Aktualna wystawa w wiedeńskim Muzeum Sztuki Użytkowej – MAK poświęcona jest znaczeniu designu jako dyscypliny sztuki stosowanej. Design jest sposobem znajdowania i tworzenia trwałych i skutecznych rozwiązań, które nie tylko mają poprawić wygląd danego przedmiotu, ale przede wszystkim wpłynąć na jego funkcjonalność i przynosić wymierne korzyści użykownikom. Współczesny design idzie jeszcze dalej – w nim tkwi nadzieja na poprawę warunków bytowych człowieka, dlatego wymaga kooperacji projektantów z przedstawicielami polityki i gospodarki.
MAK poprosiło Hartmuta Esslingera, jednego z najbardziej wpływowych projektantów współczesnych oraz założyciela słynnego studia frog design, gdzie powstały m. in. projekty pierwszych komputerów Apple, o wybranie trzydziestu przykładów przyszłościowych rozwiązań designerskich ze świata nauki i przemysłu. Prezentowane są nowe koncepcje mobilności, gospodarstwa domowego, zdrowia i oświaty, komunikacji, pracy i form spędzania wolnego czasu. Co oznacza „zmiana na lepsze“ i jak może w tym pomóc design strategiczny? Jak i gdzie powstają produkty i usługi przyszłości? Jak poradzimy sobie z kurczącymi się zasobami i problemami społecznymi? I co w tym kontekście jest zmianą na lepsze?
Wystawa została zaprojektowana jako „laboratorium“ bądź „fabryka“ przyszłości – pokazuje w ten sposób zalążki przyszłościowych projektów i konkretne sfery działań, które w inteligentny sposób służą społeczeństwu i przyrodzie. Wybitne postaci, jak chociażby projektant Yves Béhar z fuseproject czy Tim Brown z IDEO znajdą tu miejsce obok znanych marek, jak choćby Amazon, Apple, Audi, Nike, Philips, Sony etc. oraz przedstawicieli młodej generacji projektantów.
Zakończenie wystawy zbiega się w czasie z jesiennym Vienna Design Week (28. wrzesień – 07. październik). Z tej okazji odbędzie się wspólny panel dyskusyjny Design Summit oraz Noc Designu – Design Nite.
MADE4YOU – Zmiana poprzez dizajn
MAK
Stubenring 5, Wiedeń
Czas trwania wystawy: 06. czerwiec – 07. październik 2012
Fot. Dominik Premauer, Andrea Hanzl, Deniz Örs, David Pfluegl, Train Interior, 2010 © Dominik Premauer / Train Interior Children