Sztuka poza czasem. Twórczość Stefana Norblina od 12 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie

  Retrospektywa prac cenionego za życia, acz zapomnianego po śmierci artysty nosi tytuł Sztuka poza czasem. Stefan Norblin 1892–1952. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dorobku Norblina w Warszawie od czasów międzywojnia.

  Na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, pokazane zostaną prace z polskich i zagranicznych kolekcji, w tym wiele plakatów, portrety wybitnych osobistości, grafika użytkowa, projekty wnętrz pałacowych i kostiumów do sztuk teatralnych, a także wyjątkowy obraz religijny.

  Stefan Norblin, prawnuk Jean-Pierre’a Norblina de la Gourdaine, malarz, ceniony ilustrator i projektant, twórca plakatów, realizujący się artystycznie także w architekturze wnętrz, jest przykładem artysty, dla którego nie istniały ograniczenia stylistyczne czy techniczne.

  Z powodzeniem tworzył scenografie, malowidła ścienne, grafikę reklamową czy okładki książek. Wybitne dzieła powstawały na zamówienie koneserów sztuki z Polski, USA, a także odległych kulturowo Indii.

  W 2012 roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci Stefana Norblina – mówi Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. – To doskonała okazja, by przypomnieć twórczość tego wybitnego polskiego artysty, a także poznać jego niezwykle barwne życie, tragicznie zakończone samobójczą śmiercią.

  Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, które udostępniło część własnych zbiorów. Wernisaż odbędzie się w dniu przewiezienia prochów artysty i jego żony, aktorki Leny Żelichowskiej, z USA do Polski i ich uroczystego złożenia na warszawskich Powązkach.

  Ekspozycję wzbogacą wydarzenia towarzyszące, w tym m.in.: polska premiera dokumentu o Stefanie Norblinie, pokazy filmów z Leną Żelichowską w roli głównej, spotkania ze znawcami twórczości artysty oraz z jego synem – Andrew Norblinem.

  Wystawę można zwiedzać do 31 stycznia 2013 roku. Szczegóły na stronie www.postermuseum.pl i na facebookowym profilu Muzeum Plakatu w Wilanowie.

  Muzeum Plakatu w Wilanowie

  Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego rodzaju był ówczesny Dyrektor MNW, profesor Stanisław Lorentz. Na siedzibę muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów, z czego 33 000 to plakaty polskie. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności tej dziedziny sztuki, muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku odbywa się tu organizowane co dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu; na każdą jego edycję napływa ponad 2000 prac z całego świata.

  Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:

  w poniedziałki w godzinach 12.00–16.00 (wstęp wolny)

  od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00

  bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj