Odkrycia i jurorzy konkursu OFF Fashion

  OFF Fashion to jedyny modowy konkurs w Polsce otwarty na młodych i ich talenty. Impreza rozwija się równie błyskawicznie, jak rozwijają się kariery jej laureatów – mówi Marcin Paprocki z projektanckiego duetu Paprocki & Brzozowski, który stanowi trzon jury XIII edycji konkursu.

  Już tylko dwa miesiące dzielą nas od rozpoczęcia wiosennej odsłony konkursu OFF Fashion, w którym talent, indywidualizm oraz wyobraźnia i pracowitość uczestników stawiane są na równi z zawodowym przygotowaniem i wykształceniem w zakresie projektowania ubioru. Przez ostatnich sześć lat o nagrody walczyło tu blisko 2 tysiące pasjonatów mody, spośród których jurorom udało się wyłonić takie gwiazdy, jak Katarzyna Konieczna, Olga Bittner czy Varvara Frol. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 maja, a zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja.

  Prace projektantów, którzy wezmą udział w XIII edycji konkursu oceni grono jurorskie pod przewodnictwem mistrzów – prof. Barbary Hanuszkiewicz z katedry projektowania ubioru ASP w Łodzi czy fotograf Lidii Popiel. Profesjonalną radą służą projektanci – Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, Halina Zawadzka czy Mariusz Przybylski, a także wykładowczyni duńskiej uczelni TEKO Design&Business, Connie Veaver. Jak podkreśla Marcin Paprocki oceniając konkursowe kolekcje jurorzy nie znają nazwisk ich twórców: -Nie wiemy jakie ukończyli szkoły – liczy się wyłącznie talent, pomysł oraz wyczucie trendów. Projektant podkreśla, że entuzjazm organizatorów imprezy oraz ich otwartość przekałada się ilość ciekawych projektów pokazywanych w konkursie. -Gdy jako młodzi twórcy braliśmy udział w podobnych wydarzeniach, nie mogliśmy liczyć na takie wsparcie, z jakim dziś spotykają się uczestnicy OFF Fashion – mówi Marcin Paprocki.

  Jurorskie sito przesiewa najciekawsze projekty i nagradza najbardziej obiecujących twórców. Taka selekcja sprawia, że wśród finalistów i laureatów OFF Fashion znajdziemy rzesze tych, którzy osiągają prawdziwe sukcesy w branży. Wystarczy wspomnieć o projektach Olgi Bittner, autorki kilkunastu kolekcji sygnowanych marką bittner fashion i olga bittner (finalistka z 2007 i 2008 roku), a także realizacjach Varvary Frol (finalistka IV edycji konkursu) tworzącej dziś m.in. sceniczne kostiumy Moniki Brodki.

  Z roku na rok zainteresowanie udziałem w konkursie rośnie. Organizatorzy z Kieleckiego Centrum Kultury przewidują, że XIII odsłona OFF Fashion przyniesie rekordową ilość zgłoszeń oraz pozwoli odkryć kolejne projektanckie sławy na miarę działającego z powodzeniem w Wielkiej Brytanii Marcina Podsiadło (laureat VII edycji konkursu, 2010 r.), stacjonującego w Edynburgu Jacoba Birge (laureat z 2008 roku) czy duetu projektantek Palma/Rymarczyk, które oczarowały jury jesienią 2012 roku.

  Jak mówi uczestniczka i finalistka konkursu w 2009 roku Katarzyna Konieczka, swoja szansę na OFF Fashion dostają nie tylko projektanci młodzi wiekiem. Mają ją też ci, którzy na pewnym etapie życia postanowili zmienić branżę i wejść w świat mody. Projektantka, której nazwisko pojawiło się na opublikowanej przez włoską edycję Vogue liście talentów jakie warto obserwować, przyznaje, że nagrody dla zwycięzców konkursu pozwalają nie tylko na zainwestowanie w materiały. Dają też swobodę tworzenia i eksperymentowania. Katarzyna Konieczka zachęca do udziału w konkursie OFF Fashion i poddania się ocenie jury – to forma zawodowej praktyki. Projektanci poznają kolegów po fachu, modelki, znawców mody i dziennikarzy, i uczą się prezentować przed nimi swoją twórczość.

  Tegorocznemu konkursowi przyświeca hasło „Ambasadorzy”. Odnosi się ono nie tylko do lokalnego dress code’u, czyli stylu będącego wypadkową kultury i tradycji obowiązującej w regionach, których reprezentantami są uczestnicy zgłaszający się do konkursu. Jest też zaproszeniem do projektanckich poszukiwań i ma skłonić uczestników do inspirowania się walorami pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego, które współtworzą Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Projektanci, których prace będą bezpośrednio odnosić się do tych walorów mogą liczyć na specjalną nagrodę. Będzie nią udział w pokazie pokonkursowym „Off Fashion –Polska Wschodnia na wybiegu”, który odbędzie się w Brukseli 20 czerwca 2013 roku.

  Regulamin oraz kartę zgłoszeniową pobrać można z oficjalnej strony OFF Fashion www.offfashion.eu. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 6. maja.

  Organizatorem Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF Fashion jest Kieleckie Centrum Kultury.