Sukces londyńskiej odsłony projektu [email protected]

  Wieczorem, 10 listopada w 88 St James’s Venue w Londynie, na wprost należącego do dworu królewskiego St James’s Palace w ramach projektu [email protected] odbył się drugi wernisaż wystawy malarstwa Maksymiliana Novak-Zemplińskiego. Maksymilian do współpracy w kolejnej odsłonie projektu zaprosił debiutującą malarkę Elin Jörd, czołowego polskiego projektanta mody Macieja Zienia, jednego z najlepszych polskich akordeonistów Marcina Wyrostka, autorkę fotografii Roksanę Ciurysek-Gedir oraz – tym razem w roli poety – pomysłodawcę i promotora całego przedsięwzięcia, Adama Maciejewskiego.

  Pierwsza odsłona projektu, obejmująca wystawę prac Maksymiliana Novak-Zemplińskiego, miała miejsce kilka tygodni temu w Brukseli.

  Londyńską wystawę otworzyła Pani Beata Stelmach, Wiceminister Spraw Zagranicznych RP, Adam Maciejewski, pomysłodawca i promotor projektu reprezentujący jednocześnie honorowego patrona wystawy – Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Roksana Ciurysek-Gedir.

  Na wernisażu, który zgromadził kilkuset uczestników, pojawili się liczni przedstawiciele londyńskiego City, polskich firm związanych z rynkiem kapitałowym jak również przedstawiciele świata kultury i sztuki. Gościem specjalnym wernisażu była Helene Zaleski, reprezentująca wspierającą projekt fundację Zygmunt Zaleski Stichting i Alior Bank. Atmosfera tajemniczości została wykreowana przez niesamowite obrazy Maksymiliana Novak-Zemplińskiego, prace Elin Jörd, odrobinę poezji oraz inspirującą grę świateł i dźwięków. Tłumnie zgromadzeni goście przy rozbłyskujących w ciemnościach obrazach Maksymiliana i Elin odsłuchali niecodziennego wykonania (interpretacja Karola Wałkowskiego) wiersza Adama Maciejewskiego „An Eye to See”, inspirowanego twórczością prezentowanych na wystawie malarzy.

  Specjalnie przygotowaną na ten wieczór kolekcję niezwykle delikatnych sukien zaprezentował Maciej Zień, a gorąco przyjęty Marcin Wyrostek, zaprezentował swoje interpretacje Toccaty D-Moll Jana Sebastiana Bacha, Walca Minutowego Fryderyka Chopina i Libertanga Astora Piazzoli. Całość została dopełniona zmysłowymi fotografiami Roksany Ciurysek-Gedir.

  Druga i ostatnia w tym roku odsłona projektu [email protected] niestety już za nami. To była, a w zasadzie ciągle jest, wielka przygoda, która zgromadziła grono bardzo ciekawych indywidualności – artystów, którzy pewnie nigdy by się nie spotkali w jednym projekcie oraz innych pasjonatów, którzy chcieli poświęcić swój prywatny czas i wysiłek by ten projekt zrealizować. [email protected] to bowiem pomysł czysto obywatelski, pomysł na promocję polskiej kultury w niecodzienny sposób – poprzez połączenie różnych form wyrazu tworzących określony, jedyny w swoim rodzaju klimat subtelnej tajemniczości ludzkiej świadomości funkcjonującej w różnych przestrzeniach. Pomysł obywatelski, bo będący niezależną, prywatną inicjatywą, która uzyskała wsparcie szeregu instytucji, zarówno biznesowych, jak również niekomercyjnych. I z tego jestem dumny – z tego, że prywatna pasja może doprowadzić do efektywnej współpracy środowisk artystycznych i biznesowych. Ale ta pasja musi być, jest kluczowa – mówi Adam Maciejewski z Zarządu GPW, inicjator oraz promotor projektu.

  [email protected] dało mi oraz moim gościom możliwość pokazania dodatkowego wymiaru naszej twórczości, który nie byłby widoczny, gdyby nie umiejętne powiązanie malarstwa, poezji, muzyki, mody i fotografii. W tym przypadku 2+2 to na pewno więcej niż 4, a raczej 1+ 5 to na pewno więcej niż 6. Szczególnie cieszy mnie fakt, że ten projekt jest realizowany z pasji obywatelskiej, a nie jest zaprogramowanym działaniem marketingowym mówi Maksymilian Novak-Zempliński.

  [email protected] to projekt stanowiący część programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Projekt uzyskał ponadto patronat prof. Jerzego Buzka, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz wparcie Instytutu Adama Mickiewicza. Obejmuje dwie (w Brukseli oraz Londynie) prestiżowe wystawy malarstwa artysty młodego pokolenia, Maksymiliana Novak-Zemplińskiego i jego gości. Inicjatorem i promotorem jest Adam Maciejewski z Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, która wspólnie z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych objęła patronat honorowy nad projektem.

  Zespół marketingu Domu Maklerskiego Trigon był producentem wykonawczym, a Marcin del Fidali reżyserem londyńskiego wernisażu. Wśród głównych sponsorów projektu znalazła się Giełda NYSE EURONEXT, Fundacja Zygmunta Zaleskiego z AliorBankiem oraz Trigon Dom Maklerski.

  O artystach i organizatorach:

  Maksymilian Novak-Zempliński – malarz o ponadczasowym spojrzeniu na świat, twórca wizji nie poddających się prostym, konwencjonalnym regułom formalnym i treściowym. Wypracował odrębny, sobie właściwy, i rozpoznawalny styl, nie pozwalający pomylić go z jakimkolwiek innym artystą.

  Elin Jörd to niespodzianka. To postać tajemnicza, kojarząca się ze skandynawską mitologią, której tożsamość jest ciągle wielką zagadką.

  Maciej Zień jeden z najbardziej cenionych w kraju i za granicą polskich projektantów mody. Laureat prestiżowych konkursów: Złota Nitka i Złoty Wieszak oraz laureat Belvedere International Achievement Award. W styczniu 2010 otrzymał tytuł Projektanta z Klasą podczas gali Doskonałość Mody magazynu Twój Styl. Jest jedynym projektantem, którego dorobek artystyczny można było podziwiać na dedykowanej mu wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  Marcin Wyrostek – znakomity polski akordeonista, który w 2009 r. wygrał drugą edycję programu Mam Talent. Jego pierwsza płyta Magia del Tango uzyskała w marcu 2010 status płyty platynowej. W jego repertuarze znajdziemy muzykę poważną (Bach, Vivaldi, Chaczaturian, Mozart, Brahms) jak również muzykę rozrywkową – jazz, muzyka latynoamerykańska, francuska, argentyńska, klezmerska czy ethno-folk.

  Roksana Ciurysek-Gedir to osoba, która porzuciła świat finansów by oddać się fotografii. Specjalizuje się w oryginalnych fotografiach drukowanych na aluminium. Jej główne inspiracje to architektura i kobiety. Jest jedną z współzałożycielek Polish City Club, organizacji non-profit założonej pod patronatem honorowym Polskiego Ambasadora w Londynie. Laureatka prestiżowej nagrody Newsweek Polska za działania na rzecz zbliżenia polsko-brytyjskiego. Współorganizatorka projektu [email protected]

  Adam Maciejewski – finansista, podróżnik, miłośnik i promotor wydarzeń kulturalnych a także poeta tworzący – jak sam mówi – „wyłącznie dla przyjemności swojej i swoich bliskich”. Od 1994 związany z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie pełni funkcję Członka Zarządu. Od kilkunastu lat aktywny członek wielu rad nadzorczych spółek kapitałowych. Jako podróżnik związany m.in. ze znanymi eksploratorami Jackiem Pałkiewiczem (członkiem rzeczywistym Royal Geographical Society w Londynie) i Jurkiem Majcherczykiem (członkiem The Explorers Club w Nowym Jorku). Pomysłodawca, promotor i organizator finansowania projektu [email protected]

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj