Ambasador Feinstein gospodarzem przyjęcia na cześć Małgorzaty Niezabitowskiej i Tomasza Tomaszewskiego oraz ich wystawy „Rediscovering America – a Generation Later”

  W dn. 18 września 2012 roku ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein wydał przyjęcie na cześć Tomasza Tomaszewskiego i Małgorzaty Niezabitowskiej. Małgorzata Niezabitowska, znana polska dziennikarka i Tomasz Tomaszewski, ceniony fotograf „National Geographic” powrócili niedawno z podróży po Stanach Zjednoczonych, podczas której dokumentowali zmiany w miejscach, które odwiedzili przed 25 laty przygotowując fotoreportaż „Discovering America,” opublikowany w „National Geographic” w 1988 roku. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie sponsorowała ich ostatni projekt, wystawę „Rediscovering America – a Generation Later.”

  Rozpoczynając uroczystość, ambasador Feinstein powiedział: „Zapytaliśmy Tomasza i Małgorzatę, czy gotowi byliby powtórzyć tę podróż. Czy chcieliby ponownie przemierzyć trasę pierwszej wyprawy i opowiedzieć nam o Ameryce w XXI wieku z perspektywy Polaków w XXI wieku. (…) Historie opowiadane przez Tomasza i Małgorzatę są tak naprawdę opowieściami o Polsce, o polskiej transformacji i jej sukcesie, począwszy od przemycanych przez Tomka zdjęć Wałęsy po udział Małgorzaty w pierwszym niekomunistycznym rządzie w charakterze rzecznika. Czujemy się zaszczyceni, że jest dziś z nami również pan premier Mazowiecki”.

  Więcej o projekcie „Rediscovering America: A Generation Later”

  Fotograficzna podróż, najpierw przez amerykańskie Południe, a następnie po Środkowym Zachodzie i stanach Północy, była odtworzeniem projektu zrealizowanego przez parę profesjonalistów w 1986 i 1987 roku dla magazynu „National Geographic”. Dziennikarka Małgorzata Niezabitowska i fotograf Tomasz Tomaszewski udokumentowali słowami i na zdjęciach swoje ówczesne impresje; powstały w ten sposób fotoreportaż „Discovering America” został opublikowany w 1988 roku, w numerze „National Geographic” wydanym w setną rocznicę powstania magazynu. Został uznany przez czytelników za jeden z najlepszych artykułów roku, a wystawa zdjęć będących pokłosiem wyprawy cieszyła się w Polsce ogromną popularnością. http://www.tomasztomaszewski.com/

  Plonem tegorocznej podróży będzie nowa książka oraz wystawa, która najpierw zostanie pokazana w Warszawie, a następnie trafi do innych miast w Polsce. Wybrany materiał będzie opublikowany w polskim wydaniu „National Geographic”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj