Ekojarmark na Szewskiej edycja wiosenna 20-29 marca 2013 | Fundacja Ekorozwoju

  Jarmarki Ekologiczne

  Odbywające się cyklicznie od 2001 roku wrocławskie Jarmarki Ekologiczne, w każdej edycji odwiedzane przez ponad 100 tysięcy gości, są jedyną w Polsce niekomercyjną imprezą handlową promującą zrównoważony styl życia, lokalną przedsiębiorczość oraz kształtującą postawy odpowiedzialności obywatelskiej. Jarmark to także wiele wydarzeń kulturalno-społecznych: spotkań, prelekcji pokazujących różne sposoby postrzegania świata, promujących wielokulturowość, warsztatów edukacyjnych oraz pokazów filmowych, imprez muzycznych, a stałą jego częścią jest prezentacja dziedzictwa kulturowego (przyrodniczego, kulinarnego, historycznego) regionów z innych stron świata.

  Uczestnicy

  Do udziału w imprezie skrupulatnie dopieramy uczestników, aby wrocławianom i turystom pokazywać prawdziwe rękodzieło, dobre lokalne jedzenie, ale również edukować, często przez zabawę. Każdorazowo zapraszamy około 80 wystawców, lokalnych producentów, rolników ekologicznych, rzemieślników, artystów ludowych oraz wszelkie organizacje lokalne partnerstwa i organizacje pozarządowe z Wrocławia i okolic działające na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego, zrównoważonego rozwoju oraz zajmujące się edukacją ekologiczną.

  Edukacja

  Stawiamy na edukację konsumentów, potencjalnych odbiorców produktów lokalnych, ekologicznych i tradycyjnych. Przygotowujemy prężnie działający punkt informacyjny, w którym można posilić się materiałami edukacyjnymi FER i naszych sprawdzonych partnerów oraz informacjami o możliwościach zakupu jarmarkowych produktów. Nieodzownym elementem są również zajmujące pokazy, warsztaty, konkursy ekologiczne, prelekcje przybliżające wrocławianom kwestie związane z powiązaniami pomiędzy lokalnym zachowaniem wartości (kultura, sposoby uprawy etc.) a tendencjami globalizacyjnymi. Jest to kluczowe dla wzmocnienia tolerancji i zrozumienia współzależności między społeczeństwami krajów już rozwiniętych (np. Polski) oraz krajów będących w okresie transformacji, bądź też krajów Globalnego Południa.

  Edycja wiosenna 2013

  Na najbliższą edycję zapraszamy w dniach 20-29 marca 2013 roku.

  Hasłem przewodnim wiosennego Jarmarku jest wielokulturowość lokalnie i globalnie.

  Najważniejszym miejscem – obok stoisk z najlepszymi produktami lokalnymi, również tymi wyprodukowanymi w systemie Fair Trade – będzie Jurta Spotkań (oryginalny namiot koczowników z Mongolii). Odbędą się w niej spotkania dotyczące m.in. życia ludów koczowniczych na Syberii, odpowiedzialnej turystyki w Gruzji, skuteczności Sprawiedliwego Handlu oraz jego oddziaływania na lokalne społeczności w Afryce, a także warsztaty dla dzieci Curry z czekoladą przez świat jadą oraz Czytanie Bajek dla dzieci.

  Oczywiście nie zabraknie niezwykle popularnej, cenionej i lubianej akcji Zamień elektro-Odpady na Kulturalne Wypady. W ramach eZONW-u 16 marca zapraszamy na udział w grze miejskiej dotyczącej odpadów, a 23 marca na wymianę – za starą suszarkę, telewizor czy radioodbiornik rozdajemy bilety wstępu na atrakcyjne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe.

  Przebojami jarmarku na pewno będą: Fair Square, pierwsza marka na rynku sprawiedliwych prezerwatyw, Cyclo Fresh Bar, w którym własnonożnie wypróbujemy, ile energii trzeba włożyć w wyciśnięcie jednej szklanki soku, niezwykłe wydarzenie towarzyszące – impreza z nowoczesną muzyką peruwiańską we wrocławskim klubie Puzzle, wiosenna wymiana ciuchów w Barze Vega oraz spotkanie z kulturą kubańską i Jose Torresem w Torres Art Studio.

  Pełny program dostępny na stronie www.ekojarmark.pl

  Sprawiedliwe prezerwatywy

  Hitem jarmarku będzie Fair Squared, pierwsza marka na rynku sprawiedliwych prezerwatyw.

  W fazie jej produkcji ważne są zarówno etyczna produkcja kauczuku, jak i zrównoważony rozwój – prezerwatywy mają zerowy ślad węglowy (CO2 neutral), a sam kauczuk pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych plantacji na Sri Lance, gdzie nie dopuszcza się do nadmiernej eksploatacji drzew prowadzącej do ich obumierania.

  Co niezwykle istotne dla użytkowników, prezerwatywy będą dostępne w opakowaniach mniejszych (3 sztuki) oraz większych (10 sztuk), a cenowo nie odbiegają od najbardziej popularnych marek i są bardzo konkurencyjne pod względem jakości.

  Wszystko może i powinno być fair trade, niezależnie od tego czy to jest jedzenie, ubranie czy prezerwatywa – powiedział Salvatore Pignataro, współzałożyciel Fair Squared.

  www.fair-squared.com

  www.fairtrade.org.pl/a229_milosc_moze_a_nawet_powinna_byc_fair.html

  Akcja e-ZONKW: Zamień elektro-Odpady Na Kulturalne Wypady

  Trwająca dwa dni (22 i 23 marca 2013 r.) akcja e-ZONKW promuje świadome gospodarowanie zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (tzw. zsee). Mająca miejsce w sobotę zbiórka elektro-odpadów ma charakter wymiany: za przyniesienie określonej ilości sprzętów i przeznaczenie ich do recyklingu uczestnicy otrzymują bilety do wrocławskich instytucji kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych (kina, teatry, muzea, kluby, baseny etc.).

  Zbiórka poprzedzona będzie skierowanymi do dzieci i młodzieży działaniami edukacyjnymi, które mają pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ilości konsumowanych przez nas sprzętów. Dzień wcześniej (piątek) odbędzie się Festyn Zielonego Kina, czyli napędzana energią rowerową projekcja filmów prezentujących zarówno “ciemne strony” elektro-odpadów, jak i nowatorskie sposoby ich utylizacji. Uczniowie okolicznych szkół będą mieli również okazję do udziału w warsztatach edukacyjnych wykorzystujących gry oraz duże, przestrzenne puzzle.

  www.recykling.org.pl

  www.facebook.com/pages/Zamień-elektro-Odpady-na-Kulturalne-Wypady/158481890891154

  Jurta Spotkań – wielokulturowość od kuchni i Fair Trade

  W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do Jurty Spotkań, oryginalnego namiotu koczowników z Mongolii, naszego miejsca spotkań dla osób odwiedzających Jarmark. Zgodnie z hasłem przewodnim wiosennej edycji w Jurcie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń promujących wielokulturowość lokalnie i globalnie od kuchni, m.in:

  – Spotkanie z Borysem Bińkowskim, współzałożycielem Szczypty Świata oraz ogólnopolskiej Koalicji Sprawiedliwego Handlu, badaczem i pasjonatem, który przemierza Afrykę w poszukiwaniu odpowiedzi na temat skuteczności Sprawiedliwego Handlu oraz jego oddziaływania na lokalne społeczności. Będzie można również spróbować, jak smakują produkty Fair Trade.

  – Ekopodróżowanie czyli jak daleko powiezie Cię olej roślinny: pokaz slajdów oraz rozmowa z czeskim ekologiem i podróżnikiem Stanislavem Milerem, który w swoim ekobusie, napędzanym energią z oleju roślinnego, przemierzył ponad 100 tysięcy kilometrów.

  – Opowiedzialna turystyka w Gruzji: Górska Swanetia z typowymi wieżami obronnymi, lasy Imeretii z herbacianymi plantacjami i chrześcijańskimi zabytkami oraz Kachetia, ojczyzna wina. O tym, jak zgodnie z zasadami odpowiedzialnej turystyki można podróżować po Gruzji, opowie Roman Stanek, czeski dziennikarz i podróżnik.

  – Tryptyk Syberyjski czyli co szaman trzyma w szafie?: pokaz slajdów oraz spotkanie z podróżnikiem i fotografem Tomkiem Deko, zafascynowanym życiem ludów koczowniczych republiki Tuwy (Rosja). Poszukuje rejonów, które zachowały swoją tożsamość, w których przetrwał szacunek do tradycji. Z każdej podróży przywozi zdjęcia i pasjonujące historie o życiu koczowników.

  Curry z czekoladą przez świat jadą

  Dla młodszych gości Jarmarku przygotowaliśmy dwugodzinne warsztaty Spółdzielni Gniazdko „Curry z czekoladą przez świat jadą”, podczas których dowiedzą się, w jakie lokalne dobra obfitują państwa na różnych kontynentach, co oznacza pojęcie sprawiedliwy handel (Fair Trade), jak w sposób twórczy przetwarzać surowce wtórne oraz jak chronić środowisko naturalne.

  Warsztaty będą się składać z dwóch części. W pierwszej na wielkim kartonie utworzona zostanie plansza z kontynentami do ozdobienia (z surowców pochodzenia wtórnego – stare gazety, folie, materiały, nakrętki, kapsle itd.) i do grania. Gra polega na rzucaniu kostką – w zależności, gdzie kostka wyląduje, będziemy opowiadać, z czego słynie dany region, co produkuje. W drugiej części utworzymy wraz z dziećmi plansze z kontynentami, które ozdobimy surowcami wtórnymi w produkty związane z danym regionem. Powstaną niepowtarzalne, piękne plansze/obrazy.

  Każdy uczestnik zabaw dostanie znaczek z logiem Fair Trade.

  www.facebook.com/WSS.GNIAZDKO

  Cyclo fresh bar – soki wyciskane energią rowerową

  Przez cały Jarmark otwarty będzie bar ze świeżymi sokami owocowymi, w którym sokowirówka podłączona jest nie do sieci elektrycznej, ale do… roweru!

  Ta fenomenalna czeska technologia zostanie po raz pierwszy zaprezentowana we Wrocławiu przez Stanislava Milera – dzięki niej sprawdzimy, jaka drzemie w nas moc. Każdy amator zdrowego i odżywczego napoju będzie miał okazję własnonożnie wypróbować, ile energii trzeba włożyć w wyciśnięcie jednej szklanki soku. A następnie, rzecz jasna, uzupełnić energetyczne ubytki i zaspokoić powstałe w czasie wysiłku pragnienie witaminową bombą z ekologicznych owoców.

  www.youtube.com/watch?v=WMOXbaXAW5k

  Dźwięki z Peru

  Pierwsze skojarzenia z Peru to Andy, Inkowie, Machu Picchu i rysunki z Nazca. Mało kto interesuje się muzyczną stroną tego kraju, a mieszają się tutaj bardzo ciekawe dźwiękowe wpływy m.in. z Hiszpanii, Afryki i krajów ościennych: Boliwii, Chile i Kolumbii. Z tej ostatniej Peruwiańczycy zaadaptowali w latach sześćdziesiątych XX wieku swoją odmianę CUMBII, połączenie oryginalnej kolumbijskiej cumbii, tradycyjnego peruwiańskiego tańca huayno i muzyki rockowej.

  By sprawdzić, jak brzmi na żywo peruwiańska cumbia, zapraszamy 23 marca do wrocławskich Puzzli, gdzie w ramach kooperacji międzynarodowego bloga The Imported Go(o)ds oraz cyklu True Bass Addicts usłyszycie, czym jest cumbia na żywo z żywymi instrumentami. Naszym gościem będzie Petardo, znany selektor radiowy, didżej i producent z Peru.

  www.facebook.com/pages/CumbiaDubClub/179605985426667

  www.theimportedgoods.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj