Pomorska wystawa „Współczesne Improwizacje” nagrodzona na berlińskich targach design!

emilia_kohut_sensualna_bizu Co było pierwsze – jajko, czy inspiracja? Jaki potencjał twórczy mają pomorscy projektanci i producenci? Jak powstaje krzesło, buty, utwór muzyczny? Na te pytania odpowiada wystawa “Współczesne Improwizacje”, którą można od piątku oglądać w Terminalu Designu podczas Gdynia Design Days 2013. Na targach DMY International Design Festival Berlin 2013 wystawa została wyróżniona prestiżową nagrodą Pappel Design Preis 2013. Ekspozycja była pierwszym zagranicznym stoiskiem Miasta Gdyni dla firm i projektantów z branży kreatywnej.

Pracownie artystów to miejsca, do których wstęp mają tylko zaufane osoby. Warsztat pracy, pomysły, technika wykonania prac jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Dzięki wystawie „Współczesne Improwizacje” nie trzeba już podglądać projektantów przez dziurkę od klucza. Grupa projektowa TABANDA: Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa zaprasza do pracowni i warsztatów młodych pomorskich projektantów, by pokazać sposób, metodę oraz proces powstawania różnych produktów.

TABANDA przybliża także definicję twórczej improwizacji w pracy projektowej i przypomina o wartości warsztatów rzemieślniczych. Każdą historię z zakresu wzornictwa, muzyki, animacji opowiadają, pokazując widzowi, co kryje się za drzwiami warsztatu, pracowni lub studia. Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa wyszukują ciekawe historie, zdjęcia, odkurzają szkice i prototypy. To pretekst, by zastanowić się, w jaki sposób stolarz doszedł do projektu formy swojego krzesła, jaki kierunek wybrał, a który porzucił i co zaskakującego odkrył po drodze? Kuratorzy przyglądają się, jak muzyk komponuje melodię już od pierwszych jej taktów – ile w tym improwizacji, a ile przygotowań?

Wspólnie zajrzymy także do… kurnika i z wnikliwością przeanalizujemy jajko od kury z wolnego wybiegu – jakie warunki trzeba spełnić, by osiągnąć tak doskonałą formę? Wszystkie te poszukiwania przyczynią się do rekonstrukcji momentu, w którym współczesny twórca, przy użyciu prymitywnych narzędzi, rozpoczął swoją improwizację, nadając osobowość i indywidualność produktu.

Będziemy świadkami magii tworzenia i kreowania.

PROJEKTANCI, KTÓRYCH MOŻNA ZOBACZYĆ PODCZAS „WSPÓŁCZESNYCH IMPROWIZACJI”

 • MAJESTY
 • TABANDA
 • RADICAL EYEWEAR
 • RAZY 2
 • HOAX LONGBOARD
 • EMILIA KOHUT
 • GRUPA SMACZNEGO (GS ANIMATION)
 • NOVA
 • PROJECT JAJKO
 • MALAFOR
 • BASHKO TRYBEK
 • KRZYSIA STANISZEWSKA
 • LIMO DESIGN
 • WOJTEK MAZOLEWSKI

„WSPÓŁCZESNE IMPROWIZACJE” W BERLINIE

Wystawa „Współczesne Improwizacje” pokazywana była w czerwcu na 11. targach DMY International Design Festival Berlin 2013 w ramach wystawy „Polish Design Focus” Instytutu Polskiego w Berlinie. Otrzymała prestiżową nagrodę Pappel Design Preis 2013.

Nagroda Pappel Design Preis 2013 została przyznana przez Wyższą Szkołę Zawodową w Poczdamie pod raz drugi. W odróżnieniu od innych nagród, jest wolna od wpływów komercyjnych, czy typowych wymagań konkursowych. Skupia się na wyłonieniu odważnych i inspirujących projektów pokazywanych na festiwalu DMY. Dodatkowo, studenci Designu w Poczdamie zajmują się zebraniem opinii od gości odwiedzających festiwal i wytypowania ich faworytów.

Grupa TABANDA otrzymała nagrodę jako jedna z trzech ekspozycji prezentujących najbardziej przyszłościowe produkty oraz odważne i inspirujące koncepcje. Magazyn Design Alive tak relacjonował reakcje uczestników targów: Gdyby nie Polacy, nie byłoby tu czego oglądać! – rzucił jeden z odwiedzających DMY. A inny, Polak od lat mieszkający w Berlinie, z wypiekami na twarzy mówił: – Widząc to wszystko, jestem dumny, że jestem Polakiem.

Targi, odbywające się w dniach 5 – 9 czerwca 2013 r. odwiedziło łącznie ponad 35 000 osób. Widzów ponownie przyciągnęły stylowe wnętrza hangarów nieczynnego już lotniska Tempelhof oraz ekspozycje europejskich debiutantów i profesjonalistów.

Jesteśmy dumni, że publiczność wyróżniła wystawę zorganizowaną przez Centrum Designu Gdynia oraz Miasto Gdynia pod kuratelą trójmiejskiej grupy projektowej TABANDA.

 

Kurator wystawy: Tabanda | Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa

Gdzie: Terminal Designu – Plac Grunwaldzki

Kiedy: 5 – 14 lipca w Terminalu Designu

Godziny otwarcia: 10:00 – 20:00

Wstęp wolny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj