LAUREACI PASZPORTÓW POLITYKI 2012

    Znamy już laureatów XX Paszportów POLITYKI. Uroczysta Gala miała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

    Z okazji jubileuszu Kapituła postanowiła uhonorować także czytelników POLITYKI. Tych, którzy pamiętają, jak w 1993 roku Paszport odbierała Kasia Nosowska, i tych, którzy swoją przygodę z tą nagrodą dopiero zaczynają. W tym roku wybór laureatów w sześciu kategoriach oddaliśmy w ich ręce.

    FILM

    Marcin Dorociński

    Nagroda za główne role w filmach „Róża” i „Obława”. Za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film.

    MUZYKA POWAŻNA

    Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz

    Nagroda za dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu nowego repertuaru na ten nietuzinkowy zestaw instrumentów.

    TEATR

    Iwan Wyrypajew

    Nagroda za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może być również poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora.

    MUZYKA POPULARNA

    Très.b

    Nagroda za umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa.

    KREATOR KULTURY

    Elżbieta Penderecka

    Nagroda za stworzenie ważnych wydarzeń muzycznych, przede wszystkim Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Za wydobycie na światło dzienne rękopisów wielkich kompozytorów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Za patronowanie zespołom Sinfonietta Cracovia i Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej. Za ogromne zasługi dla polskiego życia muzycznego, którego jest kreatorką i dobrym duchem.

    KREATOR KULTURY

    Krzysztof Penderecki

    Nagroda za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphię”, „Pasję” i „Jutrznię”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną.

    Za wieloletnią działalność pedagogiczną oraz owocną współpracę z młodymi artystami, którzy na nowo odkrywają Jego muzykę, a On jest dla nich Mistrzem i partnerem inspirującym do twórczych poszukiwań.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj