„KOLUMNA MOROWA“ Jadwigi Sawickiej na Mariahilfer Straße

  W środę, 16 listopada 2011, o godz. 17:00 na słynnej wiedeńskiej ulicy Mariahilfer Straße zostanie otwarta czasowa instalacja multimedialna polskiej artystki Jadwigi Sawickiej. Otwarcie odbędzie się w obecności m.in. Jerzego Margańskiego, ambasadora RP w Austrii, kuratorek Ursuli Marii Probst i Andy Rottenberg oraz samej artystki.

  Poprzez bezpośrednie wypowiedzi na tematy społeczne Jadwiga Sawicka kwestionuje swój udział w dziejach świata oraz „funkcję pomnikową“ sztuki w przestrzeni publicznej. Tytuł jej multimedialnej instalacji odnosi się do wiedeńskiej kolumny morowej na placu Graben, która należy do najsłynniejszych pomników historycznych stolicy Austrii. Dzieło polskiej artystki to ponad 7,5-metrowa konstrukcja z metalu z umocowanymi na niej tablicami świetlnymi, co nawiązuje do branży reklamowej. Ta estetyka zostaje przełamana fragmentami tekstów o tematyce egzystencjonalnej w języku polskim, niemieckim i angielskim. „PŁAKALI. KRZYCZELI. ZGINĘLI“ i „PRACUJĄ. KUPUJĄ. CHORUJĄ“ – tymi słowami Jadwiga Sawicka stawia diagnozę współczesnego społeczeństwa, owładniętego konsumpcjonizmem i kapitalizmem, co ma też wpływ na stosunek do historii: „Przeszłość postrzegana jest często jako heroiczna, brutalna i okrutna, ze swoimi wielkimi wojnami, klęskami głodu, ograniczonymi zasobami i plagami. W porównaniu z tym teraźniejszość w Europie wydaje się ujarzmiona i okiełznana.“ Poprzez umocowane na kolumnie głośniki popłyną dźwięki bębnów – kompozycja stworzona przez Andrzeja Juszczyka.

  Wybór miejsca na instalację Jadwigi Sawickiej nie był przypadkowy. Mariahilfer Straße, najruchliwsza ulica handlowa Wiednia, stała się po 1989 roku dla wielu ludzi z Europy Wschodniej popularnym miejscem. Instalacja została przygotowana przez spółkę KÖR (Kunst im öffentlichen Raum Wien), zajmującą się ożywianiem przestrzeni publicznej Wiednia poprzez sztukę oraz Ambasadę RP z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE.

   

  JADWIGA SAWICKA urodziła się w 1959r., mieszka i pracuje w Przemyślu. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe. Współpracuje z Czarną Galerią w Warszawie i Galerią Starmach w Krakowie.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj