Moda to sztuka – II edycja Festiwalu Fashion Culture

jury_fashion_culture_londynPo sukcesie brytyjskiej edycji festiwalu Fashion Culture, która odbyła się na początku kwietnia br. w White House w Londynie, przyszedł czas na Warszawę. W czwartek, 16 maja siedziba stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na Krakowskim Przedmieściu 64 zamieni się w prawdziwy modowy wybieg. Odbędą się tam pokazy nagrodzonych polskich i brytyjskich projektantów. Po raz pierwszy w roli modeli wystąpią polscy utytułowani paraolimpijczycy.

„Ideą projektu Fashion Culture jest nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów między dwoma krajami, Polską i Wielką Brytanią w wymiarze sztuki i designu. Wraz z naszym Partnerem, T-Mobile fashion, który połączył czołowych polskich projektantów duet Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski oraz Gosię Baczyńską i Macieja Zienia, odkrywamy nowe, obiecujące talenty, dając im możliwość zdobycia wykształcenia w najlepszych szkołach projektowania” – mówi Katarzyna Kwiatkowska-Dzialak – organizator wydarzenia z ramienia Fashion Culture Association.

Podczas warszawskiej gali zostaną zaprezentowane kolekcje projektantów wyróżnionych i nagrodzonych w brytyjskiej edycji: Aimee Matthew-John – laureatka III miejsca, Gabriela Bakalarza – studiującego w Wielkiej Brytanii polskiego projektanta, Jamesa Castle, którego kolekcja zajęła w Londynie drugie miejsce, Lilli Coley oraz kolekcja polskiej projektantki Anki Letycji Walickiej, która zwyciężyła tegoroczną edycję festiwalu.

Przy współpracy Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska do prezentacji nagrodzonych kolekcji zaproszono polskich paraolimpijczyków: złotą medalistkę igrzysk olimpijskich w Londynie Natalię Partykę, złotego medalistę Piotra Grudnia, złotą medalistkę w lekkiej atletyce Barbarę Niewiedział, srebrną medalistkę Małgorzatę Grzelak, Annę Harkowską, Martę Makowską oraz Radosława Pendera – srebrnych medalistów. Efekt tych prac zostanie zaprezentowany w Warszawie w formie wystawy. Tematem jej, poza portretami oraz fotografiami fashion będą kulisy pracy nad projektem.

Galę warszawską poprowadzi Wojciech Medyński oraz Pola Pospieszalska. Oprawę muzyczną zapewnia: Sabio Janiak oraz Magdalena Filipczak.

Finał drugiej edycji Fashion Culture zostanie poprzedzony aukcją charytatywną na rzecz fundacji wspierającej dzieci niepełnosprawne. Po stronie brytyjskiej będzie to Fundacja K-9angels wspierająca bezdomne zwierzęta. Akcja –prowadzona w ramach projektu Fashion Culture wspierana jest przez polskich oraz brytyjskich projektantów mody.

Honorowy Partner projektu:  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, TMobile fashion  

Partnerzy projektu: Postscriptum Graphic Design, Agencja Promocji Mody Reklamex,  Konkret PR

Współorganizatorzy: Polski Komitet Paraolimpijski , Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

O projekcie

Fashion Culture to projekt łączący międzynarodowe pokazy mody z konkursem, w którym uczestniczą największe uniwersytety kształcące projektantów na świecie. W tym roku były to: College London of Fashion i Central Saint Martins College of Art and Design z Wielkiej Brytanii oraz ze strony polskiej: ASP z Łodzi, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa a także Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Ideą projektu jest nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów między dwoma krajami, Polską i Wielką Brytanią jak i rodowitymi mieszkańcami Zjednoczonego Królestwa. Zadaniem projektu jest promocja młodych, dobrze zapowiadających się talentów oraz przedstawienie szerszej publiczności projektantów od dawna działających na rynku polskim i brytyjskim. FASHION CULTURE to platforma która przenika różne dziedziny sztuki, takie jak fotografia, muzyka, sztuki wizualne czy taniec.

Głównym organizatorem jest Fashion Culture Association z Wielkiej Brytanii.

Anka Letycja Walicka

mimo swojego młodego wieku może się poszczycić wieloma osiągnięciami. Zdobyła główną nagrodę Rady Wysokich Krawców i Rady Mediów na Cracow Fashion Awards 2012, główną nagrodę za najlepsza kolekcję na konkursie Habitus Baltija 2012 – stypendium w New Academy of Fine Arts of Milan, Złotą Nitkę Jury Mediów 2012, wyróżnienie Jury Kreatorów Złota Nitka 2012. Zajęła drugie miejsce na OFF Fashion 2012 w Kielcach, pierwsze miejsce w konkursie organizowanym dla studentów SAPU przez Polską Akcję Humanitarną „Kolekcja dla Pajacyka 2010”. Oprócz tego jej kreacja wygrała ART AND FASHION FESTIVAL 2012 w Poznaniu, dzięki którym projektantka pojedzie odbyć prestiżowy staż w Central Saint Martins w Londynie. Wygrana w Londynie – płatny dwumiesięczny staż w pracowni krawieckiej MEYER&MORTIMER ubierającej m.in. dwór królowej Elżbiety II – tylko przypieczętuje jej międzynarodową karierę. Tak o swojej nagrodzonej kolekcji mówi sama artystka:

Chciałam stworzyć surowy charakter kolekcji jak również efekt trójwymiarowości i złudzenia optycznego. Ogólnie – kontrastowe połączenia materiałów sztucznych i naturalnych, gładkich i fakturalnych, ciężkich i lekkich. Dzięki zamkom błyskawicznym, zapinanym i rozpinanym w różnych kombinacjach, można nadać ubraniom różne formy.