FILM VIDEO FOTO 2013 – poszerzą horyzonty zwiedzających

W dniach 21-23 marca br. odbędą się XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video w Łodzi, organizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Najstarsza impreza branżowa w Polsce po raz kolejny stanie się świętem wszystkich osób, których pasją jest uwiecznianie rzeczywistości w kadrze zdjęciowym i filmowym. Tegoroczna edycja to przede wszystkim możliwość zobaczenia nowości światowych i polskich producentów sprzętu i usługodawców. FVF 2013 to również unikalna oferta możliwości poszerzenia swoich umiejętności i wiedzy na zajęciach warsztatowych i seminariach, oraz okazja do obcowania ze sztuką fotografii.

Film Video Foto 2013 to już 16. edycja corocznego święta fotografii i filmu w Łodzi. W oddanym w ubiegłym roku do użytku Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym przy Alei Politechniki 4 przez trzy marcowe dni wszyscy miłośnicy fotografii, filmu i muzyki będą mogli celebrować swoją pasję zapoznając się z najnowszymi, branżowymi tendencjami, podnosząc swoje umiejętności i kompetencje oraz obcować ze sztuką.

W tegorocznej edycji jak dotąd swój udział potwierdziło 151 światowych i polskich wystawców. Jak co roku zwiedzający będą mogli zapoznać się z produktami i usługami firm z branży foto, filmowej, oraz wprowadzonej w ubiegłym roku postprodukcji obrazu i tegorocznej nowości – sprzętu i programów do nagrywania i obróbki dźwięku.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Pierwszy cykl zajęć, który organizatorzy FVF 2013 proponują zwiedzającym to blok od portretu do reportażu, który obejmuje zajęcia:

 • Warsztaty fotografii kulinarnej – jak tworzyć apetyczne kreacje i komponować smaczne kadry podpowiedzą Małgorzata Minta – dziennikarka i blogera kulinarna (Gazeta Wyborcza, Palce Lizać, Magazyn Smak, Minta Eats) i Maciej Zieliński (Digital Camera Polska).

 • Portret – presja ludzi, presja czasu – zajęcia warsztatowe przygotowane przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak wykonać zdjęcia portretowe w trudnych warunkach oświetleniowych. Warsztaty poprowadzi Dariusz Marcinkowski.

 • Portret artystyczny – drugie warsztaty przygotowane przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zostaną poprowadzone przez Tomasza Sobczaka, który przybliży uczestnikom tajniki portretu artystycznego.

 • Współczesny reportaż w zestawieniu z klasycznymi gatunkami – zajęcia przygotowane przez Warszawską Szkołę Reklamy. Spotkanie przybliży jego uczestnikom współczesnych twórców reportażu
  i dokumentu, oraz przypomni dzieła klasyków gatunku.

 • Fotografia wysokich rozdzielczości tonalnych HDR w praktycznych zastosowaniach – warsztaty pod patronatem Świata Obrazu poprowadzi Andrzej Mroczek,autor bestsellerowej pozycji „Książka
  o fotografowaniu” i „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR”.

 • Warsztaty magazynu Digital Foto Video – dziennikarze redakcji miesięcznika Digital Foto Video przygotowali propozycję dwóch zajęć warsztatowych: Radiowe sterowanie lampami Canona i Systemowe aparaty bez lustra: przegląd rynku i prognozy na przyszłość. Na targi FVF redakcja przygotowała również podsumowanie konkursu na najlepsze zdjęcie warsztatów Sony NEX.

 • Warsztaty fotografii X- warsztaty przygotowane przez Optyczne.pl w swojej tematyce będą dotyczyć zarówno portretu, jak i zdjęć reportażowych. Podczas spotkania Robert Olech zaprezentuje aparaty Fujifilm serii X z X-Pro1 na czele.

 • Lumix Street Photo – warsztaty przygotowane przez firmę Panasonic, na których przybliżone zostaną tajniki fotografii reporterskiej. Opowie o niej redaktor Digital Foto Video – Norbert Gajlewicz.
  Po godzinnym wykładzie wraz z uczestnikami warsztatów wybierze się na godzinny plener fotograficzny.

Kolejnym tematycznym blokiem warsztatowym na FVF 2013 będą zajęcia związane ze sztuką filmowania:

 • Sony Creative Software – domowa edycja wideo i audio po polsku, Sony Vegas Pro 12 jako innowacyjne środowisko produkcyjne stworzone dla kreatywnych profesjonalistów – wielka premiera produktów w polskich wersjach językowych. A dla zawodowców to co najlepsze – wydajny
  i bezkompromisowy system edycji wideo i autoringu DVD/Blu-ray – czyli Sony Vegas Pro.

 • Oświetlenie w filmowaniu lustrzanką – na co należy zwrócić uwagę i jak efektywnie wykorzystać światło – Jacek Bonecki iŁukasz Borowski z firmy Medikon Polska opowiedzą uczestnikom jak mając do dyspozycji oświetlenie filmowe i TV marki Fomei zorganizować stanowisko pracy umożliwiające przygotowanie dobrej jakości materiału do postprodukcji w filmie, realizacjach TV czy na potrzeby telewizji internetowej.

 • Sony SpectraLayers Pro i Sony Sound Forge Pro – nowa jakość dźwięku w naszej produkcji wideo – Fabian Cygert z KSK Dystrybucja opowie jak za pomocą programów Sony odkryć tajniki odszumiania, usuwania niechcianych odgłosów, ogólnej korekcji, a także produkcji dźwięku. Na prostych przykładach uczestnicy zobaczą jak wiele rozwiązań, które wcześniej były dostępne tylko w studiach nagrań można teraz wykorzystać w domu.

 • Zasady montażu filmowego dla fotografów – kompozycja kadru i barwy zyskują, gdy za film zabiera się fotograf. Tracą jednak sklejki kolejnych ujęć i kompozycja całego utworu. Można to jednak zmienić, stosując się do kilku, jak się wydaje, prostych zasad, które przedstawi uczestnikom Artur Waczko
  z Warszawskiej Szkoły Reklamy.

 • Magia After Effects – warsztaty z wykorzystaniem Adobe After Effects CS5 oraz Premiere PRO CS5 – w trakcie szkolenia Jerzy Drozda z eduweb.pl przedstawi najbardziej pożądane techniki pracy
  z materiałem wideo, jak również tajemnice postprodukcji oraz tworzenia efektów wizualnych.

 • Canon EOS Cinema – Rober Wożniak z Canon Polskazaprezentuje przełomową, profesjonalną linię kamer HD Cinema EOS System łączącą sprawdzoną technologię wideo firmy Canon oraz wieloletnie doświadczenie w dziedzinie tworzenia obiektywów z kreatywnymi możliwościami Systemu EOS.

Osoby zainteresowane tematyką obróbki obrazu na FVF 2013 będą miały do wyboru warsztaty i prezentacje:

 • Korekcja zdjęć w Photoshop i Camera RAW – szkolenie Cyfrografia.pl w formie projekcji filmów instruktażowych będzie kładło nacisk na praktyczne umiejętności, użyteczne dla posiadaczy cyfrowych aparatów fotograficznych, umożliwiających zapisywanie zdjęć w surowych plikach RAW.

 • Magia Photoshopa – warsztaty z wykorzystaniem Adobe Photoshop CS5 – podczas warsztatów Computer Arts zaprezentowane zostaną najnowsze narzędzia i techniki pracy z programem Photoshop CS5 pod kątem edycji fotografii oraz ich publikowania w formie multimedialnej galerii na stronie WWW.

 • Custom HDR – czyli jak tworzyć realistyczne zdjęcia dla komercyjnych zastosowań – KSK Dystrybucja powie kiedy powinniśmy zastosować fotografię HDR i na czym polega różnica między HDR a custom HDR.

 • Dobór monitorów do edycji foto na różnych poziomach zaawansowania i ich kalibracja – Paweł Waszniewski z Alstor omówi całą gamę monitorów, które mogą służyć do foto i video edycji.

 • Cyfrowa obróbka zdjęć na potrzeby fotografii reklamowej – Cezary Szulc z WSR powie, jak ważna jest świadomość sprzętu, na którym się pracuje, a także sposobów analizy i doboru plików źródłowych.

Ostatni blok warsztatów proponowanych zwiedzającym FVF 2013 to blok tematyczny dotyczący druku:

 • Zarządzanie barwą, spadami i jakością w obiegu pracy fotografa, praktyka, nie teoria – Podczas zajęć organizowanych przez Empresse, Marcin Dąbrowski będzie mówić o wyborach, które stoją przed fotografami planującymi uzyskać jak najlepsze efekty na papierze.

 • Szkołą druku Ilford – zarządzanie barwą w fotografii i fotograficzny druk atramentowy – Uczestnicy dowiedzą się jak, mając do dyspozycji drukarkę fotograficzną EPSON, papiery ILFORD GALERIE, tablet graficzny WACOM, monitor EIZO i urządzenia do kalibracji X-Rite, przygotować stanowisko pracy z fotografią cyfrową umożliwiające przepływ pracy zgodny z zasadami zarządzania barwą i poprawnie przygotować do druku, oraz wydrukować zdjęcie z użyciem profili ICC.

 • Produkty do termo sublimacji Chromaluxe i Unisub – nowy obszar obrazowania – prezentacja nowatorskich płyt powlekanych do termosublimacji marek Unisub i Chromaluxe należących do firmy Universal Woods, której dystrybutorem jest firma Euroland Sp. z o.o.

Panel prawny FOTOGRAFOWANIE I FILMOWANIE – ZASADY I OGRANICZENIA PRAWNE

Podczas targów odbędzie się wykład dotyczący kontrowersyjnego tematu zakazu fotografowania. Magazyn Film & TV Kamera zaprosił jedną z najlepszych polskich kancelarii prawnych zajmujących się prawami autorskimi – Kancelarię Prawną Bukowski i Wspólnicy. W ramach wystąpienia zostaną omówione następujące kwestie: fotografowanie i filmowanie osób – utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku, rejestracja filmowa i fotograficzna obiektów – posesji, budynków prywatnych i publicznych, konsekwencje prawne wykonania fotografii lub rejestracji filmowej z naruszeniem prawa.

Osoby, które przyjadą do Łodzi, aby zapoznać się z nowościami do nagrywania i obróbki dźwięku będą mogły również uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Estrada i Studio, które nauczą produkcji muzycznej od podstaw.

Wszystkich marzących o rozpoczęciu studiów w łódzkiej Szkole Filmowej zapraszamy na prezentację Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera z Łodzi, którą poprowadzi Marcin Ściegliński z PWSFTViT.

WYSTAWY FOTOGRAFICZNE

Zwiedzający targi, którzy po dawce informacji o najnowszym sprzęcie, oprogramowaniu i usługach będą głodni wrażeń artystycznych, będą mogli zapoznać się z wystawami fotograficznymi, które zostały przygotowane przez organizatorów FVF i partnerów targów:

 • Bartłomiej Talaga, Interior / Exterior – autor brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach fotografii min.: w Kolonii, Bratysławie, Łodzi, Bydgoszczy. Jest autorem albumu „Wymiar Ciszy”.

 • Izabela Urbaniak, Mieszkam tutaj – wystawa przygotowana przez Fotpolis.pl. Seria „Mieszkam tutaj” to socjologiczne portrety mieszkańców kilku regionów Polski. Autorka prac, zdobywczyni Grand Prix pięcioboju fotograficznego Fotopolis będzie również prowadzić na FVF warsztaty z portretu artystycznego.

 • Fotofestiwal 2013 na targach FILM VIDEO FOTO – Podczas tegorocznej edycji targów FVF, Fotofestiwal zaprasza na prezentację zdjęć finalistów konkursu Grand Prix Fotofestiwal 2012. Grand Prix to jeden z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

 • Zdjęcia tygodnia czytelników fotopolis.pl – Serwis fotopolis.pl w tym roku będzie obchodził swoje 12-te urodziny. Nieprzerwanie, od początku istnienia fotopolis.pl, czytelnicy serwisu wysyłają swoje fotografie do działu: „Zdjęcie tygodnia”, a redakcja wybiera najlepsze do publikacji. Na wystawie w Łodzi fotopolis.pl zaprezentuje 12 zdjęć z ostatnich lat, którym czytelnicy przyznali najwyższe noty.

 • OBLICZA ŁODZI –Reminiscencje – Wystawa jest tylko częściowym efektem organizowanego od siedemnastu lat Konkursu Fotograficznego, od kilku lat uznawanego za najważniejszy łódzki Konkurs Fotograficzny dla osób, które w sposób amatorski zajmują się fotografią. Na targach zostanie zaprezentowany mały fragment całości nagrodzonych prac.

 

KONKURS O MEDAL TARGÓW FILM VIDEO FOTO

W tym roku po raz pierwszy targom towarzyszą dwa konkursy o medal: za najlepszeprodukty i usługi prezentowane na targach (po raz 13.) oraz za najlepszy ALBUM – FOTOKSIĄŻKĘ – RAMKĘ, OPRAWĘ, prezentowane na targach. Na pierwszy z nich napłynęły 53 zgłoszenia: 24 w kategorii FOTO i 29 w kategorii VIDEO. Na drugi zgłoszono 26 produktów: 10 w kategorii ALBUM, 11 w kategorii FOTOKSIĄŻKA oraz 5 w kategorii RAMKA-OPRAWA. Laureatów obydwu konkursów poznamy 21 marca podczas wieczornego bankietu w klubie Lordi’s.

GODZINY ZWIEDZANIA:

21 marca 2012:  10:00 – 18:00 (tylko dla profesjonalistów)
22 marca 2012:  10:00 – 18:00 (dla profesjonalistów i publiczności)
23 marca 2012:  10:00 – 18:00 (dla profesjonalistów i publiczności)

 

CENY BILETÓW:

Dzień branżowy: 21 marca (czwartek)

30 pln – karta dla profesjonalistów (ważna przez trzy dni targów)

24 pln – karta dla profesjonalistów (ważna przez trzy dni targów) po zakupie on-line

 

22 i 23 marca

30 pln – karta dla profesjonalistów (ważna przez trzy dni targów)

24 pln – karta dla profesjonalistów (ważna przez trzy dni targów) po zakupie on-line

15 pln – bilet jednorazowy normalny

12 pln – bilet jednorazowy normalny z migawką MPK

10 pln – bilet jednorazowy ulgowy

8 pln – bilet rodzinny (co najmniej trzy spokrewnione osoby)

Kasy zamykane są pół godziny przed końcem targów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj