary, któremu udało się dotknąć samej istoty dramatu ludzkiej egzystencji. Na całym świecie praca Kolitza należy do kanonu kluczowych tekstów religijnych ludzkości; pozostaje mieć nadzieję, że i w Polsce, której zresztą bezpośrednio dotyczy, znajdzie należne sobie miejsce we wspólnym zmaganiu się z trudnym dziedzictwem.” (Krzysztof Bielawski)

Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, od 2007 roku należy do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum. Ma na swoim koncie role w kilku spektaklach Teatru Telewizji oraz wiele rol filmowych .Przedstawienie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” z jego udziałem otrzymało w 2012 r. nagrodę publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu ” Mono w Manu”.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym od 2003 r. najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami – National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach.

 

Organizator:

Fundacja SHALOM

www.shalom.org.pl

Plac Grzybowski 12/16

00-104 Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj